Dimitrij Rupel, ki je na zasedanje državnega zbora prišel skupaj z Janezom Janšo, ni bil zgovoren glede možnosti izvolitve za podpredsednika državnega zbora. "Kje je še ponedeljek, vmes je sobota, nedelja...," je odgovoril Rupel na vprašanje 24ur, ali pričakuje podporo pri glasovanju.
Pred ponedeljkovim glasovanjem o predsedniku in podpredsedniku državnega zbora sta se sestali poslanski skupini vladajočih Liberalne demokracije in Združene liste socialnih demokratov. Poslanski klub LDS je napovedal, da Dimitrija Rupla ne namerava podpreti kot nadomestnega kandidata Miha Brejca na položaju podpredsednika parlamenta.
LDS-ovci so prepričani, da jih je Rupel "izdal"
"Torej, podpore ni dobil...," je med smehom za 24ur povedal poslanec LDS Maks Lavrinc. Rupel za izvolitev na mesto enega od podpredsednikov parlamenta potrebuje 46 glasov. "Sicer pa velja splošno prepričanje, da je izdaja zavrženo dejanje in da je to načrtoval že vnaprej," je o možnosti podpore poslancev LDS Ruplovi izvolitvi dejal Lavrinc. "Ti dogovori za prestop in njegovo ravnanje v preteklih tednih so zdaj bolj jasni in razumljivi." Poleg tega v poslanskem klubu LDS ocenjujejo, da Rupel za podpredsedniško mesto kandidira zaradi plače.
"Če Liberalna demokracija meni, da zanjo poslovnik ne velja, potem tega predloga ne bodo podprli," je povedal predsednik LDS Janez Janša, ki meni, da Ruplova morebitna neizvolitev ni problem predlagateljev SDS ali opozicije, ampak problem LDS, ki je "najprej na precej pritlehen način izgnala iz vlade najbolj uspešnega ministra, zdaj pa se mu očitno hoče maščevati s kršitvijo poslovnika".
SDS bo počakala, da poslance LDS "sreča pamet"
"Težko bo zagotoviti 46 glasov podpore, vsaj z naše poslanske skupine podpore ne bo. Na LDS kot celoto ne more računati," je dejal Lavrinc. "Če bi kdo od poslank in poslancev ocenil, da je bolj pametno, da ga podprejo, pa bo prepuščeno njim samim."
"V kolikor bi predlog padel, ga bomo ponovili," na napoved Liberalne demokracije, da bo preprečila Ruplovo izvolitev, odgovarja Janša. "Doslej je bilo tako, da ob prvem glasovanju pamet ni zavila v prostore Liberalne demokracije, ob drugem glasovanju pa se je ta obisk zgodil," je dodal Janša.
Če Dimitrij Rupel na tajnem glasovanju, kljub domnevnemu prizadevanju ZLSD, da bi prepričala svoje poslance, ne bo dobil potrebne podpore 46 glasov, je mogoče pričakovati večkratno ponovitev glasovanja do konca mandata državnega zbora.