Največja opozicijska stranka SDS je na svoji spletni strani objavila nepodpisan članek, v katerem se avtor sprašuje, ali se zgodovina ponavlja. Predsednik stranke Janez Janša je namreč 21 let po aferi JBTZ spet osumljen izdaje tajnih podatkov. Na njegov naslov je namreč prišlo vabilo na zaslišanje zaradi "suma storitve kaznivega dejanja izdaje tajnih podatkov po 260. členu kazenskega zakonika“.
"Če vabilo ne bo umaknjeno, se bom zaslišanja udeležil," je dejal Janša za nacionalno televizijo. Janša je še dodal, da dokazljivost omenjenih obtožb ni mogoča v nobeni državi, niti, po njegovih besedah, na vojaškem sodišču.
Avtor se sprašuje, ali je dogodek povezan z dejstvom, da je vlada minuli teden pogodbeno angažirala nekdanjega agenta Udbe Draga Isajlovića, ki je leta 1988 vodil tajne preiskave in sodeloval pri aretaciji Ivana Borštnerja in Janeza Janše. "Minister za finance Franci Križanič je pogodbo z njim sklenil kljub zatrjevanju predsednika vlade Boruta Pahorja, da takšne pogodbe ne bo,“ poudarjajo v SDS. "Prav nič ne bi bili presenečeni, če se bo v prihodnjih dneh odkrilo, da se Isajlović ukvarja s podobnimi rabotami kot pred 21 leti,“ dodajajo.
Sicer pa kot osebo, ki naj bi stala za tem, izpostavljajo notranjo ministrico in predsednico LDS Katarino Kresal. Ta je konec februarja Janši očitala, da je v oddaji Odmevi citiral njeno izjavo o odnosih s Hrvaško, ki jo je podala na zaupnem srečanju predsednikov parlamentarnih strank, s čimer naj bi izdajal tajne podatke. "Toliko let je že nerešena meja, da se čisto nikamor ne mudi, pa še tudi deset let jo bomo reševali. Rešitev bo tako ali tako padla takrat, ko nobenega več ne bo tukaj," naj bi dejala Kresalova.
Janša vztraja, da citat ne predstavlja tajnega podatka, kvečjemu je razkril ministričino šibko poznavanje obravnavane tematike. "Ta sedaj zlorablja položaj notranje ministrice za maščevanje političnemu konkurentu, ki je v televizijskem soočenju razgalil njeno neznanje. Podobno je leta 1988 ravnal nekdanji jugoslovanski obrambni minister admiral Branko Mamula, ki je zaradi članka, v katerem je pisalo o gradnji njegove vile na jadranski obali in nedemokratičnosti JLA, zahteval kazenski pregon avtorjev. Drago Isajlović in njegovi kompanjoni so po ukazu slovenskega komunističnega vodstva poskušali ugoditi zahtevam iz Beograda ter disciplinirati predrzne pisce kritičnih člankov, in sicer pod pretvezo, da so izdajali tajne podatke. Kako prozorno. Isti ljudje, enaka politika, iste metode,“ končuje anonimni avtor članka na spletni strani SDS.
Vabilo na zaslišanje, ki ga je Janša dobil tokrat, in odločbo o preiskavi zaradi domnevne izdaje tajnih podatkov iz leta 1988 si lahko preberete tukaj.
Kresalova ni podala prijave
Kresalova konkretnega policijskega postopka zoper Janšo ni želela komentirati, odzvala pa se je na njegove obtožbe. "Takšen konstrukt politične zarote lahko slišiš samo od nekoga, ki nima občutka ne za čas, ne za mero, ne za politično dostojnost. Kar je obžalovanja vredno," je dejala.
Zagotovila je, da kot ministrica ne vpliva na delo policije in se ne vmešava v konkretne postopke, ki jih ta vodi. "Če je kaj politični pritisk na policijo, je to, kar si je dovolil predsednik SDS, pri čemer je posebej nedostojno, da je z imenom in priimkom izpostavil posameznega kriminalista. Podobnih pritiskov smo bili deležni že v primeru nekdanjega zunanjega ministra," je poudarila. Kot pravi, je njena naloga, da prepreči take politične pritiske in zagotovi, da bo policija lahko neodvisno in strokovno opravljala svoje delo. "Osnovno pravilo, ki zavezuje policijo je, da so pred zakonom vsi enaki, s čimer se očitno vsi ne strinjajo," je zaključila.
Ob tem je po poročanju STA zatrdila, da sama zoper Janšo ni podala nobene prijave. Za pojasnila, na kakšni podlagi vodijo postopek, pa so pristojni na policiji.
Ministrstvo za finance: Drago Isajlović nima zveze z vabilom na zaslišanje
Drago Isajlović nima nobene zveze z vabilom Janeza Janše na zaslišanje oziroma s povodom zanj, so sporočili z ministrstva za finance. “Ne minister za finance ne njegov svetovalec Drago Isajlović nimata ne pooblastil ne volje, da bi se vmešavala v delo policije. Gre za očiten poskus odvračanja pozornosti javnosti od lastnega greha, to je kršitve dolžnosti varovanja zaupnosti dokumentov, kadar so ti kot taki označeni. Na tak način se gospod Janša gotovo ne bo odkupil,” so sporočili.
Dodajajo še, da ima minister pravico, da si sam izbira svetovalce, ki jim zaupa. “Nihče drug mu jih ne bo izbiral ali pa mu ukazoval, koga si sme izbrati.”
KOMENTARJI (1073)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.