Vlada je v skladu z napovedjo sprejela odlok o prepovedi zbiranja in gibanja na javnih površinah. O ukrepu, ki bo začel veljati opolnoči, je spregovoril tudi predsednik vlade Janez Janša v večernem video nagovoru.
Premier je izpostavil, da nas je kriza zajela v času, ko so nekateri najvitalnejši instrumenti države za njeno obvladovanje kadrovsko osiromašeni. Napoveduje popolnjevanje enot SV s prostovoljno rezervo. Človeška solidarnost je na preizkušnji, pravi, a ugotavlja, da bo zmagala.
"Svojo državo smo pred 30 leti ustanovili in ubranili tudi zato, da bi v njej lahko živeli svobodno. Omejevanje gibanja je v temeljnem nasprotju z bistvom našega življenja in hotenja. Toda v tem trenutku je nujno, če želimo rešiti mnoga življenja," je v video nagovoru slovenskim državljanom, ki ga je objavil na družbenih omrežjih, pojasnil Janša.
Zato je prosil, da odlok o omejitvi gibanja, ki ga je vlada sprejela na podlagi zakona o nalezljivih boleznih in bo veljal od polnoči dalje, dosledno upoštevajo. V bolnišnicah imamo po njegovih besedah že tudi mlade, ki so oboleli za virusom, zato nevarnosti res ne podcenjujmo.
"Če smo doma, porabimo čas, ki je kar naenkrat na voljo, za družino, za študij, za kuharske recepte, za opravila na vrtu ali njivi. Preberimo knjigo, ki že dolgo čaka na polici in pokličimo znanca ali prijatelja, ki ga že dolgo nismo. Razmislimo o osebnih in poslovnih izzivih, ki nas čakajo po krizi," je pozval Janša. Veliko koristnega lahko po njegovem mnenju naredimo zase tudi v teh časih. "Veliko pa je tudi drobnih, a prijetnih stvari, za katere dolgo ni bilo časa. Bodimo v mislih in molitvah s tistimi, ki so zboleli in s tistimi, ki varujejo njihova življenja," je dodal.
"Najbolj nujno je, da se zavemo, da tudi najbolj drastični ukrepi ne bodo zalegli, če se ne bomo zavedali, da je vsak izmed nas tako del problema kot del rešitve. Virus lahko širimo samo mi kot posamezniki. Samo kot posamezniki lahko tudi vsaj upočasnimo širitev," še pravi Janša.
Slovenija se bo tako jutri zbudila v še bolj drugačno jutro. Zbiranja, shodi in dogodki - četudi bi udeleženci spoštovali varnostno razdaljo in dosledno upoštevali tudi druge samozaščitne ukrepe - so odslej prepovedani. Na javnih površinah bo lahko sočasno skupaj največ 5 ljudi, ki živijo skupaj. Kaj natančno predvidevajo novi ukrepi? Odlok sicer predvideva tudi izjeme. Ne velja za posamezne dejavnosti, posameznikom dovoljuje denimo dostop do lekarn in trgovin, izjema so tudi ožji družinski člani.
Odlok, ki ga je danes sprejela vlada, se ne bo uporabljal za dejavnosti, s katerimi se zagotavlja delovanje organov države, lokalnih skupnosti in javnih opravil, ki jih izvajajo pristojne službe.
Gibanje, dostop in zadrževanje na javnem kraju je ob upoštevanju ohranjanja varne razdalje do drugih oseb za posameznike dovoljen za:
- prihod in odhod na delo ter izvajanje delovnih nalog,
- opravljanje gospodarskih, kmetijskih in gozdarskih dejavnosti,
- odpravljanje neposredne nevarnosti za zdravje, življenje in premoženje,
- varstvo in pomoč osebam, ki so potrebne podpore,
- dostop do lekarn, trgovin z živili in kmetijske neposredne prodaje,
- dostop do drogerij in drogerijskih marketov,
- dostop do prodaje medicinskih proizvodov in zdravstvenih pripomočkov ter sanitarnih pripomočkov,
- dostop do zdravstvenih in sanitarnih storitev,
- dostop do storitev za osebe s posebnimi potrebami,
- dostop do mest za prodajo hrane za živali,
- dostop do prodaje in vzdrževanje varnostnih proizvodov in proizvodov za nujne primere,
- dostop do storitev za nujne primere,
- dostop do kmetijskih trgovin, vključno s klavnicami in prodajo semen, krmil in gnojil,
- dostop do bencinskih črpalk,
- dostop do bank in pošt,
- dostop do izvajanja nalog, povezanih z delovanjem pravosodnih organov,
- dostop do dostavnih, čistilnih in higienskih storitev,
- dostop do komunalnih storitev za opravljanje z odpadki,
- dostop do avtomobilskih servisov in servisov kmetijske in gozdarske mehanizacije in opreme,
- dostop do javnih parkov in drugih sprehajalnih površin,
- dostop do tujih diplomatskih in konzularnih predstavništev.
