Potem ko je predsednica nadzornega sveta Uradnega lista Irena Prijović pristojnim institucijam, tudi Slovenskemu državnemu holdingu (SDH) in Komisiji za preprečevanje korupcije RS (KPK), prijavila domnevne pritiske generalnega sekretarja LMŠ Braneta Kralja za imenovanje Igorja Šoltesa na mesto direktorja Uradnega lista, je danes dopoldan o tem pričala tudi pred KPK.
Zaslišanje je opisala kot korektno, pristala pa je tudi na soočenje s Kraljem pred organi KPK. "Obžalujem, da nekaj, kar je normalno, v očeh ljudi postane aktivizem," je dejala glede svoje prijave. "To sem storila, da zaščitim kadrovski postopek, ki je v teku, in zato, da dam jasen signal kulturi političnega poseganja v kadrovske postopke."
Po informacijah novinarja Anžeta Božiča je intervencijo generalnega sekretarja z eno besedo opisala kot "brutalno".
Tudi v največji vladni stranki so danes potekali pogovori o očitkih Kralju. Pred novinarje je popoldne stopil predsednik stranke LMŠ in vlade Marjan Šarec, ki je pred tem s Kraljem opravil razgovor. "Povedal je, kako je klic potekal. Bilo je tako, kot sem sam že prej pričakoval – da je resnica nekje vmes in ni bilo tako brutalno, kot je gospa povedala. Kralju, ki je z mano že nekaj let, bolj verjamem kot raznoraznim drugim ljudem," je uvodoma dejal premier in dodal, da pa verjame, da se prijava nikoli ne bi zgodila, če bi "klicali ljudje prave sorte".
Po Šarčevih besedah je Kralju zdaj jasno, kakšne bodo posledice - ne bo več generalni sekretar stranke. "Kralj ne bo več generalni sekretar LMŠ, ker pometamo pred svojim pragom. Kadar pride do takšne situacije, je treba sprejeti pravo odločitev," je danes medijem sporočil Šarec. "Kot stranka bomo ravnali tako, kot mislimo da je prav. Kralj nima funkcije v vladi, je sekretar stranke. Se je pa marsikaj za vprašati in ta prijava, ki se je zgodila in nad katero zdaj vsi 'triumfirajo' – naj ne 'triumfirajo' preveč, ker verjamem, da je lastnih pragov, pred katerimi je najprej treba počistiti, še veliko."
Na vprašanje, kaj bo zdaj počel Kralj, pa prvi mož LMŠ odgovarja, da vemo, česa ne bo počel. "Gospod Kralj je član stranke, kaj bo počel v prihodnje, se bomo še odločili, do imenovanja novega sekteraja pa bo opravljal posle," pravi Šarec.
Kot pravi, verjame, da je bil sekretar pri klicu nekoliko nespreten, da pa sam za telefonski pogovor do nedavnega ni vedel. Kralj je po premierjevih besedah ravnal naivno, neizkušeno in nepravilno. "Gospoda Šoltesa spoštujem, vendar ga nimam tako rad, da bi zaradi njega žrtvoval generalnega sekretarja," dodaja. Šarec še pravi, da je za Šoltesovo prijavo za to delovno mesto vedel, svojega mnenja glede tega pa ne želi razlagati. "To, kar se je zgodilo, ni bilo primerno in tukaj nimamo kaj za filozofirati."
Ob tem je premier še dodal, da gre za besedo proti besedi. "Prav tako ne vem, kako si lahko ob prvem stiku z nekom 'brutalen', pa tudi gospa Prijović se zdi dokaj močna oseba," poudarja, hkrati pa še dodaja, da je postopek pred KPK stvar Kralja osebno.
Po njegovih navedbah se je ob tem zagotovo treba vprašati tudi, ali je način kadrovanja po državnih podjetjih pravi. "Sekretarji strank se koordinirajo - tudi pri takšnih vprašanjih - in verjetno je zdaj tudi prava priložnost, da se vprašamo, če je doslej bilo vse, kot mora biti," je izpostavil in dodal, da taki neprimerni načini zagotovo niso prava pot.
Takih klicev je, kot ugiba Šarec, verjetno veliko: "Ampak glede na to, da ni veliko prijav, verjetno kličejo pravi". Ta 'spodrsljaj' je po njegovi oceni lahko priložnost, da medijo raziščejo tudi druge zadeve.
