Zaradi neurejenega zdravstvenega sistema, kjer bolnike pogosto obravnavajo kot številke, in dolgih čakalnih dob, se vse več ljudi odloča za alternativno medicino, meni Zmago Turk, upokojeni zdravnik in eden izmed pionirjev integrativne medicine pri nas. Kot je povedal, se je za takšno medicino navdušil po 40 letih dela znotraj "šolske medicine", kjer je vedno znova iskal nove poti, kako pomagati bolnikom. "Želel sem celosten pristop do človekovega zdravja, zato sem začel z akupunkturo in nadaljeval z raziskavami o drugih oblikah integrativne medicine, pri čemer sem iskal predvsem znanstvene dokaze, ki bi prestali kritičnost slovenske medicine. Ugotovil sem, da so nekatere metode integrativne medicine znanstveno dokazljive," je dejal.
Od 21. do 23. septembra bo v Ljubljani potekal 11. Evropski kongres za integrativno medicino, kjer bodo po besedah predsednika samostojne visokošolske ustanove Alma Mater Europaea - ECM Ludvika Toplaka govorili o znanstveni dokazljivosti integrativnih metod v medicini.
Integrativna medicina kot združitev metod alternativne in uradne medicine
Podpredsednika Evropskega združenja za integrativno medicino Momir Dunjić pravi, da gre pri integrativni medicini za združitev metod alternativne in uradne medicine z namenom, da se bolnika obravnava celostno, tako s telesnega kot duševnega vidika. Pri tem gre za sodelovanje obeh metod in ne njihovo medsebojno izključevanje. Cilj je tudi, da se uspešnost tako združenih metod znanstveno potrdi.
Na kongresu bo govorilo več kot 300 strokovnjakov z različnih akademskih področij. Ti so že najavili 167 referatov, v katerih bodo predstavili svoje dosežke pri zdravljenju z metodami integrativne medicine, posebej na področju kroničnih obolenj. "Šlo bo za neke vrste mini svetovni kongres, saj so svojo udeležbo napovedali strokovnjaki z vseh kontinentov in najuglednejših univerz," je dejal Dunjić.
Po njegovih besedah je na primer dokazano, da je v primerih, ko se analgetik uporablja v kombinaciji za akupunkturo, potrebna manjša doza analgetika, kar posledično zmanjša njegovo škodljivost. Akupunktura naj bi tudi zvišala prag bolečine. Po njegovih navedbah je integrativna medicina tudi zato v nekaterih državah že del uradne medicine, nekatere najuglednejše medicinske fakultete pa so že ustanovile inštitute za tovrstno medicino. "Ne želimo spopada, ampak čim bolj izkoristiti dobre lastnosti tako alternativnih kot uradnih oblik zdravljenja," je dodel.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.