Možnost, da bi nekdanji predsednik računskega sodišča Igor Šoltes postal novi zdravstveni minister, predsedniku SD Igorju Lukšiču nikakor ni všeč. Lukšič pravi, da v strankarski demokraciji veljajo neka pravila, saj stranke za ministrske kandidate predlagajo nekoga iz svojih vrst ali tiste, ki so jim blizu. "Nikakor pa ni logično, da dobimo za kandidata nekoga, ki predstavlja neko stranko v nastajanju in s tem širimo koalicijo na zunajparlamentarne stranke," je povedal. To je tudi skregano s kakršnokoli politično higieno, je povedal. Društvo Verjamem, ki ga vodi Šoltes, naj bi namreč spomladi preraslo v stranko.
Po Lukšičevi oceni Šoltes ustanavlja stranko že dolgo časa in težko dobi kakšno podporo. Zato bi bilo "malo vprašljivo", da bi bila prva podpora, ki bi jo na tej politični poti dobil, ravno vlada. "Si predstavljate, da postavite ministra, ki se bo ukvarjal samo s tem, kako promovirati sebe in ljudi okrog sebe, zato da bo ustanavljal novo stranko," je vprašal predsednik SD.
Ob tem je spomnil, da se je Šoltes "dokaj jasno postavljal" za dve zdaj zunajparlamentarni stranki, LDS in Zares, v vlogi predsednika računskega sodišča pa je sprožil postopek za odstavitev takratnega ministra za okolje Karla Erjavca in nato še dveh. "Torej je bil nek destabilizacijski element in ne predstavljam si, kako nekoga s takšno zgodovino postaviti na položaj v vlado, ki pa res mora skrbeti za stabilnost Slovenije," je dodal Lukšič.
Erjavca pa očitno ne moti, da je Šoltes sprožil postopek za njegovo odstavitev. Dejal je namreč, da ga podpira kot kandidata za zdravstvenega ministra, a njegova stranka še vedno pričakuje, da bo imela dva ministra. Se pa Erjavcu zdi nehigienično, če bi Šoltes zraven ustanavljal svojo stranko.
Šoltes pa se očitno s tem ne strinja: "Mislim, da je v nasprotju z demokratičnimi načeli kakorkoli omejevati svobodo ustanavljanja tako društva, kot morebiti nove politične stranke".
Virant: Kakovost pomembnejša od strankarske kombinatorike
Prvak DL Gregor Virant pa po drugi strani svoje podpore ne pogojuje. Pravi, da bo predsednico vlade Alenko Bratušek podprl, če bo res predlagala Šoltesa. Po njegovih besedah je kakovost ministra za zdravje veliko bolj pomembna od strankarske kombinatorike. Glede Šoltesovega društva Verjamem pa je Virant dejal, da ga ta zorni kot bistveno manj zanima kot pa kakovost ministra za zdravstvo. Po njegovih besedah tudi ne razmišljajo o tem, da bi Šoltesa povabili v katero od vladnih strank.
Na vprašanje, ali ima Šoltes dovolj "hrbtenice", da se bo spopadel z lobiji v zdravstvu, pa Virant odgovarja, da vedno izhaja iz tega, da so ljudje samostojne osebnosti. In za Šoltesa verjame, da je takšna osebnost. Prvak DL sicer ne ve, kot pravi, da bi bil Šoltes povezan s kakšnimi lobiji. Ve pa, da je strokovnjak za javno naročanje, kar je ena najhujših šibkih točk v zdravstvu.
Stroka dvomi o Šoltesu kot ministru
Ravno zato si je Šoltes prislužil podporo zdravnika Erika Breclja, ki je povedal, da Šoltes odlično pozna javne razpise. Šoltes ima tudi podporo predsednika Zdravniške zbornice Slovenija Andreja Možine, ki pravi, da mora biti nov minister za zdravje politično izkušen in imeti dovolj avtoritete. Po njegovi oceni Šoltes te vrline ima. Dejal je, da zdravniške organizacije nimajo zadržkov s tem, da novi minister za zdravje ne bi bil zdravnik. Seveda je dobro, da ima predstavo o zdravstvu, ni pa nujno, da je to medicinski strokovnjak, pravi predsednik zdravniške zbornice.
Možina pravi, da bo moral Šoltes, če bo postal minister, pojasniti teh 500 milijonov evrov, kolikor naj bi se jih izgubilo v zdravstvu, saj je tudi avtor te izjave. "Morda bo to popotnica, kjer bo imel kakšne težave," ugiba predsednik zbornice.
Predsednik zdravniškega sindikata Fides Konrad Kuštrin pa meni, da ima zdravstvo neskončno veliko problemov in samo poznavanje javnega naročanja ne more biti referenca. "Problem je, da se zakon o javnih naročilih ne upošteva in to je naloga direktorjev javnih zavodov," je za 24UR dejal Kuštrin.
Da bo ravno obvladovanje slednjih najtrši oreh, meni tudi generalni direktor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije Samo Fakin. "Minister ima generale po terenu, ki mu vodijo zdravstvo, to so direktorji bolnišnic in zdravstvenih domov, te mora poklicati in zahtevati odgovornost," je dejal Fakin.
Kaj pa pravi vodstvo naših dveh največjih bolnišnic? Gregor Pivec iz mariborskega kliničnega centra pravi, da gre za politično funkcijo ter da je s Šoltesom korektno sodeloval. Generalni direktor UKC Ljubljana Simon Vrhunec pa je sporočil, da podpirajo vsakega kandidata, ki bo delal v dobro bolnikov in javnega zdravstva.
KOMENTARJI (2279)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.