Iniciativa Glas ljudstva je po veliki stavki pacientov prejšnji teden danes predstavila nadaljnje korake, če bo vlada še naprej ignorirala njene zahteve in pričakovanja. Jaša Jenull je povedal, da se od takrat ni zgodilo nič, razen tega, da je zdravstveni minister s sindikatom Fides sklenil dogovor in jim ugodil v štirih od petih zahtev. Tudi predsednik vlade o zahtevah in pobudah iniciative Glas ljudstva do sedaj ni spregovoril ali dal kakšnega signala, da bo upošteval oziroma ugodil njihovim zahtevam, je bil kritičen.
Jutri od vlade na koalicijskem vrhu na temo zdravstva tako med drugim pričakujejo, ali bo sprejela interventni zakon, ki bo administrativno razbremenil družinske zdravnike, kot so predlagali. Pričakujejo tudi, da se jutri po vrhu jasno opredelijo do njihovih petih zahtev, ne le predsednik vlade, ampak tudi oba predsednika koalicijskih strank. Pričakujejo, da ne poslanci ne člani koalicije ne bodo podpisovali kakršnih koli aneksov v sklopu zdravstvene reforme, s katerim bi se odprla vrata privatizaciji. Od poslancev Levice in SD pričakujejo previdnost ter jih opozarjajo na predvolilne obljube, ki so jih dali, predvsem glede zdravstva. Kot zadnje pa pričakujejo, da minister Danijel Bešič Loredan nujno prekine svojo zaposlitev pri dr. Bitencu, dokler je na funkciji ministra. Gre za konflikt interesov, je pojasnil Jenull.
Dušan Keber pa je pojasnil, da mora vlada odgovoriti na vprašanje, ali želi javno zdravstvo in sporočiti zdravnikom, ki še delajo v javnem zdravstvu, ali jih želi obdržati ali jih želi prepustiti kaosu. V času Kebrovega ministrovanja se na ministrstvu, tako je pojasnil sam, niso ukvarjali z dvoživkami, ampak z drugimi težavami, med drugim s preprečevanjem kajenja in pitjem alkohola.
Pričakujemo jasno usmeritev, kam bo šlo javno zdravstvo, je še dodatno poudaril Jenull. "Ne želim, da se podcenjuje naša odločenost. Ne bomo popustili," je še rekel in poudaril, da se bodo borili za javno zdravstvo in ne bodo podlegli zasebnim lobijem. Z edinim ukrepom, ki so mu bili priča do sedaj, odprtjem ambulant za osebe brez izbranega zdravnika, pa so kritični. Zdi se jim namreč, da gre za nekonstruktivno rešitev, ki posledično šibi in spodkopava javno zdravstvo, namesto da se ga krepi. "Prepričani smo, da bo reforma zdravstvenega sistema bodisi največji uspeh te vlade bodisi razlog za njen propad," je še dodal.
Spomnimo
Pred tednom dni se je na ulicah Ljubljane, Maribora, Nove Gorice, Izole, Kopra, Kranja, Kamnika, Slovenj Gradca, Slovenskih Konjic in Novega mesta na veliki stavki pacientk in pacientov zbralo več tisoč ljudi, ki so vlado pozvali k čim prejšnjemu sprejetju ukrepov in sistemskih sprememb za krepitev javnega zdravstva z javnimi izvajalci.
Danes so predstavniki iniciative Glas ljudstva sporočili, da teden dni pozneje še vedno čakajo, da se zdravstveni minister in vlada uradno opredelita do njihovih zahtev, ki izhajajo iz njihovih predvolilnih zavez in tudi koalicijske pogodbe.
Ker bo jutri potekal koalicijski vrh na temo zdravstva, je iniciativa danes na novinarski konferenci predstavila, kaj pričakuje od vrha in predstavila nadaljnje korake, če bo vlada ignorirala njena pričakovanja in zahteve.
Kot je znano, je iniciativa Glas ljudstva ministru za zdravje in poslancem DZ predala pet stavkovnih zahtev, med njimi, da je treba vsem pacientom nemudoma zagotoviti dostop do osebnega zdravnika, da se mora odpraviti dopolnilno zdravstveno zavarovanje, tako da se ukinejo doplačila za zdravstvene storitve, prav tako je treba prekiniti delo zdravnikov v dvojni praksi, t. i. dvoživkarstvo. Še ena od zahtev je, da mora javno zdravstvo slediti potrebam pacientov in ne profitom koncesionarjev, prav tako pa v iniciativi zahtevajo, da se prepreči preskakovanje čakalnih vrst, ki ga omogočajo komercialna zavarovanja.

V iniciativi Glas ljudstva še poudarjajo, da bo prav javno zdravstvo tista ključna tema, kjer bo trenutna vlada upravičila zaupanje volivk in volivcev ali pa ga dokončno izgubila.
KOMENTARJI (353)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.