Poslanci SDS so danes vložili interpelacijo o delu in odgovornosti ministrice za notranje zadeve Katarine Kresal.
Kot je za 24ur.com povedala predstavnica stranke Katarina Culiberg, so se tako odločili zaradi izdajanja odločb izbrisanim. Poslanec Branko Grims pa je na novinarski konferenci podrobneje razložil, zakaj menijo, da bi morala ministrica odstopiti. Očitajo ji nespoštovanje odločbe ustavnega sodišča, ignoriranje izida referenduma o izbrisanih, ustvarjanje neenakosti pred zakonom ter ogrožanje javnih financ, pa tudi plač vseh, ki so vezani na sistem proračuna, "zaradi lahkomiselnega ravnanja in sprenevedanja v zvezi z odškodninami za tako imenovane izbrisane“.
Grims je ponovil stališče SDS, da z izdajanjem odločb vlada, predvsem pa LDS, išče nove volivce. To iskanje, je prepričan, pa bo državljane stalo najmanj pol milijarde evrov, kolikor naj bi porabili za odškodnine.
Največja opozicijska stranka bi njihovo višino omejila z ustavnim zakonom. Z njim želijo tudi zagotoviti, da bi vsak primer obravnavali posamično, ter da se izločijo agresorji, ki so takrat delovali proti naši državi. Ob tem predlagajo kompromis, če koalicija ustavni zakon, kakršnega je predlagala že vlada Janeza Janše, sprejme, bodo interpelacijo umaknili.
Kot je znano, je notranje ministrstvo danes začelo izdajati omenjene odločbe, s katerimi želijo po skoraj natanko 17 letih urediti status izbrisanim. Teh je okoli 25 tisoč. V SDS so prepričani, da bo to sprožilo val odškodninskih zahtevkov, čeprav ministrica Kresalova trdi nasprotno, namreč, da iz samih odločb ne izhaja odškodninska odgovornost. "Izhaja iz krivice, ki jih je povzročil izbris," je dejala.
V SDS vztrajajo, da Kresalova zavaja javnost s trditvami, da izdajanje odločb izbrisanim ni povezano z odškodninami. „To je seveda popolnoma netočno, saj bodo t. i. izbrisani te odločbe uporabili v odškodninskih tožbah zoper državo,“ so zapisali na spletni strani.
Kot dokaz navajajo odločitev ptujskega sodišča, ki je Aleksandru Todoroviću dosodilo 17.000 evrov odškodnine. V obrazložitvi interpelacije so dodali naslednji izračun: če bi sodišča vsakemu prisodila tak znesek, bi skupna vsota dosegla več kot 430 milijonov evrov. Ker pa najvišji odškodninski zahtevek znaša 980 tisoč evrov, bi lahko znesek za odškodnine teoretično presegel 25 milijard evrov.
Kresal: Interpelacija v posmeh državi
Ministrica za notranje zadeve je zjutraj, še preden je bila interpelacija vložena, dejala, da bi bila ta v posmeh pravni državi, saj bo prva ministrica v Evropi, ki bo interpelirana zaradi izvajanja ustavnih odločb.
Kresalovo podpira tudi predsednik vlade Borut Pahor. Ob tem pričakuje, da bo vlada soglasno zavrnila očitke iz interpelacije.
Stranke, ki vlado sestavljajo, so se sicer v koalicijski pogodbi obvezale, da bodo uresničile vse odločbe ustavnega sodišča, kar, kot poudarjajo, Kresalova z izdajanjem odločb tudi počenja.
LDS: Interpelacija ni presenečenje
Ministrica "dela točno tisto, kar ji naroča ustavno sodišče", je dejal vodja poslanske skupine njene stranke Borut Sajovic. Naloga vsakogar v naši državi je, da odločbe ustavnega sodišča ne komentira, pač pa, da jo izpolnjuje, dodaja. Interpelacija "ni nobeno presenečenje, očitno je bila politično-strateško že nekaj časa v predalu in pripravljena na pravi trenutek", je še dejal Sajovic. Izrazil pa je tudi mnenje, da so v koaliciji "toliko močni, da bomo krivico, ki smo jo povzročili leta 1992, znali popraviti in odpraviti". In še: v izpolnjevanje odločbe ustavnega sodišča nas bo slej ko prej prisililo tudi evropsko sodišče za človekove pravice.