Podrobnejšo opredelitev teh izjem za območje posamezne lokalne skupnosti lahko glede na specifične potrebe v skupnosti opredeli župan s sklepom, ki se javno objavi, je predvidela vlada.
Gibanje, dostop in zadrževanje na javnem kraju se v okviru zgoraj navedenih izjem dovoljuje tudi:
- skupinam oseb, če gre za ožje družinske člane ali člane skupnega gospodinjstva in če je mogoče ob tem gibanju zagotoviti varno razdaljo do gibanja podobnih skupin,
- skupinam sodelavcev do največ pet oseb, če uporabljajo skupni osebni transport za prevoz na delo ali so vpoklicani za opravljanje nalog v okviru Civilne zaščite.
Odlok, kot rečeno, začne veljati opolnoči in bo veljal do preklica. Globe za prekrške po tem odloku bodo izrečene po zakonu, ki ureja nalezljive bolezni. Govora je o zneskih od 70 do 400 evrov.
319 potrjenih okužb
Po zadnjih podatkih je v Sloveniji doslej potrjenih 319 okužb z novim koronavirusom, testiranih je bilo 9860 oseb. Največ potrjenih primerov je sicer na območju mestne občine Ljubljana - 77, sledi občina Šmarje pri Jelšah - 31, ter občina Metlika - 24.
Na UE Ljubljana so nam potrdili, da je bila okužba z novim koronavirusom potrjena tudi pri njihovi zaposleni, ki dela na Tobačni ulici v sektorju za upravne in notranje zadeve. Zaposlena je bila v službi nazadnje 10. marca. Bližnji stiki zaposlene so v izolaciji, prostore pa so razkužili. Na UE, kjer se zaposleni dnevno srečajo s tudi po 1.200 strankami na dan, so sicer že pred tem uvedli vrsto preventivnih ukrepov.
Pri tem velja znova spomniti, da ne testirajo več vseh sumov, zato je okuženih v populaciji pravzaprav več. Še naprej tako velja načelo, da se vedemo, kot bi bil okužen vsak izmed nas.
Tudi pristojni sicer opozarjajo, da je v tem trenutku bolnih veliko več ljudi, kot se zdi, število hospitaliziranih bolnikov pa se bo drastično povečalo.
Kakšno je stanje v bolnišnicah?
Na infekcijski kliniki v Ljubljani je bilo ob 14.30 skupaj 21 bolnikov s koronavirusom, od tega 16 bolnikov na navadnem oddelku in 5 v intenzivni enoti.
13 jih zdravijo prek telemedicine in več kot 80 s pomočjo telefonskih klicev. Doma so bolniki, ki niso iz rizičnih skupin in imajo ob pregledu lažjo klinično sliko ter zanje ocenijo, da se lahko varno zdravijo v domačem okolju, so sporočili iz ljubljanskega UKC. Preden gredo bolniki v domačo oskrbo, dobijo natančna navodila, pojasnjuje doc. dr. Mateja Logar:"Vsekakor vsi dobijo navodilo, da v primeru težkega dihanja, krvavega kašlja ali tiščanja v prsih pokličejo na Infekcijsko kliniko ali osebnega zdravnika. V primeru povišanje temperature, torej tisti z lažjimi simptomi, pa naj vzamejo paracetamol."
Bolnikom prav tako svetujejo, da svoja oblačila perejo ločeno od ostalih, na temperatri 60 stopinj, z običajnimi pralnimi praški.
"Virus na gladkih površinah ostane dalj časa, tudi do dva dni, ampak ob ustreznem razkuževanju, če površino pobrišemo ali razkužimo, virus takoj uničimo," svetuje Logarjeva in dodaja, da je predvsem pomembno, da prostor dobro prezračimo. Če ga zračimo dve uri, virusa prav gotovo ni več v zraku.
Na vprašanja, koliko časa kapljice po kašlju ostajajo v zraku, pa odgovarja."Pri kašlju kapljice padejo na tla v nekaj sekundah in to ni problematično. Problematični so predvsem posegi, pri katerih nastaja aerosol, kar se pa v domačem okolju ne dogaja. To velja predvsem za bolnišnice, kjer delamo invazivne posege na podorčju dihal. Takrat lahko pride do nastanka aerosolov, ti pa ostanejo v zraku več ur."
V UKC Ljubljana je trenutno za delo dovolj zaščitne opreme. Če se bodo zaloge začele polniti, bo tako tudi naprej, če pa se zaloge ne bodo polnile, bo v bolnišnicah opreme začelo zmanjkovati.
