V oddaji 24UR ZVEČER sta svoje poglede na napovedano interpelacijo zoper ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janeza Ciglerja Kralja predstavila Alenka Bratušek iz stranke SAB in vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat.
Bratuškova je spomnila na leto 2013, ko so podobni očitki leteli na takratnega gospodarskega ministra Stanka Stepišnika. Takrat je nekdanja predsednica stranke NSi Ljudmila Novak pozvala k odstopu, češ da človek, ki sam sebi zagotovi denar iz državnega proračuna, ni primeren za ministrski položaj.
Bratuškova je ob tem dodala, da smo v času epidemije covida-19 zabeležili že več kot 3000 smrtnih žrtev. Največ umrlih je bilo oskrbovancev domov za starejše. Če bi ministrstvo pod vodstvom Ciglerja Kralja v domovih omogočilo hitrejše testiranje, bi bilo verjetno število žrtev nižje, je ocenila. Zato Bratuškova NSi poziva, da ravna podobno kot leta 2013, ko so bili v opoziciji.
Horvat je Ciglerja Kralja označil za pozitivno presenečenje te vlade in enega najboljših ministrov. Kot je dejal, so interpelacijo pričakovali, a ne zoper Ciglerja Kralja. Primera, ki ju je navedla Bratuškova, pa sta po mnenju Horvata povsem različna in neprimerljiva. Cigler Kralj v zavodu deluje kot prostovoljec in ni bil v upravnih organih tega zavoda. V primeru, ki ga je navedla Bratuškova, pa je šlo za ministrovo podjetje in pridobitno dejavnost, je dejal Horvat.
Interpelacija je legitimna, pravi Horvat, nekaj pa je evidentno, da z leve opozicije prihaja sovražna retorika. "Očitno lahko na razpisih denar prejmejo le organizacije, ki so ideološko skladne s Koalicijo ustavnega loka," je dodal.
Bratuškova je Horvatove besede označila za 'populizem, kot ga že dolgo ni slišala'. Po njenem mnenju sta primera zelo podobna. "Ni pošteno spreminjati stališča, ko si v vladi in ko si v opoziciji," je dodala. Če bi v politiki delali to, kar govorijo in od drugih zahtevajo, bi bilo po mnenju Bratuškove zaupanje Slovencev v politiko bistveno večje.
Horvat je ponovil, da gre za popolnoma različni zgodbi. "A torej zahtevate, da odstopim kot poslanec, ker sem aktivni član prostovoljnega gasilskega društva? Vsa gasilska društva so iz državnega proračuna tudi z mojim glasom prejela denar. A moram odstopiti," se sprašuje Horvat.
Bratuškova je zaključila, da bi morali imeti vsi, levi in desni, ko so v vladi ali pa v opoziciji, enake standarde. V četrtek bo potekal sestanek s poslanci in Bratuškova meni, da bodo interpelacijo ministra podprli.
Horvat je medtem prepričan, da bodo Ciglerja Kralja uspešno obranili.
Bodo interpelacijo vložili že danes?
Interpelacijo ministra za delo, ki so jo spisali v LMŠ, bi lahko vložili že danes ali boj verjetno jutri. Za zdaj je jasno, da jo bodo sopodpisali tudi v Levici, danes pa bo predvidoma znano, ali se bodo za to odločili še v kakšni od opozicijskih poslanskih skupin. Vodja poslancev LMŠ Brane Golubović je pojasnil, da gre za standardno dinamiko v politiki. "Verjamem da bodo tekom dne ali najpozneje jutri podrobnosti usklajene in bo interpelacija vložena. To ni interpelacija LMŠ, ampak si želim, da jo podpišejo vse opozicijske stranke," je navedel. Po njegovih besedah interpelacija ne izključuje konstruktivne nezaupnice, prav tako kot nezaupnica ne izključuje interpelacije, je navedel in dodal, da je interpelacija zgolj eno od orodij, ki so na voljo opoziciji.
V Levici so že v sredo napovedali, da bodo interpelacijo Cigler Kralja sopodpisali, enako so se danes odločili v SAB. Kot so pojasnili, bodo pod besedilo interpelacije prispevali štiri podpise, petega podpisa njihovega poslanca Franca Kramarja pa pod njo ne bo, saj je poslanec na dolgotrajnejši bolniški odsotnosti. Iz SD odločitve o tem, ali bodo predlog besedila sopodpisali, še niso sporočili. Tudi v DeSUS, kjer so potrdili, da so prav tako dobili povabilo k sopodpisu, morajo o tem še odločiti.
Podrobnosti očitkov iz interpelacije še niso znane. Po neuradnih informacijah pa v pripravljenem besedilu predloga, ki se sicer lahko še spremeni, ministru očitajo predvsem odgovornost za njegovo delo v času epidemije na področju resorja, ki ga vodi. Tako mu med drugim očitajo, da je ukrepal neučinkovito za zajezitev širjenja novega koronavirusa v domovih za starejše, da ni pripravil ustreznih zakonskih predlogov za zajezitev širjenja virusa na delovnih mestih in da ni vodil ustreznega dialoga s socialnimi partnerji. Med očitki pa je tudi koruptivno in klientelistično ravnanje pri dodeljevanju sredstev na javnem razpisu, kjer da je favoriziral določene nevladne organizacije.
