Slovenija

Informativni dan nekoliko drugače: preiskava 'umora' in druženje s specialci

Tacen, 18. 02. 2023 10.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Urška Bitenc
Komentarji
14

Odločitev o tem, kaj bomo v življenju počeli po koncu šolanja, ni lahka. Mladim pri tem lahko pomagajo informativni dnevi, ki so letos prvič po dveh letih potekali tudi na Policijski akademiji v Tacnu. A nekoliko drugače. Več sto obiskovalcev je tam lahko opazovalo 'kraj nesreče, 'umor', policijske štirinožne kolege, merilo s pištolo ...

Število petkovih obiskovalcev je preseglo pričakovanja, zato so jih, več kot 160, razdelili po skupinah. Predavalnica, kjer se je odvila začetna predstavitev, je bila namreč premajhna.
Število petkovih obiskovalcev je preseglo pričakovanja, zato so jih, več kot 160, razdelili po skupinah. Predavalnica, kjer se je odvila začetna predstavitev, je bila namreč premajhna. FOTO: Aljoša Kravanja

"V Policijski akademiji ima izobraževanje dolgo brado," je dejal pomočnik direktorja Policijske akademije Danilo Jamer, saj izobraževanja za može (in ženske) v modrem potekajo že več kot 50 let. A pot do policijskega naziva ni tako zelo lahka. Še pred sprejemom na študij bodoče učence čaka sprejemni izpit, nato pa morajo opraviti še psihofizične teste ter varnostno preverjanje. Prav tako morajo imeti vsi kandidati vozniški izpit kategorije B, ne smejo imeti dvojnega državljanstva, pripadati politični stranki, ne smejo biti pravnomočno obsojeni ipd. 

Po koncu dvoletne izobrazbe jih čaka še triletno delo v policijski enoti, potem pa se lahko naprej specializirajo. Nujno pa je tudi, da imajo bodoči policisti v sebi 'žilico človekoljubnosti', je na informativnem dnevu v Tacnu tudi izpostavil Jamer. 

Na preizkusu telesnih zmogljivosti, ki ga mora opraviti kandidat, preverjajo telesne lastnosti, kot so hitrost, eksplozivnost, usklajenost gibov in prenos obremenitev, pa tudi vzdržljivost mišic ter srčno-žilnega in dihalnega sistema. Med drugim preizkus obsega skok v daljino, tek na 2400 in 60 metrov ter premagovanje ovir nazaj.

Vse to ni ustavilo več sto nadobudnih obiskovalcev, ki so si v petek prišli ogledati delo policistov in različnih enot Policije. Na Višji policijski šoli v Tacnu so namreč razpisali 300 novih vpisnih mest,  saj se zaradi starejšega kadra potrebe po novih zaposlenih neprestano zvišujejo. V lanskem letu se je sicer povprečna starost policistov v Sloveniji gibala okoli 44 let, kažejo njihovi podatki. 

Ministrica za javno upravo v funkciji ministrice za notranje zadeve Sanja Ajanović Hovnik, ki se je udeležila informativnega dneva, je delo policistk in policistov opisala kot izjemno pomembno in tudi zelo raznoliko. "Naši kolegi so se potrudili, da pokažejo vso čarobnost tega poklica. Ko policist dobi zavedanje, da s svojo aktivnostjo pomaga ljudem, je to tudi osebna izpopolnitev," pa je dejal v. d. generalnega direktorja Policije Boštjan Lindav

Kaj pa o glavnih lastnostih policistov pravijo dijaki in drugi udeleženci informativnega dneva?

Na informativni dan, ki se je prvič po dveh letih lahko odvil v živo, sta prišla tudi v. d. generalnega direktorja Policije Boštjan Lindav ter  ministrica za javno upravo v funkciji ministrice za notranje zadeve Sanja Ajanović Hovnik.
Na informativni dan, ki se je prvič po dveh letih lahko odvil v živo, sta prišla tudi v. d. generalnega direktorja Policije Boštjan Lindav ter ministrica za javno upravo v funkciji ministrice za notranje zadeve Sanja Ajanović Hovnik. FOTO: Aljoša Kravanja

'V vojski ni bilo zanimivo, zato sem prišel pogledat Policijo'

Gašper in Lana, ki sta se na predstavitev o izobraževanju na Višji policijski šoli pripeljala s Koroške, menita, da sta pri policijskem poklicu najpomembnejša pogum in disciplina, bistvena pa sta tudi služenje državi ter pomoč ljudem. A če Lano policijsko delo "malo zanima", se je Gašper na nekaj več kot 100-kilometrsko pot podal zato, ker ga delo v Policiji "kar 'fejst' zanima",  predvsem delo v Specialni enoti Policije. Verjame, da mu bo pri policijskem delu pomagalo tudi to, da se redno ukvarja s športom. Na koncu je pristavil, da mu je bil način predstavitve policijskega poklica v Tacnu zelo všeč, saj da je tekom obiska sedmih postaj dobil dober vpogled v njihov način dela. 

