"Slovenija je 21. oktobra 2023 uvedla ponovni začasni notranji nadzor na mejah s Hrvaško in Madžarsko, ta ukrep smo uvedli zaradi povečane stopnje ogroženosti, zaradi terorizma, z ukrepom pa želimo zagotoviti visoko stopnjo varnosti vsem prebivalcem Slovenije. Nadzor še vedno traja, do 22. junija, ker se stanje ni izboljšalo in se varnostne razmere na Bližnjem vzhodu samo še zaostrujejo, bo tudi Slovenija nadzor na mejah s Hrvaško in Madžarsko za obdobje naslednjih šestih mesecev podaljšala," je v izjavi za javnost povedal notranji minister Boštjan Poklukar. Slovenija je nadzor na mejah podaljšala do 21. decembra.
"Cilj nadzora je, da ima čim manjši učinek na potnike, gospodarstvo in okolje, to smo dokazali v vsem tem času, da nadzor praktično ni bil problematičen za obmejno prebivalstvo niti za potnike," je povedal Poklukar.
Glede na prihajajočo turistično sezono, ko se na vseh večjih mejnih prehodih pričakuje močno povečan promet bo policija izvajala nadzor tako kot v konicah do sedaj. Dodal je, da med preteklimi prazniki na mejah ni bilo večjih zastojev in verjame, da bo nadzor tudi v letošnjih najbolj obremenjenih mesecih julija in avgusta potekal enako. "Pričakuje pa se kakšno minuto zastoja, kot je navadno v vseh evropskih državah, saj ima večina evropskih držav uvedena notranjo mejno kontrolo na svojih mejah," je dodal.
Poklukar: "Nadzor je učinkovit"
Da je nadzor učinkovit , po ministrovih besedah kaže, da je slovenska policija odkar smo uvedli začasen nadzor na mejah obravnavala 26.338 nedovoljenih prehodov meje. Možnost vstopa je zavrnila 1537 osebam, ki niso izpolnjevale pogojev za vstop. "Torej, to tudi kaže na veliko število ljudi, ki nezakonito prebivajo na ozemlju EU," je dodal Poklukar.
Poudaril je, da se Italija glede odločitve za podaljšanja začasnega nadzora sklicuje predvsem na predsedovanje skupine G7, vsi pa moramo biti pripravljeni na večje dogodke. "V EU pa se letos dogajata dva izredno pomembna dogodka v letošnjem letu. Eden je v Nemčiji - Evropsko nogometno prvenstvo in drugi v Parizu, ko bodo olimpijske igre in tudi na teh dogodkih je varnost ena ključnih stvari za varno izvedbo. Na to smo pripravljeni in še toliko bolj bomo takrat pozorni," je dodal.
Minister je povedal, da je v telefonskem pogovoru z odločitvijo seznanil tudi notranja ministra Hrvaške in Madžarske, obvestili pa so tudi evropsko komisijo in evropske inštitucije. Obema ministroma je zagotovil, da bo Slovenija nadzor izvajala enako kot do sedaj, s ciljno usmerjeno mejno kontrolo, usmerjeno predvsem na preprečevanje terorizma, ekstremizma in čezmejne kriminalitete.
Minister je poudaril, da ministrstvo za notranje zadeve in Policija že izvajajo številne aktivnosti za varnost državljank in državljanov. Zahvalil se je slovenski Policiji, za korektno opravljanje svojega dela in izrazil upanje, da bodo z dobrim delom nadaljevali.
Na vprašanje kako se izogniti nadzoru na mejah v naslednjih letih, odgovor iščejo vse tri države je povedal minister. Vse tri države, od novembra še bolj intenzivno iščemo rešitev za sodelovanje v trilateralnih mešanih patruljah, da bi učinkovito skupno delovali na zunanji schengenski meji, kjer bi skupaj varovali zunanjo schengensko mejo. Do dogovora o tem do zdaj še ni prišlo, je povedal.
Kot je povedal minister je že nekaj časa znano, da se Policija srečuje s kadrovsko stisko, saj je upokojevanje in zmanjšanje zaposlenih večje od sklenitev zaposlovanj. A Poklukar trdi, da Slovenija v notranjosti, zaradi nadzora ni nič manj in nič bolj varna kot prej. "Vsi varnostni dogodki se obravnavajo enako," je povedal. Zaenkrat imajo za izvajanje nadzora dovolj moštva, uporabljajo tudi pomožne policiste, je pa opozoril, da je strošek zagotovitve nadzora velik. Pozval pa je tudi sindikate, da je nujno čimprejšnja pridobitev novih mladih ljudi v slovensko Policijo.
Nadzor na mejah sta podaljšali tudi Avstrija in Italija
Nadzor na meji je že podaljšala tudi Italija. Odločitev o podaljšanju nadzora je deloma posledica italijanskega predsedovanja skupini G7, je po navedbah italijanskega notranjega ministrstva dejal Matteo Piantedosi. Poudaril je še, da se bo tudi v prihodnje nadzor izvajal tako, da bo imel čim manjši vpliv na čezmejni promet in promet blaga.
Pred kratim je tudi Avstrija nadzor na meji s Slovenijo podaljšala še za pol leta, do 11. novembra. Nadzor sicer izvaja že od vrhunca begunske krize od leta 2015 ter ga stalno podaljšuje.
Članica EU mora o uvedbi začasnega nadzora na notranji schengenski meji uradno obvestiti tudi ostale države članice in Evropsko komisijo, ob tem pa navesti razloge za uvedbo nadzora. Država mora odločitev najaviti en mesec prej.
Božinović ne pričakuje zaostritve nadzora na meji s Slovenijo
Hrvaški notranji minister Davor Božinović je po napovedi Slovenije o podaljšanju nadzora na meji s Hrvaško in Madžarsko sporočil, da zagotovo ne pričakuje nikakršnega zaostrovanja. Poudaril je, da Hrvaška vztraja pri iskanju alternativnih modelov v okrepljenem policijskem sodelovanju.
Hrvaška si po besedah Božinovića prizadeva za to, da najdejo alternativne modele, ki jih je treba iskati v okrepljenem policijskem sodelovanju. Prepričani so namreč, da je to najboljši način "za odpravo bolj ali manj upravičenih sumov in skrbi, da bi bila Evropa odprtih meja lahko razlog, zaradi katerega bi na ozemlje držav članic prišli ljudje z nečastnimi ali nevarnimi namerami", so sporočili s hrvaškega notranjega ministrstva.
Božinović je še sporočil, da je s kolegoma iz Slovenije in Italije o tem imel že nekaj sestankov, ter dodal, da bo njihovo naslednje srečanje predvidoma sredi junija v Italiji. Izpostavil je tudi, da je Hrvaška letos dosegla pomembne rezultate v boju proti nezakonitim migracijam. "Kljub velikemu povečanju vstopov nezakonitih migrantov na območje Evrope iz vzhodno-sredozemske smeri za 108 odstotkov in kljub občutnemu, več kot 30-odstotnemu povečanju števila nezakonitih migrantov v Bosni in Hercegovini, je Hrvaški uspelo znižati število vstopov za 38 odstotkov v primerjavi z enakim obdobjem lani," je pojasnil.
Slovenija bo nadzor na meji s Hrvaško in Madžarsko, ki je bil doslej načrtovan do 22. junija, podaljšala za šest mesecev oziroma do 21. decembra. Odločitev o podaljšanju nadzora je sporočila, potem ko je podaljšanje nadzora na meji s Slovenijo danes napovedala Italija.
KOMENTARJI (307)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.