Na vprašanje ali lahko zagotovi, da to ni način kadrovanja LMŠ in vlade tudi na drugih segmentih, Šarec ni odgovoril konkretno. "Šoltes ni bil naš kandidat. O načinu kadrovanja se je treba pogovarjati. Zagotovo pa je pomembno, da se kadrujejo ljudje, ki so sposobni," je dejal.
Poudaril je, da mora biti kadrovanje transparentno. V tem primeru je šlo za razpis in po njegovih besedah je popolnoma neprimerno na ta način poskušati vplivati na karkoli.
Šarec je tudi izpostavil, da Kralj ni mogel lobirati v imenu države, saj je generalni sekretar stranke, v imenu države pa lahko deluje samo vlada.
"Premier je pravilno ugotovil, da smo na prelomni točki, ko se lahko odločimo za spremembo in mislim, da sva oba z gospodom Kraljem odigrala določeni vlogi kot pokazatelja stanja v družbi in v korporativnem upravljanju državnih podjetij. Zdaj pa je na drugih insitucijah, da sprejemjo ukrepe, ki spreminjajo to prakso," pa je za oddajo Svet na Kanalu A po Šarčevi izjavi dejala Prijovićeva.
Dodala je še, da je prvič nek premier javno povedal, kako ta usklajevanja potekajo, na kakšen način, da to poteka preko sekretarjev, po kuloarjih osebno, in mislim, da so tudi oni zdaj ugotovili, da to ni optimalen način.
O domnevnih pritiskih in spornih kadrovanjih je na novinarski konferenci spregovoril tudi predsednik KPK Boris Štefanec in med drugim dejal, da "kadrovanje v družbah, ki so v pretežni ali popolni državni lasti ni ustrezno", na kar opozarjajo že dlje časa. Ob tem je glede na primer Prijovićeve, slednji izrekel pohvalo, da se je "nekdo na tako izpostavljenem mestu odločil, da je, po njeni oceni skrajno nekorektno in neetično ravnanje, ki ga je zaznala v posegu generalnega sekretarja, /.../ zaznala kot nekaj, kar se ne sme dogajati," in podala prijavo na KPK.
Na podlagi prijave je komisija začela postopek, a v tej fazi postopka vsebine Štefanec še ne želi razkrivati. "Lahko pa zatrdim, da je to zelo resna zadeva, ki jo bomo obravnavali z vso resnostjo, zadeva ima pri nas najvišjo možno prioriteto in jo bomo v najkrajšem možnem času zaključili," je še dejal.
"Če je to res, kar ste zapisali tudi mediji, da je bil ta poseg s strani generalnega sekretarja stranke v imenu Slovenije, kot se je izrazil, potem ne vem s kakšno pravico je to naredil. Kdo je tista država, v imenu katere on govori. In kdo je tisti šef, v imenu katerega govori?" In dodal, da se mu, glede na zapise v medijih oziroma če so te resnične, zdi "nepojemljivo, da se v naši državi dogajajo takšne stvari".
SDH prijavo prve nadzornice Uradnega lista obravnava prednostno
SDH prijavo predsednice nadzornega sveta Uradnega lista Prijovićeve že obravnava prednostno, skladno z veljavnimi internimi postopki in pristojnostmi, pa so medtem objavili na spletni strani SDH. Ob tem so poudarili, da so samo nadzorni sveti družb pristojni za sprejemanje odločitev o postopkih imenovanja članov poslovodstva državnih družb.
Erjavec: S Kraljem nisva nikoli govorila o posredovanju za Šoltesa
Prvak DeSUS Karl Erjavec je medtem zatrdil, da o pritiskih Kralja ne ve nič in zato tega ne komentira. "S Kraljem nisva nikoli govorila o posredovanju," je dodal Erjavec, ki se službeno mudi v ZDA. Šoltes je bil sicer kandidat DeSUS na evropskih volitvah.
Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša je pred tem na vprašanje, ali je DeSUS prosil Kralja, naj posreduje za Šoltesa pri prvi nadzornici Uradnega lista, je Jurša odgovoril, da "DeSUS ni klical, potem je mogoče nekdo iz DeSUS". Zatrdil je, da on sam ni klical Kralja, ali ga je prvak stranke Erjavec, pa da je treba vprašati njega.
KOMENTARJI (1078)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.