V Univerzitetnem kliničnem centru Maribor pa je trenutno zaradi koronavirusa skupaj hospitaliziranih 14 bolnikov, eden več kot v sredo. Dva bolnika sta v intenzivni enoti, pri čemer je bolnik, ki je doslej potreboval oskrbo s kisikom, zdaj intubiran, so sporočili iz UKC Maribor.
Navedli so tudi, da je trenutno 105 njihovih zaposlenih preventivno v domači izolaciji zaradi nedavnih tesnih socialnih stikov, pri tem pa gre za vse zaposlene, ne zgolj za zdravstveno osebje. Nadaljnjega širjenja okužbe med zaposlenimi niso zaznali.
Na vprašanje STA, ali imajo dovolj zaščitnih sredstev, so v UKC Maribor odgovorili, da imajo glede na trenutne razmere zaščitnih sredstev dovolj za nekaj dni in z njimi ravnajo zelo racionalno. Če pa bi se v naslednjih dneh število okuženih s koronavirusom znatno povečalo, bi trenutne zaloge hitro pošle.
V mariborski bolnišnici vse bolnike, ki so jih povabili na pregled, naprošajo, da prihajajo na vhod iz smeri Pobrežja, kjer jih bo pričakal varnostnik in podal nadaljnja navodila.
V Domu upokojencev Šmarje pri Jelšah se je medtem okužba s koronavirusom, potem ko so v sredo potrdili prvi primer pri eni od zaposlenih, do danes razširila že na tri zaposlene in šest stanovalcev. Kot je sporočila direktorica doma Gordana Drimel, imajo še trije stanovalci povišano telesno temperaturo in tudi zanje predvidevajo, da so okuženi. Drugih bolezenskih znakov ne kažejo.
Šmarje pri Jelšah je sicer pri nas občina, ki jo je izbruh koronavirusa doslej najhuje prizadel, kot je za oddajo 24UR POPOLDNE dejal župan občine, o simtomih poroča okoli 600 občanov.
V Mariboru cenejši Lekadol
Mariborske lekarne so se medtem odzvale na poziv mariborskega župana in apel k podobnemu ukrepu poslale tudi Lekarniški zbornici Slovenije.
Tako se Mariborske lekarne odpovedujejo zaslužku pri prodaji zdravil, ki lajšajo simptome te bolezni. Z jutrišnjim dnem - 20. 3. 2020 - bodo tako v vseh lekarniških enotah JZZ Lekarn Maribor veljale nove nižje cene za naslednje izdelke:
- Lekadol 500 mg pakiranje 20 tablet se iz 3,40 evra za škatlico poceni na 2,40 evra
- Lekadol filmsko obložene tablete 500 mg, pakiranje 18 tablet, se pocenijo s 5,86 evra na 4,49 evra
- Lekadol filmsko obložene tablete 500 mg, pakiranje 30 tablet pa iz 9,29 evra na 6,99 evra.
Kot pravijo, gre za povprečno 25-odstotkov nižje cene omenjenih zdravil. Ukrep je namenjen temu, da bodo zdravila dostopna tistim, ki jih potrebujejo, so sporočili. In opozorili, da ukrep ni namenjen delanju zalog.
UKC Maribor: Virus se lahko prenaša že dva dni pred pojavom znakov bolezni
Iz UKC Maribor so danes sporočili, da nove belgijske in nizozemske raziskave primerov iz Singapurja kažejo, da je delež ljudi, ki prenašajo virus Sars-Cov-2 in so brez znakov bolezni, med 48 % in 66 %. "Virus se pri bolnih lahko prične prenašati že dva dni pred pojavom znakov bolezni. Socialna izolacija je nujna," so poudarili tudi oni.
Slovenija prejela pol milijona zaščitnih mask, hkrati je bila tarče prevare
Potem ko je obrambni minister Matej Tonin v oddaji 24UR ZVEČER poudaril, kako krvavo Slovenija potrebuje zaščitne maske, saj se bo sicer sesul zdravstveni sistem, je gospodarski minister Zdravko Počivalšek na Twitterju sporočil, da so štabu civilne zaščite v Rojah predali 400.000 troslojnih mask v vrednosti 250.000 evrov. "Prevzeli so tudi 100.000 mask, ki so jih zagotovile SŽ, 300.000, ki prihajajo iz Belgije, pa je tudi že naloženih. Intenzivno delamo, tudi preko diplomatskih predstavništev, da jih do konca tedna zagotovimo še več," je zapisal.
