Avgusta letos se je na novo prijavilo 7257 brezposelnih oseb, kar je 7,6 odstotka manj kot julija in 8,6 odstotka več kot v lanskem avgustu, so sporočili z zavoda za zaposlovanje. Med novoprijavljenimi je bilo 751 iskalcev prve zaposlitve, 1805 trajno presežnih delavcev in stečajnikov ter 2732 brezposelnih zaradi izteka zaposlitev za določen čas.
V letošnjih prvih osmih mesecih se je sicer prijavilo 60.815 brezposelnih oseb, kar je 15,3 odstotka manj kot lani v tem času. Letos so se v primerjavi z enakim lanskim obdobjem zmanjšale vse pomembnejše kategorije novoprijavljenih brezposelnih oseb, med njimi najbolj, za 28,6 odstotka, število novoprijavljenih oseb, ki so zaposlitev izgubile iz poslovnih razlogov ali zaradi stečajev podjetij.
Za 19,5 odstotka se je zmanjšal priliv oseb po prenehanju delovnega razmerja za določen čas, iskalcev prve zaposlitve pa se je prijavilo 9,7 odstotka manj kot v prvih osmih mesecih lanskega leta. Število brezposelnih, ki so se zaposlili, se je avgusta zmanjšalo. Od 6631 brezposelnih oseb, ki jih je zavod odjavil iz evidence, se jih je zaposlilo oziroma samozaposlilo 3963, kar je 16,6 odstotka manj kot julija. V primerjavi z lanskim avgustom je bilo zaposlitev za 14,4 odstotka manj. V letošnjih prvih osmih mesecih pa je bilo zaposlitev 35.736, kar je 19,4 odstotka več kot v primerljivem lanskem obdobju.
Podatki po območjih kažejo, da se je avgusta v primerjavi s prejšnjim mesecem brezposelnost zmanjšala v območnih službah Murska Sobota (–2,8 odstotka), Ptuj (–1,5 odstotka) ter Maribor (–1,3 odstotka), v ostalih območnih službah zavoda pa se je povečala. V primerjavi z lanskim avgustom je bilo brezposelnih oseb več na vseh območnih službah zavoda, med njimi so v zadnjem letu največje povečanje beležile območne službe Ljubljana (+20,7 odstotka), Murska Sobota (+17,6 odstotka) in Sevnica (+15 odstotkov), najmanjši porast pa Trbovlje (+1 odstotek) in Ptuj (+2,2 odstotka).
Na zavodu še navajajo, da se umirjanje rasti brezposelnosti v letošnjem letu v strukturi brezposelnosti odraža predvsem kot vnovično povečevanje deleža dolgotrajno brezposelnih oseb in brezposelnih, starih 50 let in več, še vedno narašča tudi delež brezposelnih v starosti od 25 do 39 let.
Manj brezposelnih z najnižjo izobrazbo
Medletna primerjava poleg tega kaže, da je med brezposelnimi še vedno več moških kot žensk, da se povečuje delež iskalcev prve zaposlitve ter da se zmanjšuje delež brezposelnih z najnižjo izobrazbo. Povprečni čas brezposelnosti se letos podaljšuje in je že presegel trajanje brezposelnosti pred letom. Ob koncu avgusta 2010 je bila brezposelna oseba v povprečju brezposelna eno leto, osem mesecev in 15 dni, pred letom dni pa eno leto, osem mesecev in šest dni.
Avgusta je bilo povpraševanje po delavcih manjše kot v juliju, delodajalci so prijavili 14.923 prostih delovnih mest, kar je 1,6 odstotka manj kot julija in 21,5 odstotka več kot avgusta lani. Po podatkih zavoda se je na predhodno prijavljenih prostih delovnih mestih avgusta 2010 zaposlilo 6613 oseb, 19,8 odstotka manj kot julija in 2,7 odstotka manj kot avgusta 2009.
V obdobju od januarja do avgusta letos pa so delodajalci prijavili 112.328 prostih delovnih mest, kar je 4,5 odstotka več kot lani v tem času. Povpraševanje po delavcih se je glede na enako lansko obdobje najbolj povečalo v strokovnih, znanstvenih in tehničnih dejavnostih (+33,7 odstotka), v predelovalnih dejavnostih (+31,2 odstotka), v dejavnosti poslovanja z nepremičninami (+20,5 odstotka), v dejavnosti oskrbe z vodo, ravnanja z odplakami in odpadki, saniranja okolja (+14,9 odstotka) ter v informacijskih in komunikacijskih dejavnostih (+12,8 odstotka), najbolj pa se je zmanjšalo v kmetijstvu, gozdarstvu, ribištvu (–15,5 odstotka) v gradbeništvu (–11,3 odstotka), v dejavnosti javne uprave in obrambe ter dejavnosti obvezne socialne varnosti (–8 odstotkov) ter v gostinstvu (–8,5 odstotka).
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.