Minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec je napovedal, da so se skupaj z Družbo za avtoceste v Republiki Sloveniji (Dars) odločili, da bodo z začetkom prihodnjega leta na avtocesti A1 (med Šentiljem in Koprom) tovornim vozilom, katerih masa presega 7,5 tone, v dnevnem času prepovedali prehitevanje. "Tako bomo zagotovili boljšo pretočnost in večjo varnost," je na družbenem omrežju Facebook zapisal minister. Kot je še dodal, pa bo prehitevanje tovornim vozilom še vedno dovoljeno na odsekih, kjer so trije vozni pasovi.
Podrobnosti niso znane, je pa bila pobuda za prepoved prehitevanje tovornjakov dana že v preteklosti.
Podobna prepoved prehitevanja tovornih vozil z največjo dovoljeno maso 7,5 tone sicer v Sloveniji deloma že velja, denimo na nekaterih odsekih severne ljubljanske obvoznice, a je časovno omejena (skupno na šest ur). Prepoved namreč velja v prometnih konicah med 6. in 9. uro ter med 14. in 17. uro.
Omejitev prehitevanja za težke tovornjake (z nekaterimi izjemami) so pristojni sprejeli leta 2007, leto kasneje pa so prepoved omejili na čas največjih prometnih obremenitev. Znake za prepoved prehitevanja težkih tovornih vozil na severnem delu avtocestnega obroča okoli prestolnice so sicer postavili šele pred tremi leti.
Od aprila 2017 pa tam velja tudi popolna prepoved nočne vožnje (med 22. in 6. uro) težkih tovornih vozil. Tranzitni tovorni promet je s signalizacijo preusmerjen na preostali del obroča. Na Darsu so ob tem opozorili na spremembe: ta vozila morajo na poti med štajersko in primorsko avtocesto ponoči obvezno uporabiti le južno in vzhodno avtocestno obvoznico.
Agencija za varnost prometa (AVP) je sicer pred natanko mesecem dni v sklopu nacionalne preventivne akcije za večjo varnost voznikov tovornih vozil in avtobusov izpostavila najpogostejše ugotovljene kršitve. Pri voznikih tovornih vozil so poleg kršitev, povezanih s s prekoračitvijo hitrosti, uporabo mobilnega telefona, neuporabo varnostnega pasu ter nepravilnostmi na tovoru, zaznali tudi nepravilnosti pri prehitevanju.
Gre za pomemben dejavnik tveganja za nesrečo. V zadnjih petih letih je bil namreč najpogostejši vzrok prometnih nesreč, ki so jih povzročili vozniki tovornih vozil, nepravilen premik z vozilom. Ta je bil kriv za 38 odstotkov vseh prometnih nesreč, sledita pa nepravilna stran ali smer vožnje in neustrezna varnostna razdalja. Največ, 12 smrtnih žrtev je bilo sicer zaradi neprilagojene hitrosti.
KOMENTARJI (785)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.