Vlada je sprejela poročilo o realizaciji socialnih pravic delavcev Vegrada, ki se nanaša na delovanje inšpektorata za delo, zavoda za zaposlovanje, centrov za socialno delo ter jamstvenega in preživninskega sklada, je povedala državna sekretarka na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve Anja Kopač Mrak. Inšpektorat za delo je v družbah Vegrad, Vegrad Inde, Vegrad Projektivni biro, Vegrad Montal in družbi Gradve ter v Vegradovi poslovni enoti Vemont letos opravljal nadzor vsak mesec in na področju delovnih razmerjih izvedel 26 inšpekcijskih nadzorov. Izdal je 60 plačilnih nalogov, šest odločb o prekršku in pet kazenskih ovadb.
"Inšpektorat je v skladu s pristojnostmi opravil vse, kar je lahko. Postavlja pa se vprašanje, ali so sankcije dovolj učinkovite. Zato bomo pristopili k spremembi zakona o inšpekciji dela, ki bo to urejala mnogo bolj rigorozno," je napovedala. Zavod je delavce že pred stečajem obveščal o možnostih, po uvedbi stečaja pa zagotavljal, da bi delavci čim hitreje dobili odločbe o nadomestilu za brezposelnost, ugotavlja poročilo. Prijava 570 delavcev matične družbe Vegrad poteka od 4. novembra, odločbe o nadomestilu pa naj bi dobili do 12. novembra.
Prva izplačila lahko pričakujejo konec meseca, naslednje izplačilo bo 7. decembra. Po podatkih zavoda bodo nadomestila (ki po veljavnem zakonu za prve tri mesece znaša 70 odstotkov osnove) v povprečju znašala okoli 400 evrov. Pravice do nadomestila pa glede na veljavne mednarodne sporazume nimajo delavci z začasnim bivališčem v Sloveniji, ki prihajajo iz BiH in Makedonije. Tudi ti delavci bodo dobili odločbe o nadomestilu, a jim bodo mirovale, dokler sporazum ne bo določal, da so tudi delavci z začasnim bivališčem upravičeni do nadomestila.
Takšna sprememba sporazuma z BiH je po navedbah ministrstva usklajena že od 21. septembra, a čakajo na odziv BiH. "Na svoji strani ne bi mogli hitreje delati," zatrjuje in dodaja, da je predvidena "mini ratifikacija", s čimer bi sporazum začel veljati že naslednji dan po ratifikaciji. Napovedala je tudi, da bodo tovrstne spremembe predlagali tudi v sporazumu z Makedonijo.
Delavcem iz naslova neizplačanih plač pripadajo tudi sredstva jamstvenega sklada, v povprečju okoli 3300 evrov, ki bodo po njenih besedah izplačana do 15. novembra. Centri za socialno delo so med drugim poskrbeli za zagotavljanje socialnih pomoči tem delavcem. Tako so do konca oktobra izredno denarno socialno pomoč izplačali 526 delavcem, v novembru pa naj bi jo še 80. Poleg tega sta delavcem, ki imajo začasno bivališče, nekaj sredstev, po okoli 140 evrov, zagotovila Rdeči križ in Karitas.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.