Poljska je včeraj slovensko vlado pozvala k odstopu od istanbulske konvencije o preprečevanju nasilja nad ženskami in nasilja v družini ter o boju proti njima, s katero so se leta 2011 države zavezale k preprečevanju in boju proti tovrstnemu nasilju. Poljska konservativna vlada je Slovenijo hkrati povabila k oblikovanju nove konvencije, ki naj bi vsebovala definicijo otroka, s katero se njegovo življenje začne s spočetjem, ter definicijo družine kot skupnost le očeta, matere in otroka, in možnost poroke le med moškim in žensko.
"Kot škandalozno in nadvse pomenljivo razumemo že gesto, da Poljska v Sloveniji prepoznava zvestega partnerja, pripravljenega podpreti idejo odstopa od t. i. istanbulske konvencije, kar bi v praksi več kot očitno pomenilo opuščanje ukrepov, povezanih z varnostjo in zaščito žrtev nasilja," so v sporočilu za javnost zapisali v Forumu za demokracijo, kjer izražajo "veliko zaskrbljenost" zaradi poljskega poziva. "Takšno ravnanje razumemo kot dokaz katastrofalne zunanje politike, ki jo vodi vlada Janeza Janše v smeri približevanja višegrajski skupini, s čimer se želi odmakniti od evropskih demokratičnih norm in tudi od pravnih ali zakonskih okvirjev Evropske unije."
Dodajajo, da pobude k odstopu ni mogoče razložiti mimo poljskih notranjepolitičnih razmer stalnih ideoloških napadov na feminizem, sklicevanja na izmišljeno "teorijo spola", kratenja pravic ženskam, vključno z idejo o popolni prepovedi splava, pa tudi pregona in demonizacije LGBT+ skupnosti v duhu nekakšne svete vojne proti domnevni "homoseksualni ideologiji".
103 podpisniki pozivajo opozicijo, akademike, civilno družbo in medije, naj storijo vse v smeri preprečitve možne podpore nadaljevanju ogrožanja elementarnih človekovih pravic in svoboščin "sredi obsežnega posega v demokracijo, kakršnemu smo priča in kjer naša država očitno postaja priljubljena izbira za iskanje zavezništva pri tistih avtokratskih evropskih državah, ki so teptanje pravic izbrale za svoje politično vodilo".
Ministrstvo za delo glede istanbulske konvencije z enakim stališčem kot pravosodno: potrebe po oblikovanju nove konvencije ni
Pravosodna ministrica Lilijana Kozlovič je pred današnjo sejo odbora DZ za pravosodje ponovila, da je ministrstvo za pravosodje prejelo pismo Poljske. "V njem nas ne pozivajo k odstopu od istanbulske konvencije, ampak k oblikovanju nove iniciative za drugačno ureditev vprašanj družine, otrok in nasilja," je dejala. Odgovorili so, da ne vidijo potrebe po preoblikovanju, ker da že istanbulska konvencija naslavlja te vsebine in so te popolnoma primerne oziroma tista prava pot, ki bo zagotovila zaščito teh skupin, je poudarila in v odgovoru na novinarsko vprašanje dodala, da sicer ne gre za stališče vlade.
Kot so že v sredo sporočili s pravosodnega ministrstva, so pismo poljskega ministrstva posredovali tudi ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, saj gre za področje, ki vsebinsko sodi tudi v pristojnost tega ministrstva.
Pristojni minister Janez Cigler Kralj je danes v izjavi za medije pred sejo vlade dejal, da glede tega zaenkrat ostajajo pri stališču pravosodne ministrice. Kot je izpostavil, konvencija namreč kot zelo pomembno področje naslavlja preprečevanje nasilja nad ženskami, "kar je tudi za nas izjemno pomembno področje". "Seveda pa lahko vsebuje tudi kakšne stvari, ki komu niso toliko všeč," je še dejal glede konvencije in dodal, da bodo pozorni tudi na vidike, ki bi utegnili biti zanje problematični.
Da Slovenija ne bo odstopila od istanbulske konvencije, je danes dejal tudi govorec zunanjega ministrstva Aleksander Geržina. "Slovenija je podpisnica istanbulske konvencije, jo izvaja in zasleduje njen ključni namen - preprečevanje nasilja v družini," je dejal in v odgovoru na novinarsko vprašanje dodal, da takšnih pisem ne dobivajo pogosto.
KOMENTARJI (127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.