Podporo opozicijskih LDS in SD, kot keže, že imajo. V strankah so namreč zelo kritični do ministrovega dela, zato načeloma podpirajo napoved SNS, da bo vložila interpelacijo. Pričakujejo pa konkretno povabilo najmanjše opozicijske stranke, saj želijo vsebinsko sodelovati pri pisanju tretje interpelacije v tem mandatu.
Poslanka SNS Barbara Žgajner Tavš je dejala, da je Drobnič v teku mandata pokazal veliko mero nestrpnosti do drugače mislečih, nestrokovnosti in nazadnjaštva ter da vodi politiko, ki pomeni "rušenje koncepta socialne države".
Med konkretnimi očitki je med drugim naštela nespoštovanje socialnih partnerjev, neprimeren dialog s študenti in invalidskimi organizacijami ter nestrpnost do drugačnih mnenj pri razpravah o vojnim zakonih, s katerimi se med drugim kratijo pravice borčevskih organizacij in izključujejo nekatere kategorije veteranov vojne za Slovenijo.
Omenila je še slab azbestni zakon, ki izključuje nekatere kategorije bolnikov, neprimerno družinsko politiko, ki krči pravice materam, in slabo, neprimerno politiko na področju delovne zakonodaje. Po besedah Žgajner Tavševe se pripravljajo tudi številni ukrepi za zmanjševanje pravic na področju pravice do splava.
Drobnič tudi krši ustavo, ker je v okviru razprav o zakonu o delovnih razmerjih izjavil, da bo v primeru neuspešnega dogovora med socialnimi partnerji delavce zastopal sam, je dejala poslanka nacionalne stranke.
V LDS in SD kritični
V LDS imajo relativno veliko razlogov, da so lahko kritični do dela ministra Drobniča, ki predvsem ne zmore voditi evropskega socialnega dialoga, je pojasnil vodja poslanske skupine Anton Rop. V največji opozicijski stranki se želijo najprej seznaniti z argumentacijo interpelacije, nato pa se bodo odločili, kako bodo ob njeni obravnavi v DZ glasovali, je dejal nekdanji premier.Vodja poslancev SD Miran Potrč je v izjavi medijem dejal, da so v stranki "skrajno kritični" do Drobničevega dela. Njegovi predlogi slabšajo socialni položaj šibkih in ogroženih, na primer zakon o socialnem varstvu, zakon o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti, zakon o socialnih transferjih in zakon o minimalni plači, glede katerih so imeli Socialni demokrati veliko amandmajev in kritičnih pripomb. "Nič od naših zahtev ni bilo sprejeto," je dejal Potrč in dodal, da Drobnič tudi ne upošteva interesov delavcev glede sodelovanja pri upravljanju podjetij.
Capuder zagovarja Drobniča
Že tretja interpelacija zoper vlade Janša?
Interpelacija je opredeljena kot sredstvo nadzora nad delovanjem vlade ali posameznega ministra. Ustava v 118. členu namreč določa, da lahko najmanj deset poslancev v državnem zboru sproži interpelacijo o delu vlade ali posameznega ministra. Če po razpravi o interpelaciji večina vseh poslancev izreče nezaupnico vladi ali posameznemu ministru, DZ vlado ali ministra razreši.
Interpelacija zoper ministra Drobniča bi bila sicer že tretja zoper ministra vlade Janeza Janše. Skupina poslancev največje opozicijske stranke je namreč konec septembra vložila interpelacijo proti ministru za kulturo Vasku Simonitiju, štirinajst dni kasneje pa so vložili še interpelacijo zoper ministra za zdravje Andreja Bručana.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.