Inšpektorji Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA), ki v Iranu preverjajo tamkajšnji jedrski program, so sporočili, da so jim oblasti preprečile obisk ključnega vojaškega objekta Parčin. V IAEA so pojasnili, da so inšpektorjem preprečili obisk objekta, ki bi lahko pojasnil morebitne vojaške razsežnosti iranskega jedrskega programa.
Po dveh dneh, ki so ju inšpektorji preživeli v Iranu, se tako vračajo brez dokumenta, s katerim bi lahko razjasnili odprta vprašanja. "Žalostno je, da Iran ni uresničil naše prošnje za obisk Parčina," je povedal generalni direktor IAEA Jukija Amano. Po nekaterih ugibanjih naj bi prav v Parčinu testirali orožje, ki bi ga lahko povezovali z jedrskim programom.
Iranski predstavnik pri IAEA s sedežem na Dunaju pa je dejal, da si želi Iran nadaljnjih pogovorov z agencijo. Dejal je, da so bili zadnji pogovori zelo intenzivni, in izrazil pričakovanje, da se bodo nadaljevali tudi v prihodnosti.
Hamnej: Jedrska energija je neposredno povezana z našimi interesi
Vrhovni verski voditelj Irana ajatola Ali Hamnej je danes dejal, da se jedrske ambicije Irana zaradi pritiska, ki ga predstavljajo mednarodne sankcije, ne bodo spremenile. "Z božjo pomočjo in brez obračanja pozornosti na propagando se mora iranski jedrski progam resno in zanesljivo nadaljevati. Pritiski, sankcije in atentati ne bodo obrodili sadov. Nobena ovira ne more ustaviti iranskih jedrskih naporov," je povedal. "Ne glede na to, kaj sovražnik (Zahod) pravi, je jedrska energija neposredno povezana z našimi nacionalnimi interesi," je poudaril. Ob tem je znanstvenike pozval, naj nadaljujejo po njegovih besedah pomembno in ključno delo na področju jedrske energije.
Kot je nadaljeval, se svetovne sile zavedajo, da si Teheran ne prizadeva za orožje za množično uničevanje, zato morajo sankcije, ki so obstajale tudi pred izbruhom jedrskega spora, imeti druge razloge. "Jedrsko vprašanje je samo pretveza. Glavni problem svetovnih sil sta iranska neodvisnost in neposlušnost," je pristavil.
Civilni ali vojaški program?
Tokratni obisk Irana bo agencija vključila tudi v poročilo o iranskem jedrskem programu, ki naj bi ga objavila še pred koncem meseca. Novembra lani je IAEA trdila, da ima informacije o tem, da je Iran izvedel poskuse, ki naj bi jih povezovali z razvojem jedrske eksplozivne naprave.
Zaradi tega so se ZDA in evropske države odločile za zaostritev ukrepov proti Teheranu. Sprejeti so bili tudi ukrepi, usmerjeni proti iranski naftni industriji, napetosti pa so še večje zaradi špekulacij, da bi lahko Izrael napadel iranske jedrske objekte.
Iran vztraja pri tem, da je njegov jedrski program namenjen zgolj civilnim namenom, Zahod pa meni, da se Iran želi dokopati do jedrskega orožja.
Rusija: Izrael naj se zaveda vseh posledic
Rusija pa je Izrael posvarila, naj ne napada Irana, rekoč, da bi imela vojaška akcija katastrofalne posledice. "Seveda bo vsakršen vojaški scenarij proti Iranu katastrofalen za regijo in za celoten sistem mednarodnih odnosov," je povedal namestnik zunanjega ministra Genadij Gatilov. V nadaljevanju pa je izrazil upanje, da bo Izrael razumel vse posledice, tudi tiste, ki bi lahko doletele njih.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.