"Štiri leta je imela prejšnja oblast čas, da bi kazensko preganjala tiste oficirje jugoslovanske armade, ki naj bi se z agresijo pregrešili zoper Slovenijo in slovenske državljane,“ pa je za 24ur.com dejala podpredsednica LDS Zdenka Cerar. In dodala ugotovitev: zgodilo se ni nič. Sicer pa je zgrešeno misliti, da so med izbrisanimi samo tovrstni agresorji, poudarja Cerarjeva: "Naj povem samo en primer. Med izbrisanimi je tudi Boris Ivanovski. To je človek, ki je igral Rožleta v filmu Kekec.“
Podpora koalicijskih partneric
Iz koalicijskih partneric LDS so prav tako sporočili, da ministrici stojijo ob strani.
"SDS je ponovno pokazal pravo barvo. Pred javnostjo naj bi odgovarjala ministrica Kresalova, ker izvaja odločbo Ustavnega sodišča RS. To je narobe svet. Pred slovensko javnostjo bi zaradi kršitev načel pravne države morali odgovarjati politiki, ki so povzročili nezakonit izbris leta 1992. In potem slovenski politiki, ki so desetletje onemogočali, da bi se nezakonitost popravila. Odprava posledic izbrisa ima žal tudi negativne posledice. Toda za te posledice ni mogoče kriviti izbrisanih, niti sedanje vlade, ki nezakonitosti odpravlja. Za te negativne posledice je kriva predvsem Janševa SDS, ki že desetletje onemogoča odpravo posledic nezakonitega izbrisa," je v sporočilu za javnost zapisal poslanec SD in podpredsednik državnega zbora Miran Potrč.
Vodja poslanske skupine Zares Cveta Zalokar Oražem pa je sporočila, da bodo v njihovi stranki Kresalovo podprli, kar pričakujejo tudi od partnerjev v vladi. Interpelacijo sicer vidi "kot pomanjkanje politične kulture, v kateri predlagatelji igrajo na zelo primitivna in kratkovidna čustva ter glas ulice", ocenjuje pa jo tudi kot "nekoliko shizofreno".
Da je skrajni čas, da se začne upoštevati odločbe ustavnega sodišča, je v imenu DeSUS dejal poslanec Franc Žnidaršič. Interpelacija bi bila po njegovem mnenju "orožje onih, ki leta dolgo lažejo in ljudi navajajo k razmisleku v tej smeri, da bo ogromne odškodnine država plačala tistim, ki niso dobili našega državljanstva ali so bili proti osamosvajanju". Kot je prepričan, je oboje "izmišljotina z veliko začetnico". SDS je po Žnidaršičevem mnenju "stranka, ki se požvižga na odločbe", interpelacijo pa šteje za "primitivizem političnega obnašanja". O odločbah ustavnega sodišča namreč ne more "razpravljati ali se drugače, kot tam piše, obnašati, kdor ima pet minut časa. Niti ena stranka ne, čeprav je močna", dodaja Žnidaršič.
SNS in SLS na strani SDS?
V SLS morajo o interpelaciji še odločati organi stranke, vendar bo odločitev najverjetneje šla v smeri podpore, je za 24ur.com povedala predstavnica stranke Lejla Kogej. Spomnila je, da je stranka ves čas odločno podpirala ureditev vprašanja izbrisanih z ustavnim zakonom. Predsednik SLS Bojan Šrot pa je spomnil na podobno interpelacijo pred petimi leti zoper takratnega notranjega ministra Rada Bohinca. "Glede na to, da smo mi takrat podprli v SLS interpelacijo zoper ministra, ki je napovedal izdajanje odločb brez zakonske podlage, je možno oziroma zelo verjetno, da bodo tudi tokrat organi stranke podprli interpelacijo,“ je dejal.
V SNS pa, podobno kot vlagatelji interpelacije, ministričino stranko obtožujejo, da poskuša z izbrisanimi le okrepiti volilno telo. "Glede na to, da je LDS rapidno padla popularnost, je edina varianta, da si na tak način kupijo 25.000 novih volivcev," je dejal predsednik SNS Zmago Jelinčič Plemeniti. O podpori interpelaciji bodo v poslanski skupini odločali jutri.
Spomnimo:
26. februarja 1992 je notranje ministrstvo iz registra stalnih prebivalcev izbrisalo tiste, ki niso zaprosili za slovensko državljanstvo. Ustavno sodišče je leta 1999 ugotovilo, da je bil izbris nezakonit, leta 2004 pa je potekal referendum o tako imenovanem tehničnem zakonu za ureditev pravic izbrisanih. Volivci so s skoraj 95 odstotki glasovali proti sprejemu zakona. Nato je vlada leta 2007 pripravila predlog ustavnega zakona, ki predvideva posamično urejanje vlog za priznavanje statusa za nazaj. Danes so začeli izdajati prve dopolnilne odločbe.
KOMENTARJI (1132)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.