Prvak SDS Janez Janša je ob robu seje stranke v Cerkljah na Gorenjskem pojasnil, da iz razprav veje velika zaskrbljenost nad tem, kar se dogaja, še posebej nad neodločnim, včasih zmedenim, predvsem pa neučinkovitim ukrepanjem vlade v spopadu z gospodarsko krizo. "Tudi sicer se javne razprave usmerjajo predvsem v to, kako povečati kakšne davke, kako ukiniti kakšne pravice, skoraj nič pa se ne razpravlja in še manj ukrepa v smeri, kako več ustvariti, kako vzpodbuditi proizvodnjo in ustvarjanje novih delovnih mest," je zatrdil Janša.
V SDS bodo zato v prihodnjih tednih skrbno spremljali razmere in čez dva meseca, ko bo naslednja seja sveta, predlagali ustrezne politične ukrepe, zato da Slovenija ne potone še globlje v recesijo. "V predlogu izjave, ki je predlagana danes za sprejem na svetu, piše, da svet nalaga izvršilnemu odboru, da za naslednjo sejo pripravi novo oceno razmer in tudi predloge morebitnih ukrepov, vključno z razmislekom o vložitvi konstruktivne nezaupnice vladi ali pa interpelacije zoper vlado," je pojasnil predsednik SDS.
Predsednik SDS izpostavlja, da je trenutno za Slovenijo največji problem napoved Urada za makroekonomske analize in razvoj o skoraj osemodstotni negativni gospodarski rasti za letošnje leto. "To pomeni, da bo zadolžitev še večja, proračunski primanjkljaj še večji in luknje v pokojninski in zdravstveni blagajni takšne, da bo to konec leta ogrozilo temeljno finančno stabilnost države," opozarja Janša.
Prepričan je, da bi morala vlada predvsem drastično zmanjšati odhodke, glede na to, da se prihodki znižujejo in bodo očitno še nižji, kot so to predvideli v drugem rebalansu državnega profračuna. "Pokojninsko luknjo je edino produktivno zapolniti tako, da se poveča zaposlenost, da bo v pokojninsko blag več ljudi plačevalo svoje prispevke in da bo hkrati manjši pritisk na ostale socialne transferje.
Zagotovo so velike rezerve v preveliki razbohoteni državni administraciji, meni Janša. Tu je po oceni SDS še vsaj 15 odstotkov rezerve.
Delovna mesta nastajajo v tem trenutku v podjetjih, ki imajo sredstva, da investirajo, in ki imajo tudi naročila za produkte, ki jih proizvajajo, poudarja Janša. "Če bi znižali davke podjetjem in hkrati uvedli investicijske olajšave, bi vsak razumen podjetnik tudi v tem času investiral. To bi ustvarilo nove programe in nova delovna mesta in to bi povečalo zaposlenost. Formula je zelo preprosta," je povedal.
KOMENTARJI (331)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.