Predsednik republike Borut Pahor se je po današnjem telefonskem pogovoru s predsednikom vlade Robertom Golobom odločil, da glede na vse okoliščine podpiše ukaz o odpoklicu veleposlanika Toneta Kajzerja. "Vendar je ob tem predsedniku vlade izrazil nezadovoljstvo, ker je vlada sprejela sklep o odpoklicu brez predhodnega posvetovanja z njiim, saj po že sprejeti odločitvi vlade ni več možnosti za morebitne drugačne rešitve. Opozoril ga je na vprašanje sorazmernosti predlaganega ukrepa oz. doslednosti takega ukrepanja v vseh podobnih primerih," so sporočili iz predsednikovega urada.
Pahor je ocenil, da bi bilo prav, da se postopek odpoklica veleposlanikov v prihodnje formalno uredi enako kot postopek imenovanja veleposlanikov, kjer je posvetovanje s predsednikom republike sestavni del postopka odločanja. Golobu in zunanji ministrici Tanji Fajon je predlagal, "naj se dodatno premisli o ukrepih in ravnanjih, kako okrepiti profesionalnost diplomacije, da bo ta lojalna državi, ne pa strankarskim in drugim parcialnim interesom".
Opozicija zagovarja Kajzerja
"Po mojem mnenju gre za grob prekršek, ki si ga nobeden od diplomatov ne bi smel privoščiti, kaj šele vodja predstavništva, ki vodi diplomatsko ekipo," je komentiral Roman Kirn. Predsednik SDS-a, Janez Janša, je sicer pred tedni objavil fotografijo diplomatske depeše, v kateri je bilo obvestilo državljanom v tujini o naslovu za zbiranje podpisov Nataše Pirc Musar. Izkazalo se je, da je fotografijo naredil Kajzer. Zunanje ministrstvo ga je zaradi posredovanja depeše poklicalo na zagovor in sprožilo postopek odpoklica. "Če bi dopustili, če bi tolerirali tako ravnanje, potem seveda ni več meja za demonstracijo političnega kontaminiranega delovanja posameznih diplomatov. To pa je nekaj, česar si država Slovenija, zunanje ministrstvo in njena diplomacija vsekakor ne more privoščiti," še dodaja Kirn.
"To ni bila prava diplomatska depeša, kot je bila tista washingtonska depeša leta 2007, to je bilo besedilo, ki ga je poslalo naokrog po vseh mogočih institucijah notranje ministrstvo in ki mu je zunanje ministrstvo sledilo," pa meni Dimitrij Rupel in opozarja, da je to po mnenju slovenske opozicije problematično, saj da je diskriminatorno. Nekdanji zunanji minister dodaja, da je Kajzer naredil prav in da si ni zaslužil, da bi ga odpoklicali.
"Tak postopek je enak in poteka po identičnih predpisih od začetka volilnih postopkov praktično od začetka 90. let, saj se je 1997 že zbirala podpora tudi za predsedniške kandidate," pa dodaja Andrej Šter. Na ministrstvu za zunanje zadeve še dodajajo, da je to možnost zdaj za tokratne volitve izkoristilo sedem kandidatov. Glede posredovanja depeše pa, da gre za nepooblaščen vstop ali posredovanje katere koli informacije nepooblaščeni osebi velika kršitev delovnih obveznosti. Na zunanjem ministrstvu še pravijo, da sicer to področje res dolga leta ni bilo urejeno. Od pred kratkim pa je, in sicer prav od zadnjih zakonskih sprememb iz časa prejšnjega ministra, Anžeta Logarja iz SDS.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.