Po tem, ko je Slovenija odstopila od pogodbe za nakup oklepnikov boxer 8x8, je morala poiskati alternativo. Najprej se je govorilo o poljskih rosomakih. Zapletlo pa se je pri tem, ko Poljaki slovenski strani niso dali certifikata za podvozje. Tu sta bila še romunska prianha 5 in italijanska frecia. Na koncu je Slovenija pristala pri finski ponudbi oklepnikov patria XP, ki je po ocenah finančno najugodnejša od vseh.
Prednost patrij je tudi v njihovem lažjem vzdrževanju, saj ima Slovenija zanje že vzpostavljen servis in logistiko. Med drugim oborožitvene postaja sedaj izdeluje slovenskih proizvajalec Valhalla Turrets, medtem ko je med famozno afero Patria precej prahu dvigoval načrt, da vozila opremlja izraelska postaja podjetja Elbit, ki je imela hude težave z delovanjem sistema.
Predsednik vlade Robert Golob je spogledovanje s Patrio – ki se je sicer že od začetka omenjala kot konkurent boxerju – naznanil ob robu vrha zveze Nato v Washingtonu. "Procesi znotraj vojske in ministrstva za obrambo, ki so trajali skoraj dve leti, so pripeljali do izbora – favorita oziroma najugodnejšega ponudnika, to je finska Patria." Pogodba, ki naj bi jo podpisali do konca leta, saj pogovori še potekajo, naj bi predvidevala izvedbo plačila neposredno med ministrstvoma, s tem pa naj bi tudi odpravili zgodovinski madež izpred 15 let. Golob je sicer dejal, da postopki še potekajo in ni želel govoriti o številu oklepnikov ter njihovi ceni.
Odstop od boxerjev: penali nižji, prihranek večji
V skladu s projektom Bojna kolesna vozila za izgradnjo srednjih sil Slovenske vojske si Slovenija prizadeva za nakup 106 bojnih kolesnih vozil 8x8 "za vzporeden razvoj in izgradnjo dveh ključnih zmogljivosti za bojevanje Slovenske vojske, in sicer srednjega pehotnega bataljona kot osnovnega gradnika srednje bataljonske skupine in srednjega bojnega izvidniškega bataljona".
Prejšnja vlada, v kateri je obrambni resor vodil Matej Tonin, se je odločila za nakup 45 vozil boxer 8x8 ter za ta namen konec leta 2021 ratificirala sporazum med Vlado Republike Slovenije in Organizacijo za sodelovanje pri skupnem oboroževanju (OCCAR). Sporazum je nato sklenil odbor za zunanjo politiko, vrednost nakupa pa je bila takrat ocenjena na 412 milijonov evrov. Poslu so nasprotovali v stranki Levica in zahtevali razpis posvetovalnega referenduma, kar pa sta vlada in parlament zavrnila. Kasneje je tudi ustavno sodišče sporočilo, da prepoved referenduma o ratifikaciji sporazuma ni bila v neskladju z ustavo.
Državni zbor je nato 2. februarja 2022 sprejel Zakon o ratifikaciji Sporazuma med Vlado Republike Slovenije in Organizacijo za sodelovanje pri skupnem oboroževanju o upravljanju programa Boxer. Minister Tonin je takrat dejal, da bo "načrtovan nakup 45 oklepnih vozil zagotovil temelje za vzpostavitev ene srednje bataljonske bojne skupine in ne dveh, kot so načrtovale predhodne vlade, kar kaže na racionalen pristop pri porabi razpoložljivih sredstev." Poudaril je, da gre za varna in tehnično dovršena vozila, s katerimi ima dobre izkušnje več zavezniških držav kot so Španija, Nemčija, Nizozemska in tudi Združeno kraljestvo. Kasneje se je sicer izkazalo, da imajo vojske, ki uporabljajo boxerje nekaj težav z njihovo operativnostjo, med drugim je bilo slišati pripombe iz nemške vojske, ki jih uporablja na Natovem vzhodnem krilu v Litvi.
