V Levici, ki je predlagatelj interpelacije zoper šolsko ministrico Simono Kustec, menijo, da bo petkova interpelacija še enkrat pokazala in dokazala dejstva. Kot je za 24ur.com povedal Matej T. Vatovec, je v zadnjih dveh letih epidemija pustila globoke ali manj globoke zareze v šolah po svetu, od držav pa je odvisno, kako so se te zareze zacelile. "Ocenjujem, da v Sloveniji te zareze ostajajo globoke in mislim, da je krivda predvsem za na eni strani, in to je predvsem na ministrstvu za izobraževanje, ker ni znalo poslušati tistih, ki so udeleženi v šolskem polju – učiteljev, zaposlenih, ravnateljev, pa tudi staršev in otrok."
Vatovec pravi, da deležnikov ministrstvo z ministrico na čelu ni želelo poslušati, ves čas pa je vladala zmeda. "Situacija, kot je zapiranje šol v lanskem letu, totalna zmeda, ki se je zgodila pred začetkom letošnjega šolskega leta in tudi popoln odpor manjšega dela staršev pri uvajanju samotestiranja v šolah kažejo na to, da ministrica ni sposobna in ne želi dati celotnega svojega srca temu resorju. Kar pomeni, da se ne želi ukvarjati s šolami in visokošolskimi izobraževalnimi institucijami, kot bi se ministrica morala. To kaže na to, da ni primerna za ta položaj."
Vatovec je poudaril, da bi potem, ko je prišlo toliko pozivov s šol, od šolnikov, iz dijaških domov in od predstavnikov visokošolskih institucij, ki poudarjajo, da se ministrstvo z njimi ne želi pogovarjati, "moral vsak poslanec reči, da tak človek ne more ostati minister". A si poslanec Levice pred razpravo in glasovanjem ne dela utvar glede epiloga jutrišnje maratonske razprave. "Kakšna bo realnost, je pa popolnoma diametralno nasprotno. Iz razprave tudi ne pričakujem kaj več kot opravičevanje in kazanje nekih tabel in seznamov o tem, koliko sestankov so organizirali. Mislim pa, da moramo kot predlagatelji v Levici in ostali opoziciji pokazati, kaj vse je šlo narobe v zadnjih dveh letih oziroma kje so napake, ki jih je storila ministrica."
Ministrici očitajo kaos pred začetkom šolskega leta in odsotnost komunikacije s ključnimi deležniki
Vlagatelji interpelacije so očitke Kustečevi strnili v sedmih točkah, med drugim ji očitajo kaos pred začetkom letošnjega šolskega leta, ob tem pa izpostavljajo zanemarjanje priprav na šolsko leto v luči epidemioloških razmer. Komunikacija glede izvajanja vzgojno-izobraževalnega procesa in usklajevanja ukrepov z vsemi deležniki sta se namreč začela 14 dni pred začetkom novega šolskega leta, na prepozno organizacijo pa so opozarjali vsi deležniki v sistemu, izhaja iz interpelacije.
Ministrici očitajo podcenjujoč, izključujoč in ignorantski odnos do strokovne in zainteresirane javnosti, šolskih sindikatov in civilne družbe ter nesposobnost usklajevanja epidemioloških ukrepov v sistemu vzgoje in izobraževanja.
Na seznam očitkov so vlagatelji dodali še ponižujoč in nestrokoven odnos do znanstvenoraziskovalne dejavnosti, zapostavljanje družbenih interesov na področju visokega šolstva in uničevanje internacionalizacije, zanemarjanje športa, športnikov in športnih organizacij, neobčutljivost za duševno in telesno zdravje otrok in mladine ter politično motivirano ukinitev Šole za ravnatelje.
Ministrstvo: Dialog je aktivno potekal z vsemi deležniki
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je v odgovoru, ki ga je podprla tudi vlada, zavrnilo vse očitke iz interpelacije Kustečeve. Med drugim so poudarili, da so bile pred začetkom novega šolskega leta izvedene številne aktivnosti, da bi pouk stekel čim bolj gladko in varno, pri tem pa so tudi aktivno vodili dialog z vsemi deležniki.
