Na Instagramovem profilu Delozlom so pred dnevi objavili primer oglasa, v katerem delodajalec med dodatnimi pogoji o zaposlitvi navaja: "Ker zaposlujemo zaradi porodniškega dopusta ostalih asistentk, je zaželeno, da ima kandidatka že svoje otroke, starejše od treh let in/ali da v planu nima porodniškega dopusta v naslednjih dveh ali treh letih."
Ali gre za kršitev zakona od delovnih razmerjih? V skladu z 28. členom Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1), ki določa pravila in obveznosti delodajalca, Delodajalec pri sklepanju pogodbe o zaposlitvi ne sme od kandidata zahtevati podatkov o družinskem oziroma zakonskem stanu, o nosečnosti, o načrtovanju družine oziroma drugih podatkov, če niso v neposredni zvezi z delovnim razmerjem. Prav tako delodajalec "ne sme pogojevati sklenitve pogodbe o zaposlitvi s pridobitvijo omenjenih podatkov, ali z dodatnimi pogoji v zvezi s prepovedjo nosečnosti, ali odlogom materinstva ali z vnaprejšnjim podpisom odpovedi pogodbe o zaposlitvi s strani delavca".
Kot so nam potrdili v Sindikatu Mladi Plus, so oglas prijavili na Inšpektorat za delo, zagovorniku načela enakosti, prav tako pa so o sporni vsebini obvestili Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje. "Potencialni delodajalec nikakor ne sme pogojevati zaposlitve s prepovedjo nosečnosti, odlogom materinstva ali z ’ustrezno’ starostjo delavkinih otrok, niti to ne sme biti ’zaželeno’," v odzivu na oglas opozarjajo v sindikatu.
Tam sicer v sklopu akcije Stop kršitvam – za dostojno delo, ki poteka že od leta 2016, spremljajo sporne oglase za delo. Do zdaj so podali že več kot 130 podobnih prijav.
Delodajalec umaknil sporni oglas in se opravičil
Na naslov delodajalca, gre za zasebni zobozdravstveni center Tredent iz Trebnjega, smo naslovili vprašanje, ali je bil seznanjen z zakonodajo in ali pri pogojih še vedno vztraja. V času odgovora je bil oglas že umaknjen, iz podjetja pa so nam sporočili, da se pred objavo niso posvetovali s pravno službo, ker je preprosto nimajo. "Smo mikropodjetje, imamo dve asistentki, ki načrtujeta družino v naslednjih dveh letih. Ker moramo tudi takrat delati, iščemo oz. smo iskali še enega asistenta ali asistentko, ki že ima svojo družino ali je ne načrtuje takrat kot trenutni asistentki," vsebino oglasa pojasnjujejo v podjetju, kjer še dodajajo, da si ne morejo privoščiti nepremišljenega zaposlovanja, saj sicer podjetje lahko le zaprejo. So se pa za spodrsljaj opravičili vsem prizadetim.
Sklicevanje delodajalcev na nepoznavanje zakonodaje v sindikatu razumejo kot slab izgovor. "Za vsakega delodajalca, za vsakega zaposlovalca mora biti poznavanje delovne (in druge s tem povezane) zakonodaje sestavni del njegovega biznisa, kot je, če se na primer ukvarja z gostinstvom, kuhanje kave ali točenje piva. In četudi gre denimo za t. i. male podjetnike, to še ne pomeni, da zakonodaja zanje ne velja ali da jim je ni treba upoštevati."
Pri omenjenem oglasu bi lahko bilo sporno tudi, da delodajalec išče kandidatko, medtem ko morajo biti vsi oglasi za prosta delovna mesta v Sloveniji dostopni pod enakimi pogoji vsem, ne glede na spol. Delodajalec, kot navaja 27. člen ZDR-1, tako ne sme prostega delovnega mesta objaviti samo za moške ali samo za ženske, razen, če določen spol predstavlja bistven in odločilen pogoj za delo in je taka zahteva sorazmerna ter upravičena z zakonitim ciljem. Objava prostega dela tudi ne sme nakazovati, da daje delodajalec pri zaposlitvi prednost določenemu spolu.
KOMENTARJI (969)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.