Slovenija

Pahor: 'Pritiskom ne bomo popustili!'

Zagreb, 12. 01. 2009 16.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Medtem ko italijanski zunanji minister poudarja, da Italija podpira Hrvaško na poti do EU, Pahor zagotavlja, da Slovenija ne bo podlegla nikakršnim pritiskom.

Frattini si želi, da bi Hrvaška in Slovenija čim prej dosegli dogovor.
Frattini si želi, da bi Hrvaška in Slovenija čim prej dosegli dogovor. FOTO: Reuters
Frattini je že pred dnevi dejal, da si Hrvaška zasluži evropsko pomoč, da bi se lahko EU pridružila čim prej in da bi Hrvaška morala postati članica EU v letu 2010. Že konec decembra pa je tudi poudaril, da si Italija želi posredovati v sporu med Ljubljano in Zagrebom, ker je zainteresirana za dobre odnose z obema državama zaradi gospodarskih odnosov.

Italijanski zunanji minister Franco Frattini je na uradnem obisku na Hrvaškem, kjer se je sestal s tamkajšnjim premierjem Ivom Sanaderjem, predsednikom hrvaškega sabora Luko Bebićem in ministrom za zunanje zadeve in evropske integracije Gordanom Jandrokovićem.

Frattini je ob srečanju dejal, da slovenska blokada ne more ustaviti hrvaških pristopnih pogajanj in korakov, ki jih je Hrvaška že naredila na poti proti Evropski uniji. Poudaril je, da si bo Rim v duhu evropske solidarnosti prizadeval za ureditev spora. “Italija željno pričakuje, da Slovenija in Hrvaška hitro dosežeta dogovor glede določanja mejnih vprašanj. Mislim, da je v interesu vseh, da to dosežemo čim prej. Pot približevanja Hrvaške Evropski uniji, ki jo Italija močno podpira, se ne sme upočasniti,” je ob tem dejal Frattini in dodal, da Hrvaška in Italija sodelujeta odlično.

Evropska komisija je zaskrbljena zaradi trenutne situacije ter spodbuja Slovenijo in Hrvaško, naj rešita odprto vprašanje meje v duhu dobrih sosedskih odnosov.

Jandroković se je strinjal, da je vprašanje meje bilateralno vprašanje med Hrvaško in Slovenijo, še enkrat pa je poudaril, da meje niso prejudicirali v nobenem dokumentu. Po njegovih besedah se bo rešitev, ki bo zadovoljiva za obe strani, pojavila kmalu in rešila to situacijo, “ki ni v evropskem duhu”.

Jandroković in Frattini sta danes v Zagrebu tudi podpisala memorandum o sodelovanju, ki bo okvir dvostranskih odnosov. Prvo srečanje meddržavnega koordinacijskega odbora bo maja v Rimu, je napovedal Jandroković.

"Omenjeni dokument zelo na široko določa naše odnose in odpira možnosti za večplastno sodelovanje," je ocenil Jandroković na novinarski konferenci po srečanju s Frattinijem na sedežu hrvaške diplomacije. Pojasnil je, da memorandum predvideva oblikovanje koordinacijskega odbora, v katerem bodo vsi resorni ministri Italije in Hrvaške, srečali pa naj bi se enkrat letno.

Pahor globoko razočaran

Slovenski premier Borut Pahor je ob tem sporočil, da Slovenija ne bo popustila nobenim pritiskom, ne tistim iz Hrvaške ne tistim iz EU. Slovensko stališče se po njegovih besedah ne bo spremenilo, dokler se ne spremenijo tudi okoliščine, predvsem pa Hrvaška s pritiskanjem na Slovenijo ne bo dosegla nič, je še dejal. Potem ko je Češka, ki trenutno predseduje Uniji, izrazila svojo naklonjenost naši južni sosedi, je zdaj Pahor dejal, da v sporu s Hrvaško “ne potrebujemo pomoči nobene druge članice EU”.

Pahor ne namerava popuščati pritiskom Hrvaške in Evropske unije.
Pahor ne namerava popuščati pritiskom Hrvaške in Evropske unije. FOTO: Dare Čekeliš



Hkrati je tudi izrazil “globoko razočaranje" nad Sanaderjevo zavrnitvijo srečanja. Ta se je s Pahorjem namreč pripravljen sestati le v navzočnosti predstavnikov EU. Pahor sicer meni, da Zagreb podcenjuje slovenska stališča in da očitno ni pripravljen videti, da je Slovenija članica EU.

Slovenski premier je še poudaril, da Slovenija še naprej podpira približevanje Hrvaške EU in da je za razliko od nekaterih svojih kolegov proti sprejemu Hrvaške v Unijo v paketu s preostalimi balkanskimi državami. Napovedal je tudi, da bo parlamentu konec meseca predlagal, da podpre ratifikacijo protokola o članstvu Hrvaške v zvezi Nato. "To je signal, da Slovenija nima nič proti Hrvaški," je pristavil.