Tonin je na novinarski konferenci pojasnil zaplet okoli treh milijonov mask, ki so "izginile". "Obljubljena nam je bila dobava, minister za gospodarstvo je bil v stiku z voznikom. Ob 14.30 je ta voznik dejal, da je v carini v Sežani, ob 17.30 naj bi bil od tam izpuščen, ob 18h se je javil, da bo natankal gorivo v Postojni in bodo maske zdaj zdaj v Ljubljani. Potem smo z njim izgubili stik," je opisal. Takoj so poklicali direktorja policije, ki se je angažirala in ugotovila, da gre za klasično prevaro. Zato so se odločili, da bodo "zgodbo zdaj obrnili". "Država bo jasno povedala, da po tej in tej ceni odkupuje zaščitno opremo. Kdorkoli jo bo imel na razpolago, naj jo pripelje!"
Kot pozitivno plat je izpostavil zgoraj omenjenih pol milijona zaščitnih mask, ki so jih dobili danes, in velik odziv ljudi, ki so se po njegovi včerajšnji prošnji v medijih javili s pripravljenostjo pomagati. "Slovenci znamo stopiti skupaj!" je dejal.
Prednost v trgovinah imajo najbolj ranljivi
Vlada je sicer v sklopu ukrepov za omejevanje širjenje okužbe uvedla tudi spremembe v delovnem času prodajaln. Od danes naprej so prodajalne z živili lahko odprte vsak dan vsaj od 8. ure in najmanj do 20. ure. Med 8. in 10. uro imajo prednost pri nakupu in vstopu v trgovine ranljive skupine, med drugim invalidi, upokojenci in nosečnice. Ob nedeljah in dela prostih dnevih so zaprte vse prodajalne, razen bencinski servisi in lekarne, ki lahko obratujejo.
Na slovensko-italijanski meji le še štiri kontrolne točke
S polnočjo se je tudi zmanjšalo število mejnih prehodov, kjer bo mogoče prečkati slovensko-italijansko mejo. Od danes naprej na cestnih povezavah z Italijo delujejo le še štiri kontrolne točke, in sicer na mejnih prehodih Vrtojba, Fernetiči, Škofije in Krvavi potok. Kontrolne točke Vrtojba, Fernetiči in Škofije so odprte ves čas, kontrolna točka Krvavi potok pa od 5. do 23. ure.
Tudi Hrvaška je opolnoči za 30 dni zaprla hrvaške mejne prehode za potniški promet. Hrvaški notranji minister Davor Božinović je pojasnil, da bodo državljanom članic Evropske unije na Hrvaškem omogočili vrnitev domov, tako kot bodo na Hrvaško, ob veljavnih ukrepih 14-dnevne izolacije, spustili hrvaške državljane, ki so bili v tujini.
Infektolog: Ne želimo slediti Italiji, držimo se tega, kar smo se dogovorili
Infektolog Janez Tomažič je v oddaji 24UR ZVEČER pojasnil, da je pomembno, da "strah, ki je med ljudmi, zamenjamo z varovalko, ki jo zvečer izključimo, zjutraj vključimo". "Že zjutraj premislimo, kaj bomo tisti dan počeli, preigravamo različne scenarije, premislimo, kako bomo reagirali, če pridemo slučajno v kakšno skupino, če koga srečamo, ki ga že dolgo nismo, v naravi se izognemo, če kdo pride mimo, ne govorimo, skratka smo v socialni oseki. Upam, da bodo kmalu nove vrednote v družbi." Pomembni sta iznajdljivost in domišljija, ki nam bosta zdaj prišli prav.
V Italiji je samo v sredo umrlo 475 ljudi in te številke so po njegovih besedah zastrašujoče. "Ne želimo si slediti Italiji, zato smo se na to epidemijo bolj zgodaj pripravili, tudi ukrepe smo sprejeli dosti prej v fazi epidemije, kot so to storili oni, hitro smo prepoznali razsežnosti in tragičnost pri naših sosedih, tako da opozarjam vse; držimo se tega, kar smo se dogovorili!"
Bo vojska dobila izredna pooblastila?
Minister za notranje zadeve Aleš Hojs medtem predlaga podelitev posebnih pooblastil vojski. Minister je izpostavil, da ne gre za to, da bi vojska karkoli počela znotraj države, ampak za to, "da vojsko aktiviramo za dodaten nadzor zunanjih meja". Policija bo namreč po Hojsovih besedah v največji meri potrebna znotraj države.
Večina opozicijskih strank zamisli o aktivaciji 37.a člena zakona o obrambi, s katerim bi vojski podelili izredna pooblastila, ki jih ima sicer policija, ni naklonjena. V SD in LMŠ želijo predvsem več informacij o tem, zakaj bi bil tak ukrep potreben, v Levici pa so proti. Bodo pa predlog podprli v SNS.
Ostanite doma!
Včeraj so pozivali zdravniki, danes pozivajo policisti: "Mi smo tu za vas, ostanite doma za nas!" Fotografijo so nam poslali s PU Novo mesto.
KOMENTARJI (2902)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.