Slovenija

Inšpektorji za notranje zadeve najbolj nadzirali zasebno varovanje, orožje in pirotehniko

Ljubljana, 24. 04. 2019 09.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
A.K. / STA
Komentarji
3

Inšpektorji za notranje zadeve so v letu 2018 največ nadzorov opravili na področju zasebnega varovanja, in sicer 482. Kot so zapisali na notranjem ministrstvu, imajo zasebno varovanje in varnostne službe čedalje pomembnejšo vlogo pri zagotavljanju varnosti, tudi nacionalne. Pozornost so inšpektorji namenili tudi nadzoru nad orožjem in pirotehniko.

Inšpektorji so zasebna varnostna podjetja nadzirali predvsem v smislu izpolnjevanja pogojev za opravljanje različnih vrst varovanja ter prevoza denarnih in drugih vrednostnih pošiljk.

Ugotovitve inšpektorjev iz tovrstnih nadzorov kažejo, da se stanje postopoma izboljšuje.
Ugotovitve inšpektorjev iz tovrstnih nadzorov kažejo, da se stanje postopoma izboljšuje. FOTO: Shutterstock

Stanje se postopoma izboljšuje

Ugotovitve inšpektorjev iz tovrstnih nadzorov kažejo, da se stanje postopoma izboljšuje. Veliko je dobrih praks in rešitev, strokovnih in zakonitih pristopov, vendar pa so inšpektorji zaznali tudi posamezna negativna odstopanja, je razvidno iz poročila za leto 2018, ki so ga pred dnevi objavili na spletni strani notranjega ministrstva.

Po številu opravljenih inšpekcijskih nadzorov sledi nadzor nad orožjem, strelivom in eksplozivom. V skupaj 140 nadzorih so inšpektorji med drugim ugotovili nepravilnosti pri vodenju evidenc in neustrezno mehansko zaščito prostorov, v katerih je orožje.

V letu 2018 je bilo skupno izrečenih 231 upravnih ukrepov, in sicer osem odločb o prepovedi opravljanja dejavnosti in 41 odločb o odpravi nepravilnosti, v 182 primerih pa so bila izrečena upravna opozorila.

Čez vse leto pa so inšpekcijski nadzori potekali na področju orožja in eksploziva, detektivske dejavnosti in tajnih podatkov.
Čez vse leto pa so inšpekcijski nadzori potekali na področju orožja in eksploziva, detektivske dejavnosti in tajnih podatkov. FOTO: Thinkstock

Pri vodenju prekrškovnih zadev so bile izdane 603 odločbe, največ na področju zasebnega varovanja. Skupna višina vseh izrečenih glob v letu 2018 je znašala 545.423 evrov.

Nadzori usmerjeni tudi na strelišča in detektivske dejavnosti

Posebna skrb inšpektorjev je bila lani namenjena tudi sistematičnim inšpekcijskim nadzorom nad kritično infrastrukturo in za državo pomembnimi objekti ter nad organiziranjem javnih prireditev v nočnih lokalih in na prostem.

Kot so zapisali v letnem poročilu za 2018, so inšpektorji podrobneje nadzirali tudi zasebna varnostna podjetja, predvsem glede izpolnjevanja pogojev za opravljanje različnih vrst varovanja ter prevoza denarnih in drugih vrednostnih pošiljk.

Nadzori v letu 2018 so bili usmerjeni tudi na strelišča, saj gre za področje, kjer je bilo v preteklosti več pritožb. V zimski sezoni, še posebej med počitnicami, so inšpektorji nadzirali zagotavljanje varnosti na smučiščih.

Čez vse leto pa so inšpekcijski nadzori potekali na področju orožja in eksploziva, detektivske dejavnosti in tajnih podatkov. Vse prejete prijave in pobude za inšpekcijske nadzore so bile obravnavane takoj in rešene v tekočem letu, je še razvidno iz poročila.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ZKL (zdrava kme?ka logika)
24. 04. 2019 11.46
+16
Sam delam kot varnostnik in vam lahko povem, da je v zasebnem varovanju v Republiki Sloveniji prava mala katastrofa. Delamo za 606 eur bruto place (seveda z doplacilom razlike do minimalne place). Delovnih ur je vsak mesec preko 200, delovni pogoji so pa niso, odvisno kje delas. Malica so sanje,nadure pa so ali pa niso placane.... ce gre clovek slucajno na bolnisko le te dobi 370 eur, kar je 20eur manj kot pa je socialna pomoc. Nocne ure so doplacane skoraj nic. Dopusta imamo 20 dni na leto neglede na delovno dobo. Za vse to so krivi pa lastniki vecjih varnostnih sluzb v drzavi ki s kartelnim dogovorom odbijajo sprejem kolektivne pogodbe. Ampak nekaj je treba delat da se poloznice placajo. Aja oa p.s. nismo lenuhi, res ne,...ce pa kdo ne verjame pa naj stoji na svojem dvoriscu 8 ali pa dvanajst ur brez da se vsede, pa ga bom vprasal ce bo jutri se enkrat cek dan stal tam...
FRANCEP
30. 09. 2019 13.14
white31
24. 04. 2019 10.43
+25
varovanje ki ljudje delajo zastojn in še minimalca zakonskega niso nikoli imeli.varnostniki bejžte iz teh služb!