'Ustvarja se dobra klima'

Sanader je v luči zadnjih dogodkov prepričan, da se za hrvaško-slovensko srečanje ob navzočnosti predstavnikov EU ustvarja dobra klima. Še enkrat je tudi ponovil, da je slovenska blokada nesmiselna. "Svečano izjavljam, da Hrvaška ne prejudicira meje s Slovenijo v pristopnih dokumentih," je dejal Sanader. Obenem je dodal, da "ne bo dovolil, da se Hrvaška odpove dokumentom", ki bi jih lahko uporabljala za urejanje spora o meji na mednarodnem sodišču. Po njegovem mnenju je Slovenija vstopila v EU, čeprav ni uredila vprašanja meje s Hrvaško, kar je po njegovih besedah potrditev, da vprašanja meje niso del pogajalskega procesa.

Türk o spravi z Italijo in Hrvaško

Glede veleposlanikov oziroma odsotnosti teh je Türk dejal, da je bolje imeti dobrega odpravnika poslov kot slabšega veleposlanika, po njegovem mnenju pa tudi nobeno mesto ni prazno tako dolgo, da bi zaradi tega nastala kakšna resna škoda. Sicer pa se zavzema predvsem za dobre rešitve, tudi če je zanje potreben čas.

Frattini se je odzval tudi na izjave predsednika republike Danila Türka, ki je v pogovoru za Radio Maribor ponovil, da na politični ravni ne vidi potrebe po posebnem simboličnem spravnem dejanju predsednikov Slovenije, Italije in Hrvaške.

"Če želimo na stvari pogledati kompletno, je treba ločiti politično-diplomatski nivo, kjer so stvari razmeroma dobro postavljene, in etični nivo, kjer pa naše soočanje z zgodovino ni nikoli dokončano," je namreč dejal predsednik Türk.

"20. stoletje nam je zapustilo težke dediščine in vsak na svojem območju, vsak v svoji državi, lahko še kaj naredi," meni predsednik. Če namreč pogledamo na vprašanje sprave etično, kaj je še treba narediti, da bi se bolje in bolj celovito soočili s preteklostjo, pa ne moremo mimo tega, da je fašizem kot prva totalitarna ideologija v našem prostoru pred in med drugo svetovno vojno povzročila veliko zla Slovencem, hude zločine, ki še niso doživeli svoje končne obravnave. Kot je dejal, je zato podprl tovrstna prizadevanja italijanskih juristov in mislecev ter si želi, da bi v Italiji ta razprava bolj napredovala.

Frattini je na omenjene Türkove navedbe o "etičnem deficitu Italije", dejal, da je odgovor "v italijanski ustavi, ki je v veljavi že 60 let in je živ dokaz demokratične in antifašistične zavesti te države".

