
Zunanji minister Samuel Žbogar je na delovnem kosilu v Ljubljani gostil iranskega zunanjega ministra Alija Akbarja Salehija, s katerim sta govorila o dvostranskih odnosih, gospodarskem sodelovanju, odnosih Irana z Evropsko unijo in iranskem jedrskem programu. Salehi je tudi uradno odprl veleposlaništvo islamske republike v Sloveniji.
Žbogar je na novinarski konferenci po srečanju s Salehijem v Vili Podrožnik dejal, da so trendi v dvostranski blagovni menjavi zelo dobri. Lani se je povečala za 25 odstotkov, v prvih treh mesecev letošnjega leta pa za 50 odstotkov. Po podatkih izvoznega okna je menjava lani znašala 45 milijonov evrov.
Žbogar je napovedal, da se bo septembra sestala mešana komisija za gospodarsko sodelovanje, iranski minister pa je po njegovih besedah dal nekaj konkretnih predlogov, kako bi lahko to sodelovanje okrepili tudi v regionalnem okviru.
Salehi je poudaril, da so možnosti za sodelovanje na področju gospodarstva, znanosti in industrije velike. Izrazil je upanje, da bo sestanek mešane komisije prinesel dobre programe za okrepitev gospodarskega sodelovanja.
Kot je dejal, ima slovenska industrija velik potencial, zato bi lahko izkoristila priložnosti na 75-milijonskem iranskem tržišču in tudi v širši regiji, ki ima 300 milijonov prebivalcev. Bruto domači proizvod (BDP) bo kmalu presegel 500 milijard dolarjev, kupna moč je velika, Iran pa pomembno vlogo igra tudi z vidika svoje lege in tranzitnih poti, je izpostavil. Obstajajo tudi možnosti za multilateralno sodelovanje, kjer bi lahko državi nastopili skupaj, na primer z joint-venture podjetji, je dodal.
Z iranskim ministrom so se popoldne sestali tudi predstavniki okoli 50 slovenskih podjetij. Investicija v Iran je varna investicija, slovenska vlaganja v Iran pa so dobrodošla, je poudaril Salehi. Po besedah Salehija se veliko možnosti odpira za skupna vlaganja slovenskih in iranskih podjetij v tretjih državah, med drugim v Iraku. Zanimiv za slovenska vlaganje pa je tudi turizem.
Tudi o iranskem jedrskem vprašanju
Ministra Salehi in Žbogar sta izmenjala tudi stališča o dogajanju na Bližnjem vzhodu. "Iran je pomembna sila v tej regiji in seveda nas zanimajo stališča Teherana do različnih problemov," je dejal Žbogar.

Dotaknila sta se tudi po Žbogarjevih besedah občutljivih vprašanj v odnosih med EU in islamsko republiko ter prizadevanj za oživitev dialoga o iranskem jedrskem vprašanja. Žbogar je spomnil, da je visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton v nedavnem pismu izrazila pripravljenost na obnovo dialoga.
"Veseli me, da tudi iranska stran podobno gleda na obnovo dialoga, in verjamem, da se lahko s takimi izhodišči najde tudi način, kako bi do te obnove dialoga prišlo," je dejal Žbogar. Zadnji krog pogajanj med Teheranom ter petimi stalnimi članicami Varnostnega sveta ZN (Francija, Velika Britanija, Rusija, ZDA in Kitajska) in Nemčijo je potekal januarja v Carigradu, vendar ni prinesel vidnejšega napredka.
Žbogar je ponovil stališče EU in Slovenije, da ima Iran pravico do uporabe jedrske energije v miroljubne namene, pri čemer pa po njegovih besedah ne sme biti dvomov, da bi se ta energija uporabljala tudi v druge namene.
Na novinarsko vprašanje, kako komentira obtožbe ameriškega obrambnega sekretarja Leona Panette, da Iran oborožuje iraške upornike, je Salehi dejal, da Američani to govorijo že 30 let. ZDA za Iran niso merilo, da bi lahko govorili, kaj je prav in kaj ne, je poudaril.
Kot je še dejal Žbogar, je na srečanju z iranskim kolegom načel tudi vprašanje smrtne kazni v Iranu, pri čemer je izrazil željo, da bi bilo usmrtitev v prihodnje manj.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.