V sredo je Inštitut 8. marec organiziral akcije zbiranja podpisov po vsej Sloveniji. Odziv ekipe prostovoljcev in prostovoljk, ki so zbirali podpise pred upravnimi enotami, je bil izjemen, so sporočili z Inštituta 8.marec. V enem dnevu so tako skupaj zbrali več kot 5000 podpisov: "Naši prostovoljci in prostovoljke so čudoviti. Skupaj smo organizirali akcije zbiranja podpisov v Mariboru, Radovljici, Celju, Trbovljah in še v mnogih krajih. Podpise bomo zbirali še naprej, naš cilj je zbrati 60.000 podpisov, ker želimo pokazati, da nam ni vseeno. Želimo si odpraviti škodljive spremembe trenutne oblasti in pokazati, koliko nas je, ki se za to borimo," ob tem pove Maja Koražija, članica programskega odbora Inštituta 8. marec.
Nika Kovač je ob prvem dnevu zbiranja overjenih podpisov dejala: "Prvi dan zbiranja podpisov proti škodljivim ukrepom oblasti smo se skupaj s svojo ekipo podali na ulice mest in vasi. Verjamemo v skupnost. Širimo upanje na boljšo, enakopravnejšo prihodnost."
"V Inštitutu 8. marec smo od začetka zbiranja podpisov deležni pritiskov oblasti. Predstavniki koalicijskih strank trdijo, da je zbiranje podpisov nezakonito, saj naj bi bilo del neprijavljene predvolilne kampanje," so povedali. Neža Dvorščak, članica programskega odbora, je ob tem dodala: "Nismo stranka in nimamo predvolilne kampanje. Prizadevamo si odpraviti škodljive spremembe zakonov in spet živeti v pravni državi. Želimo neodvisno šolstvo in policijo, odprt akademski prostor, zagotovljene delavske pravice in bolj solidarno družbo. To nam v demokraciji pripada." Zanikajo tudi obtožbe Zdravka Počivalška, ki trdi, da bodo morali ljudje vračati državno pomoč. "Naš zakon je dostopen na naši spletni strani. Odmikamo se od laži in zavajanja, pri svojem delovanju smo transparentni," komentira Tina Tomšič, članica programskega odbora Inštituta 8. marec. Odmikajo se tudi od profila Potrebni smo nove vlade na TikToku in zagotavljajo, da s tem nimajo nič.
Spomnimo
Inštitut 8. marec, ki poziva k oddaji podpisa v podporo svojemu predlogu zakona proti "škodljivim ukrepom oblasti", je sporočil, da so od inšpektorata dobili poziv za pojasnila glede kampanje. Prekrškovni organ je začel zbirati pojasnila in dokaze o njihovih domnevnih prekrških volilne zakonodaje. Kot so zapisali v pozivu za pojasnila, je Inšpektorat RS za notranje zadeve v zadnjem obdobju zoper Inštitut 8. marec prejel več anonimnih prijav v zvezi z domnevnimi kršitvami volilne zakonodaje. Kot so še zapisali, so prejeli tudi novinarska vprašanja v zvezi z aktivnostmi, ki jih izvajajo v času volilne kampanje. Pozvali so jih, naj se opredelijo glede tega, ali izvajajo volilno kampanjo in kdo je oseba, odgovorna za izvedbo kampanje.
V Inštitutu 8. marec pozivajo k oddaji podpisa v podporo predlogu zakona proti "škodljivim ukrepom oblasti", ki so ga pripravili sami. Prepričani so, da bodo s predlogom zakona, ki so ga v Inštitutu 8. marec pripravili v zadnjih mesecih, "z enim zamahom odpravili številne škodljive zakonske spremembe, sprejete v tem mandatu parlamenta".
V koalicijski strankah SDS, NSi in Konkretno ocenjujejo, da ni potrebe po odpravi vladnih ukrepov, saj da ti niso bili škodljivi. Menijo, da Inštitut 8. marec z zbiranjem podpisov pod predlog zakona, ki naj bi zmanjšal neenakost in škodljive posege politike, vodi volilno kampanjo. Ljudi pozivajo, naj se "norostim", ki jih predlaga inštitut, uprejo.
Opozicijske stranke LMŠ, SD, Levica in SAB pa predlog zakona, ki ga predlaga Inštitut 8. marec, podpirajo.
KOMENTARJI (297)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.