Nova vladna koalicija se je že pred nastopom mandata zavezala, da bo iz programa Boxer izstopila. In ta sklep je sprejela 15. septembra 2022, potem ko se je seznanila z revizijskim poročilom o smotrnosti nabave. Tonin je vladi očital izgubo mednarodnega ugleda in stroške, ki bi nastali ob odstopu od pogodbe, vendar je vlada nato ocenila, da bodo ti precej manjši od pričakovanih – namesto 70 milijonov evrov, "zgolj" 4,15 milijona.
Vlada je nato izvršila nov izračun in sprejela dopolnila Načrta razvojnih programov (NRP) 2023-2026. Namesto 412 milijonov vrednega nakupa boxerjev, so v NRP uvrstili nov projekt, ki predvideva nakup 106 bojnih kolesnih vozil 8x8 z izhodiščno ceno 695,2 milijona evrov z DDV. S tem naj bi, po izračunih vlade, prihranili 498 milijonov evrov, oz. približno 3,5 milijona na vozilo, če bi se odločili za nakup finskih patrij.
V primerjavi s cenami boxerjev bi bil prihranek samo pri nakupu 106 vozil po ocenah vlade 281 milijonov evrov z DDV. Ob tem vlada dodaja še racionalizacijo pri količini, ki je bila sprva predvidena za 136 kosov vozil 8x8, sedaj pa bo 30 vozil na platformi 4x4, s čimer bo država prihranila še 217 milijonov evrov z DDV.
Financiranje novega projekta se bo zagotavljalo v okviru finančnega načrta Ministrstva za obrambo na proračunski postavki Slovenska vojska. "Na podlagi izvedene raziskave tržišča in pridobljenih ponudb bodo stroški izgradnje obeh bataljonov na novi platformi bistveno nižji v primerjavi s projektom nakupa 45 bojnih kolesnih vozil Boxer. Tako so stroški nakupa 45 bojnih kolesnih vozil po projektu nižji za vsaj 109 milijonov evrov z vključenim DDV. Pri tem so upoštevani vsi stroški nakupa bojnih kolesnih vozil, vstopni, razvojni, administrativni stroški ter stroški logistične podpore. Natančna vrednost projekta pa bo znana ob podpisu pogodbe za nakup 106 bojnih kolesnih vozil 8x8."
Naznanitvi Goloba, da Slovenija razmišlja o nakupu finskih oklepnikov, je sledil zapis predsednika SDS in nekdanjega premierja Janez Janša, ki je moral prav zaradi dogodkov pred desetletjem in pol za nekaj časa v zapor. "Ironija zgodovine. Po 15 letih nazaj na Patrio. Vmes pa sabotaža razvoja, demokracije in Slovenske vojske," je zapisal na družbenem omrežju.
Medtem je Tonin v nekoliko daljšem zapisu ocenil, da se pri izgradnji srednje bojne bataljonske skupine po tem, ko je Golobova vlada pred dvema letoma "proces grobo zaustavila, končno nekaj premika". A sam meni, da je Slovenija še daleč od cilja, vlado pa da bodo lovile njene obljube in prinesle kar nekaj "zarečenega kruha". Ob tem je v zapisu namignil, da naj po njegovih informacijah Finska ne bi bila naklonjena nakupu po sistemu vlada vladi in naj bi vztrajala pri sklenitvi posla neposredno s podjetjem Patria.
Tonin je izrazil tudi dvom, da bo končna cena vozila nižja od cene nakupa vozil boxer, ki ga je Slovenija začela prav v času, ko je obrambno ministrstvo, sicer že v izteku mandata, vodil sam. Po Toninovi oceni bo tako "zanimivo opazovati, kje bo vlada pri nakupu našla obljubljenih 400 milijonov evrov prihranka". Ocenil je še, da gre za nove patrie, ki še niso bile v uporabi, svojevrsten izziv pa bo po njegovem mnenju predstavljala tudi montaža morebitnih Valhalinih kupol ter zagotavljanje standardov balistične zaščite. "Zaradi Slovenske vojske in slovenske kredibilnosti v zavezništvu Nato želim, da bo projekt uspešno končan," je svoj zapis sklenil Tonin.
Odzvala se je sicer tudi Levica, ki pričakovano nakupu nasprotuje. Želijo pa tudi, da Slovenija izstopi iz Nata.
KOMENTARJI (290)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.