Mešihat islamske skupnosti v Sloveniji je po objavi karikatur islamskega preroka Mohameda v nekaterih evropskih in tudi slovenskih časnikih danes obsodil "neprimerno prikazovanje Mohameda in pozval muslimane v svetu in Evropi, še posebej pa v Sloveniji, naj se vzdržijo nasilnih protestov, ki škodijo ugledu Mohameda in tudi islama v celoti". Medijem pa priporoča, naj v imenu svobode "nehajo širiti islamofobijo", in opozarja, da je zdaj čas za dialog med kulturami in civilizacijami. Kot poudarja islamska skupnost, svoboda izražanja ne sme biti opravičilo za žalitev čustev drugega.
Smešenje 'nedotakljivih' je del evropske tradicije
"Za objavo smo se odločili v kontekstu članka o zgodovini karikatur, vezano na to religiozno tematiko. Naši bralci imajo pravico vedeti, kaj je povzročilo to turbulentno dogajanje po svetu," je v pogovoru za oddajo TV Klub na POPTV povedal Jani Sever, urednik Mladine, ki je minuli teden objavila izbor dveh karikatur. "Izražanje s sliko in smešenje visokih, nedotakljivih in svetih stvari z objavo karikatur je v samem središču evropske tradicije, ki je tradicija evropskega razsvetljenstva. Tako kot ima islam svoje tradicije, jih ima tudi Evropa."
Predsednik mešihata Ibrahim Malanović je menil, da so zaradi objave karikatur užaljeni tudi muslimani v Sloveniji. "V ozadju objave karikatur so določena sporočila. Prerok Mohamed je prikazan kot terorist, na njegovem turbanu je bomba. Mi smo to sporočilo razumeli v tem smislu, ki islam enači s terorizmom in tega nočemo sprejeti," je povedal Ibrahim Malanović.
Islamska skupnost je v današnjem sporočilu za javnost tudi izrazila zadovoljstvo nad javnimi opravičili medijev in politikov, še posebej nad opravičilom predsednika države Janeza Drnovška, ter pričakovanje, da se bodo razmere čimprej umirile. "Predsednik Drnovšek se zaveda, da tukaj živijo muslimani in je prav, da je to naredil," je povedal Malanović.
Drnovškova poteza je 'nevarna'
Urednik Mladine Sever je povedal, bi se "tudi sam opravičil vsem, ki so se počutili užaljene", vendar pa se mu zdi Drnovškovo poteza "nevarna, ker opravičevanje v imenu medijev vodi v čudno razumevanje razmerja med politiko in mediji".
Drnovšek naj bi menil, da bi lahko objava karikatur v slovenskih medijih spodkopala njegova prizadevanja za reševanje begunskega problema v Darfurju, medtem ko je dolgoletni visoki funkcionar Organizacije združenih narodov dr. Danilo Türk drugačnega mnenja. "Če bi v tem primeru prišlo do sklicevanja na objavo karikatur v Sloveniji, bi to bil izgovor." Po njegovem mnenju so se protesti razvneli s štirimesečno zamudo, potem ko so bile karikature objavljene v danskem časopisu, ker so se konec lanskega leta v Meki srečali voditelji islamskih držav, ki so menili, da za objavo karikatur tiči neka "globalno bogokletstvo zoper islam".
Mohameda ni mogoče braniti z nasiljem
Sedanje dogajanje islamska skupnost v Sloveniji označuje za "veliko izkušnjo, skozi katero gredo muslimani v svetu". Karikature po njihovem mnenju ne bodo zmanjšale ugleda Mohameda pri muslimanih, niti ne bodo povečale svobode izražanja v medijih, poudarja slovenska islamska skupnost.
Mešihat v Sloveniji ob tem tudi opozarja na nasilje, s katerim so se na objavo karikatur odzvali nekateri muslimani. Kot poudarja, ugleda Mohameda ni mogoče braniti z nasiljem, temveč v prakticiranju njegove poti, v kateri lahko najdemo "sporočila miru in razumevanja, ljubezni in zaupanja, resnice in pravičnosti med ljudmi in narodi".
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.