KOMENTARJI (137)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

alex62
14. 01. 2009 10.47
Pahor, kako bomo okupatorje slovenskega ozemelja imenovali takrat, ko bodo postali naši NATO "zavezniki"? Kako bomo imenovali tebe in "naš" parlament? Poznaš Vidkuna in Phillipa? Ne jemlji si ju za vzor, lepo te prosim!
alex62
14. 01. 2009 10.11
Pahor se je že P O S R A L in bo slovenski parlament užalil s tem, da mu bo predlagal ratifikacijo sporazuma o pridružitvi Hrvaške k NATU!!! Žalostno, da lahko Balkanci obidejo ćlanico EU, še bolj žalostno je, da imamo popolnoma nesposoben parlament. Kaj je to Rdeča luč? Navadna natega s katero so se "parlamentoposranci" izognili referendumu, ki bi Hrvatom za desetletja preprečil vstop v omikano Evropo. Ja, poletje se bliža in narediti je potrebno vse, da bodo naši cenjeni politiki uživali na svojih jahtah in vikend vilah na Jadranu. Si lahko sploh drugače razlagamo molk slovenske uradne politike, ko nam Hrvati arogantno kakajo na glavo in nas z d r e k o m mažejo pred EU sodržavljani, našo defenzivnost? Pahor, NE Hrvaški za NATO in razpiši referendum!
zavedenSLO
14. 01. 2009 00.47
mali-kekec13.01.2009, 20:310 zavedenSLO13.01.2009, 12:281 Pohvalil bi admina, ki je zbrisal komentajre malega kekca oz. hrčka. Hvala in kar tako naprej. rock `n roll waw čista inteligenca
mali-kekec
13. 01. 2009 20.31
zavedenSLO13.01.2009, 12:281 Pohvalil bi admina, ki je zbrisal komentajre malega kekca oz. hrčka. Hvala in kar tako naprej. rock `n roll
beton
13. 01. 2009 13.32
največja napaka slovenske politike bi bila,če da hrvaški v zank dobre volje,zeleno luč za NATO. To bi bil začetek konca....
hakihak
13. 01. 2009 12.34
pa kaj potem če italjani podpirajo hrvate?? nas so tudi nemci podpirali, ko so nas italjani blokirali. smo pač morali ugodit italjanom in tudi avstrijcem, pa smo prišli v EU. isto mora biti s hrvati in PIKA!!!!!
zavedenSLO
13. 01. 2009 12.28
Pohvalil bi admina, ki je zbrisal komentajre malega kekca oz. hrčka. Hvala in kar tako naprej.
bkaval
13. 01. 2009 11.50
Hrvati bodo vstopili v EU (sami jo nazivajo EU je pušiona) ne prej kot leta 2015. Bo morala Hrvaška še kar nekaj narediti v sebi, da bo postala dostojna članica EU. Hrvaška mora prenehati prodajati in vsiljevati drugim mnenja pokojnega Ante Paveliča o veliki nezavisni državi, ki sega od Italije do Albanije. Tudi jaz se strinjam, da bi si Srbija zaslužila vstop v EU pred Hrvaško.
saso999
13. 01. 2009 08.46
Franco Frattini sakaš da ga žvakaš!
manjakranjc@hotmail.com
13. 01. 2009 08.32
Pozdrav, Vsi skupaj se moramo zavedati predvsem ene stvari: če bomo Hrvatom popustili bomo veliki poraženci. Ravno tako kot takrat, ko smo izgubili Koroško, Furlanijo in Porabje. V tem primeru bo poraz res boleč, Hrvatje pa se nam bodo smejali, vendar mi ne razmišljamo v tej smeri!! Večino Slovencev so že tako ali tako Hrvatje razočarali, tako da Hrvaška mene in velik del Slovenk in Slovencev ne bo več videla. Nepoznavanje prava in zgodovine jasno kaže sliko naroda, ki ga nekateri imenujejo kot »bratskega«, čeprav je tu »materija jasna«- ni nobenih skupnih korenin! Veste modri rek pravi »Historia magistra vitale«!
izbruh@gmail.com
13. 01. 2009 08.11
Da vidimo kaj bodo Hrvati delali Srbom, če bodo kdaj oni vstopali v EU :-))))))))
izbruh@gmail.com
13. 01. 2009 08.09
Na Hvaru so Terme Čatež zavrnili, zdaj jim je pa žal, ker vse kupujejo Rusi. Če bi Hrvati s takšno naklonjenostjo prodajali svoje turistične zmogljivosti Slvoencem kot so jih Francozem, Avstrijcem in Italijanom, bi bil interes Slovenskega kapitala, ha je Hrvaška čim prej del EU. Tako se nam pa prav fučka! sicer pa, a ne bi bila najbolj racionalna (najkrajša) meja za slvoenijo tista, ki bi šla med opatijo in Reko na vzhodu in ob Monfalconu na zahodu ;-) . Pa dvomim, da bi se Istrani kaj dosti bunili...
Pincopalino
13. 01. 2009 08.06
KAJ VAM NE PAŠE PROSTA BESEDA GOVORA DA NONSTOP BRIŠETE?
Pincopalino
13. 01. 2009 08.05
kAJ VSE NE BI NAREDILI HRVATI, DA BI PRIŠLI V EVROPO. ŠE LASTNO MATER BI PRODALI NE SAMO OTOKE. SANADER JE ITAK ŽE ZA V POKOJ - ŽIVI ŠE SAMO OD SPOMINOV.
SPICELJ
13. 01. 2009 07.29
zgleda,da bomo morali poslati vojsko na mejo in popucati vse do Savudrije
alfa1584
13. 01. 2009 01.15
Na koncu se bo ta zgodba koncala kot vse ostale zgodbe pahorja: tresla se je gora in rodila se je mis. Boste videli pahor bo skoraj na vse "italjanske" predloge pristal in dobil nekaj drobtinic v zameno samo da bo mir z EU Mi Slovenci pa bomo prodani in ob prosti dostop na morje.Mnogim se bo se kolcalo da so izvolili to nesposobno vlado, vendar takrat bo prepozno!
zavedenSLO
13. 01. 2009 01.00
Lahom predlagam, da vrnejo južno Tirolsko nazaj Avstriji.
zavedenSLO
13. 01. 2009 00.57
Tudi enkrat v prihodnosti, ko bodo hrčki vstopili v Eu se bo evropa še križala. Prisotnost kriminala se bo povečala, hrčki bodo jezni, ker bodo prijatelji Italijani pojedli vse ribe, žalostni bodo, ker bodo Slovenci, Nemci,... pokupili skoraj vso obalo, Srbija in Bih se posta spomnili, da nimata rešenih mejnih vpašanj in vstop v EU bo spet predstavljen.... nori balkan
zavedenSLO
13. 01. 2009 00.49
mali-kekec pozabljaš da vam prijatelji makaronarji kradejo jribice, ki bi jih sicer prinesel ljepi šime.
trapo
12. 01. 2009 23.46
Vsem bi predlagal da si preberejo stran http://sl.wikipedia.org/wiki/Svobodno_tržaško_ozem... pa šele potlej slamajo v tri krasne. Mejo postavimo na tem delu pa konec.