
Inšpektorji Organizacije za prepoved kemičnega orožja so doslej pregledali približno 1200 kemičnih tovarn v 51-ih državah sveta. Nepravilnosti doslej niso odkrili še nikjer.
V tokratnem tretjem obisku Slovenije so inšpektorji pregledali tovarno Tanin Sevnica. Inšpektorji so nadzorovali predvsem uporabo strupenih kemikalij, iz katerih bi lahko izdelali bojne strupe ali kemično orožje. Zanimalo jih je, ali so v tovarni le dovoljene in prijavljene kemikalije s seznamov konvencije ter ali bi lahko proizvodnjo Tanina iz Sevnice izrabili v nedovoljene namene.
V Sloveniji so inšpektorji že pregledali Pinus Rače in Nafto Lendav. Inšpekcijska pregleda v teh dveh podjetjih nista pokazala nikakršnih nepravilnosti. Proizvodnja poteka v okvirih, ki so bili prijavljeni, in je v skladu z dovoljenimi aktivnostmi. Kemikalije in njihove količine v podjetjih ustrezajo prijavljenim količinam in kategorijam, so še sporočili z ministrstva za zdravje. V prihodnosti naj bi obiskali še farmacevtski podjetji Krko in Lek.
Inšpekcija je potekala v okviru 6. člena konvencije, ki ureja aktivnosti, ki jih konvencija ne prepoveduje. Mednje sodi vsakršna proizvodnja kemikalij v miroljubne namene. Konvencija vzpostavlja nadzor tudi nad objekti, ki sicer nimajo povezave s proizvodnjo bojnih strupov ali kemičnega orožja, lahko pa bi omogočali preureditev in zlorabo tehnologije in opreme v nedovoljene namene. Države članice Konvencije OPCW morajo zato prijaviti vse proizvodne obrate, v katerih na leto proizvedejo skupaj več kot 200 ton čistih organskih kemikalij ali 30 ton kemikalij, ki vsebujejo fosfor, žveplo ali fluor. Vsi prijavljeni objekti so v evidenci OPCW, ta pa po posebnih kriterijih izbira objekte, ki jih nato pregledajo njeni inšpektorji.