Po navedbah ministrstva je bilo pred začetkom pouka pripravljenih več modelov, po katerih bi pouk stekel glede na epidemiološki položaj. Vsi vzgojno-izobraževalni zavodi so že 17. avgusta prejeli vse potrebne informacije in usmeritve ter bili obveščeni, da je izhodišče za načrtovanje in začetek šolskega leta model B, so v odgovoru na interpelacijo navedli na ministrstvu. Z namenom pravočasnega in ustreznega začetka šolskega leta je bilo na vzgojno-izobraževalne organizacije samo od junija 2021 do konca avgusta 2021 poslanih 26 okrožnic ter organiziranih 14 sestankov z različnimi deležniki, so zapisali.
Glede domnevno ignorantskega odnosa do znanstvenoraziskovalne dejavnosti je po navedbah ministrstva v času ministrovanja Kustečeve prišlo do največjega povečanja sredstev integralnega proračuna za raziskovalno dejavnost v zadnjem desetletju, prav tako je bil dokončan in na vladi potrjen predlog zakona o znanstvenoraziskovalni dejavnosti.
V zvezi z očitki o zanemarjanju športa je ministrstvo navedlo, da je vlada ves čas epidemije vsem subjektom v športu aktivno pomagala premostiti težave zaradi epidemije. Povečala je skupna sredstva za sofinanciranje letnega programa športa na državni ravni ter vrednost nagrad za prejemnike odličij na olimpijskih in paraolimpijskih igrah.
Ministrstvo je napovedalo sprejem ustreznih ukrepov na podlagi evalvacije posledic zaprtja šol in izobraževanja na daljavo v času epidemije na duševno in telesno zdravje otrok.
Šola za ravnatelje pa, kot so pojasnili, ni bila ukinjena, ampak pripojena javnemu zavodu za šolstvo, kjer njeno dejavnost izvajajo nemoteno v okviru notranje organizacijske enote zavoda.
Za interpelacijo potrebnih 46 glasov verjetno ne bodo uspeli zbrati
Poslanci in poslanke bodo o delu ministrice razpravljali nekaj več kot 15 ur, glasovanje je predvideno po koncu razprave. Za razrešitev ministrice je potrebnih najmanj 46 poslanskih glasov, predlagateljice LMŠ, SD, Levica, SAB in NeP, ki imajo skupaj 43 poslancev, tako za uspeh interpelacije same nimajo dovolj glasov.
Kustečevo, ki prihaja iz vrst SMC, bodo podprli v poslanski skupini SMC, iz katere so za STA sporočili, da je glede na dosedanje ravnanje opozicije že druga interpelacija zoper Kustečevo "pričakovan odziv in še en v nizu manevrov za poglabljanje krize, ki jo je v Sloveniji sprožila epidemija". "Vsekakor si želimo, da ne bo šlo za še en dnevnopolitični teater opozicije," so še navedli. Kustečeva lahko sicer računa tudi na podporo koalicijskih SDS in NSi. Iz poslanske skupine DeSUS so za STA sporočili, da bodo odločitev sprejeli po opravljeni razpravi. Pričakovati pa je, da bodo Kustečevo podprli.
Nekdanja strankarska kolegica Kustečeve, danes pa vodja poslanske skupine NeP Janja Sluga je sicer v teh dneh za STA ocenila, da ministrica pri svojem delu ne zagovarja lastnih stališč. "Mi, ki se poznamo, točno vemo, kdaj so njena stališča drugačna, kot pa so stališča te vlade, in je razočaranje, ker ne zagovarja lastnih stališč, še toliko večje," je dejala.
Opozicija je v mandatu trenutne vlade vložila že deset interpelacij. Interpelacije gospodarskega ministra Zdravka Počivalška, ministra za delo Janeza Ciglerja Kralja in ministra za kulturo Vaska Simonitija so bile neuspešne, ministrica za kmetijstvo Aleksandra Pivec pa je odstopila, še preden bi DZ odločal o interpelaciji. O interpelaciji Kustečeve, ki je eno interpelacijo že prestala, bo DZ odločal v petek. Poslance in poslanke pa v nadaljevanju čakajo še interpelacija pravosodnega ministra Marjana Dikaučiča, ki bo na sporedu v ponedeljek, v prihodnjih mesecih se bo v DZ že drugič zagovarjal tudi minister za notranje zadeve Aleš Hojs, interpelacija čaka tudi okoljskega ministra Andreja Vizjaka.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.