Predstavnice Inštituta 8. marec so izpostavile problematiko strukturiranja soočenja na nacionalni televiziji in minutaže, ki so jo imeli na voljo predstavniki kampanje ZA javno RTV. "V ponedeljkovem soočenju je imela nasprotna stran na voljo večjo minutažo. Že v ponedeljkovem soočenju je stran proti dobila približno štiri minute več, v četrtek pa je stran proti govorila dve minuti več. Prav tako je voditeljica Vida Petrovčič zadnjo besedo dala nasprotnikom zakona. RTV je dolžna enakopravno zastopati stališča obeh strani, vendar smo v soočenju videli, da je bilo v večini predvajanih prispevkov zavzeto stališče proti zakonu," so povedale.
"V prvem soočenju smo videli tri prispevke, od tega sta bila dva zelo eksplicitno proti tej noveli, eden pa je bil nevtralen. V drugem soočenju smo videli štiri prispevke, ki so bili vsi na strani proti, kar se nam zdi nesprejemljivo," poudarjajo in dodajajo, da so bili v inštitutu tudi začudeni, ker je voditeljica na soočenju, kjer naj bi se govorilo o samem zakonu in njegovi vsebini, Kristino Kranjc iz IM8 spraševala, "kdo nam je dal mandate, da predlagamo zakone, kar ni imelo nobene povezave s samo vsebino".
V nadaljevanju so spregovorili še o dogajanju na spletu in sovražnem govoru na Twitterju, kjer, kot pravijo, prav tako poteka kampanja proti Inštitutu 8. marec, katere cilj je "spodbiti kredibilnost" in "preizprašati delovanje" inštituta. Opozorili so na nekatere primere zlorab fotografij in poskusa prikazovanja predstavnikov inštituta kot nasprotnikov zakona.
"Objavlja se naše osebne stvari. Želi se nas prestrašiti in umakniti. Prihaja iz vrha, od enega gospoda, ki je v zadnjih dneh napisal več kot 14 objav o nas. To, kar se na Twitterju dogaja, je nek nivo komunikacije, ki ga mi ne želimo."
Izjave za javnost bi se sicer moral udeležiti tudi igralec Sebastijan Cavazza, ki pa je udeležbo v zadnjem trenutku odpovedal. Kot so povedale predstavnice inštituta, je bil Cavazza osebno prizadet zaradi zlorabe ene od njegovih objav na družbenem omrežju.
KOMENTARJI (556)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.