Prvak LMŠ Marjan Šarec je namreč v sredo na Twitterju kot "kapljo čez rob" pri ministrovih ravnanjih opredelil dodelitev sredstev Zavodu Iskreni, ki je proti cepljenju in katerega soustanovitelj je bil pred nastopom ministrske funkcije Cigler Kralj. Tudi v Levici menijo, da izbira Zavoda Iskreni na razpisu odpira "resne korupcijske in klientelistične sume", je v sredo navedel vodja poslancev Levice Matej T. Vatovec.
Sredstva je Zavod Iskreni sicer dobil na javnem razpisu za sofinanciranje projektov za pomoč najbolj ranljivim skupinam prebivalcev zaradi epidemije. Minister Cigler Kralj očitke v zvezi s tem zavrača in navaja, da v nobeni obliki ni ne sodeloval ne vplival na postopek razpisa, na katerem je sredstva prejel tudi Zavod Iskreni, so sporočili z ministrstva. Zato tudi ne namerava odstopiti s funkcije. Zagotovil je tudi, da podpira cepljenje.
V kabinetu predsednika vlade Janeza Janše se na napoved vložitve interpelacije posebej ne bodo odzivali. Je pa premier na Twitterju zapisal, da se obeta "izjemno koristna razprava". "Ko bo slovenska javnost izvedela, koliko so leve vlade zapravile za klientelistična nakazila svojim NVO satelitom (nevladnim organizacijam op. a.), bo Zavod Iskreni postal simbol razkritja sistemske korupcije kaviar levice," je dodal.
Skupina članov komisije za nadzor javnih financ od ministrstva za delo zahteva dokumente
Skupina opozicijskih članov parlamentarne komisije za nadzor javnih financ od ministrstva za delo zahteva, da komisiji posreduje vse dokumente, povezane z dodelitvijo sredstev Zavodu Iskreni. Te podatke po njihovih navedbah potrebujejo, da bi se podrobneje seznanili s postopkom izbire in z vlogo, ki jo je pri tem imel minister Janez Cigler Kralj.
Skupina članov nadzorne komisije s prvopodpisanim Luko Mescem med drugim zahteva vpogled v vse prijave na javni razpis za sofinanciranje projektov za pomoč najbolj ranljivim skupinam prebivalcev zaradi epidemije. Od ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti želijo pridobiti tudi vse ocene in ocenjevalne obrazce vseh prijav na razpis.
Zahtevajo še vse dodatne dokumente in korespondenco med člani komisije in komunikacije članov komisije z ministrstvom, dokumente, povezane z imenovanjem razpisne komisije, ter vse zapisnike in druga gradiva ter dokumentacijo v zvezi z razpisom in delovanjem komisije.
Pričakujejo še korespondence, navodila in komunikacijo med ministrom Ciglerjem Kraljem, sekretarji ministrstva ter komisijo v zvezi z razpisom in izbiro kandidatov. Prav tako želijo pridobiti korespondence, navodila in komunikacijo med ministrstvom in prijavitelji.
Minister Cigler Kralj interpelacije ne komentira, saj očitkov še ne pozna
Minister za delo Janez Cigler Kralj interpelacije, ki jo zoper njega za zdaj napoveduje del opozicije, danes še ni želel podrobneje komentirati, saj njene vsebine še ne pozna. Na očitek o slabem delu pri preprečevanju okužb v domovih za starejše je na vladni novinarski konferenci dejal, da so naredili vse, kar je bilo v danih razmerah mogoče.
Cigler Kralj je v odzivu število smrti v domovih za starejše obžaloval in jih delno pripisal tudi temu, da je področje domov za starejše zaradi zapostavljenosti v preteklih letih epidemijo pričakalo na kolenih. Domovi so bili namreč kadrovsko, finančno in prostorsko izčrpani, je dejal. Ocenjuje, da je ministrstvo skupaj z ekipami v domovih za starejše v času epidemije napravilo vse, kar je bilo mogoče, da se zaščiti oskrbovance in se jim pomaga.
Domovi so imeli vseskozi podporo ministrstva za delo, vsi skupaj so tudi sledili odredbam ministrstva za zdravje in zdravstvene stroke, je dejal. Ministrstvo je domovom pomagalo oblikovati vse protokole in krizne načrte ob vdoru virusa, zagotovilo je denar za dodatne kadre, krilo izpad prihodkov zaradi nezmožnosti sprejemanja novih stanovalcev in jim zagotovilo povrnitev stroška za osebno varovalno opremo, je naštel. Tudi zdaj je po njegovih besedah ministrstvo preko videokonference tedensko v stiku z direktorji domov za starejše, sam je tudi veliko na terenu.
"Trdim, da so vse te ekipe skupaj v danih razmerah naredile vse, kar je mogoče, da smo zaščitili starejše," je dejal.
KOMENTARJI (177)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.