Predsednik države Janez Drnovšek je danes predsedniku državnega zbora Francetu Cukjatiju poslal odgovor na predlog koalicijskih poslanskih skupin SDS, NSi in SLS v zvezi z imenovanjem guvernerja Banke Slovenije. Drnovšek v svojem odgovoru poudarja, da v nobenem trenutku ni opustil iskanja primernega kandidata, da so vsi postopki popolnoma skladni z zakonodajo na tem področju, javnost pa je z njimi sproti seznanjena.
V dosedanjem ravnanju predsednika republike ni nič nemodrega in neodgovornega, kot je navedeno v predlogu, so sporočili iz urada predsednika države. "Predsednik republike je doslej ravnal preudarno in popolnoma zakonito ter si bo še naprej prizadeval, da predlog kandidata za guvernerja čimprej posreduje državnemu zboru," so še dodali.
"Glede odgovornosti pa se velja spomniti na dejstvo, da je, tako kot poslanci, tudi predsednik republike predstavnik vseh državljank in državljanov Slovenije, ker je izvoljen na neposrednih volitvah," še poudarjajo.
Poziv koaliciji naj dopolni predlog
Predstavniki poslanskih skupin na današnji seji kolegija predsednika DZ po dolgotrajni razpravi predloga sklepa koalicijskih poslanskih skupin, naj se predsednik republike izreče oz. posreduje mnenje o imenovanju guvernerja Banke Slovenije, še niso uvrstili na majsko zasedanje. Koalicijski predlog namreč ni dovolj natančno opredeljen, zato je predsednik DZ France Cukjati predlagatelje pozval, naj ga dopolnijo. Pravni svetovalec DZ Miroslav Cerar je opozoril, da mora biti takšna zahteva čim bolj določna in jasna, kar pa za koalicijski predlog ne velja. Formulacija, ki od predsednika republike zahteva, naj posreduje mnenje glede imenovanja guvernerja, je preširoka, pravi Cerar.
Poslanske skupine SDS, NSi in SLS namreč DZ predlagajo sprejem sklepa, s katerim bi predsedniku Drnovšku naložili, naj se izreče oz. posreduje mnenje glede imenovanja guvernerja Banke Slovenije. Kot je v imenu predlagateljev pojasnil Jože Tanko (SDS), je predsednik Drnovšek dolžan pojasniti zaplete pri imenovanju guvernerja in razloge, zakaj ne predlaga novega kandidata.
Predsednik države je v sporočilu za javnost še pojasnil, da je potem, ko dosedanji guverner Banke Slovenije Mitja Gaspari in viceguverner Andrej Rant nista dobila zadostne podpore v DZ, nadaljeval z iskanjem primernih kandidatov za guvernerja. Kriteriji so pri tem ostali nespremenjeni: dobro poznavanje tega področja, visoka strokovnost in politična nevtralnost.
Kandidaturo je kot tretjemu kandidatu ponudil ekonomistu Jožetu Mencingerju, ki jo je sprejel. Po posvetovanju z vodjem koalicije Janezom Janšo, ki je tej kandidaturi nasprotoval, pa se je predsednik odločil, da Mencingerja ne predlaga državnemu zboru.
Naslednji kandidat, ki ga je predsednik povabil h kandidaturi, je bil ekonomist Velimir Bole. Po daljšem premisleku je tudi ta odklonil kandidaturo. Drnovšek je nato opravil pogovor z ekonomistom Mojmirjem Mrakom z ljubljanske ekonomske fakultete. Po nekajdnevnem premisleku je Mrak kandidaturo odklonil.
Ker Drnovšek želi, da bi Banka Slovenije čim prej dobila novega guvernerja, nadaljuje z iskanjem primernega kandidata, poudarjajo v Drnovškovem uradu.
Zakaj ni predlagal Jazbeca oz. se posvetoval z vodji poslanskih skupin?
Drnovšek sicer odgovarja tudi na nekatere očitke s strani poslanskih skupin SDS, SLS, NSi, med drugim na tistega, da ni predlagal drugega kandidata, ki se je javil na razpis za guvernerja, Boštjana Jazbeca. "Zakon o Banki Slovenije predsedniku republike ne predpisuje načina predlaganja, omogoča mu svobodno izbiro kandidata z ali brez razpisa. Vsi kandidati so torej izenačeni. Pojasnjevanje o kandidatu, ki ga ni predlagal, bi bilo skrajno nenavadno in mimo ustaljene prakse doma in po svetu."
Na očitek, da se Drnovšek o kandidatih za guvernerja ni posvetoval z vodji poslanskih skupin, čeprav naj bi to bila ustaljena praksa, v uradu odgovarjajo, da je predsednik republike v začetku svojega mandata to prakso upošteval, vendar žal ni obrodila sadov. "Ob tem velja ponovno poudariti, da je predsednik republike ravnal povsem zakonito, saj ni dolžan opravljati posvetov s poslanskimi skupinami pri predlaganju kandidata za guvernerja Banke Slovenije."
Predsednik bo še naprej upošteval zakon
Drnovšek bo sicer tudi vnaprej uveljavljal pravico, da kandidata predlaga na način, ki mu ga določa zakon o Banki Slovenije. "V primeru, da bi predsednik moral upoštevati predlog poslanskih skupin, posredovan na predhodnih posvetovanjih s predsednikom republike, bi se njegova vloga zmanjšala zgolj na posredovanje tako oblikovanega (političnega) predloga v državni zbor," poudarjajo v predsednikovem uradu.
Ob tem še navajajo, da predsednik republike na poslance ne izvaja nikakršnega pritiska, kar mu je v pismu očitano, in povsem spoštuje 83. člen ustave, ki pravi, da so poslanci predstavniki vsega ljudstva in niso vezani na kakršnakoli navodila.
"Pričakovati je, da bodo tudi poslanci spoštovali zakon, ki predsedniku republike daje pravico oblikovati predlog za kandidata za guvernerja državnemu zboru. Tako kot doslej bo poslancem ob predlogu posredovana tudi utemeljitev predloga in prošnja za njihovo podporo," so še sporočili iz urada predsednika države.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.