Izmed vseh sedmih točk, kjer so si lahko radovedni obiskovalci ogledali več policijskih enot ter njihovo delo – od prometne policije, kriminalistov in letalstva, pa vse do specialne enote – je slednja požela največ pozornosti. Nad razstavo pušk in pištol so bili navdušeni tudi študenti prvega letnika, ki so s policisti in pripadniki specialnih enot obiskovalcem razkazovali opremo. 

Tam si je pištole ogledoval tudi Jani. Kaj je nekdanjega tekača na smučeh, pa tudi vojaka, prineslo na Policijsko akademijo? "Zanima me, kako je videti Policija," je povedal, nato pa v nadaljevanju razložil, da so mu prav tako blizu 'policijske' lastnosti. "Rad imam vse urejeno. Tako, kot mora biti. Prav tako imam rad red in disciplino. Zato sem prišel," je dejal. V vojski je sprva služil kot športni vojak, nato kot klasični vojak, sedaj pa je čas za spremembo, meni. "Tam ni bilo tako zanimivo," je tudi dodal in razložil, da ga zanima predvsem specialna enota. A prvi cilj je sprejem na akademijo, nato zaključek, kasneje pa bo razmišljal o nadaljnji usmeritvi. 

"V vojski ni bilo zanimivo, zato sem prišel pogledat Policijo," je dejal Jani.

Za ogled dela policistov se je s Štajerske do Tacna pripeljala gimnazijka Martina. Tudi njej je bila interaktivna predstavitev všeč. Hkrati je dodala, da si želi poklic opravljati predvsem zaradi želje po pomoči ljudem.

V modre barve tudi z veterine in iz vrtca

Ana zaključuje srednjo vzgojiteljsko šolo v Ajdovščini, med policiste pa je prišla, ker jo poleg vzgoje otrok močno veseli tudi policijsko delo. Upa, da bo obe izobrazbi kasneje lahko združila. "Te stvari me veselijo. Vem, da lahko pedagoško znanje izkoristim tudi v Policiji," je povedala. O točni usmeritvi še ne razmišlja, a zaenkrat tudi njo najbolj zanima specialna enota. Bi pa začela s prometno policijo ter se nato usmerila. Poleg Tacna je obiskala tudi Fakulteto za varnostne vede, morda se bo vpisala na vzporedni študij. "Najpomembnejša lastnost policista se mi zdi vzdržljivost, prijaznost, ločevanje zasebnega in službenega življenja, pa tudi psihična in fizična moč." 

V čevlje študenta na Policijski akademiji pa je lanskega oktobra že stopil Matic. "Zdi se mi super," je začel, nato pa dejal, da ga izmed vsega najbolj pritegne raziskovanje kriminalnih dejanj. Svoje polletno znanje je tudi že preizkusil na dvotedenski praksi, kjer se je pridružil kriminalni patrulji. "Zanima me tudi položaj vodnika policijskega psa, zaradi predznanja," je tudi povedal, nato pa dodal, da se je na akademijo vpisal s končano srednješolsko izobrazbo veterinarskega tehnika. 

A kako je z veterinarskega dela prešel na Policijo? "Zanimajo me zakoni, rad imam dinamično delo," je utemeljil svojo izbiro. A čeprav ima rad zakone, mu ravno ti povzročajo največ preglavic, saj se zakonom in zakonikom pridružujejo tudi razni pravilniki. Dva predmeta – borilne veščine in streljanje – opravijo s praktičnim izpitom. Meni, da je najpomembnejša lastnost policista integriteta. V skupini jih je 25, večinoma fantov, dobrodošli pa so vsi, je zaključil Matic.

Kot je razložil študent Policijske akademije, imajo v Tacnu dve strelišči. Eno 'klasično' ter eno električno. To pomeni, da ob streljanju pištola sporoča, ali študent pištolo drži pravilno, ali ima pravilno držo ...
Kot je razložil študent Policijske akademije, imajo v Tacnu dve strelišči. Eno 'klasično' ter eno električno. To pomeni, da ob streljanju pištola sporoča, ali študent pištolo drži pravilno, ali ima pravilno držo ... FOTO: Aljoša Kravanja

Kako se privaditi na stres? 'Med vadbo poslušamo motečo in nadležno glasbo'

Kot dodaja Tim Toplak, nekdanji svetovni prvak v ju-jitsuju, ki je pred letom dni stopil v čevlje policijskega inštruktorja pri obrambi in bojevanju, je pri opravljanju dela najbolj ključno to, da v stresnih situacijah ohraniš mirno kri. "Situacije na terenu so stresne, adrenalin se poviša, težje je odreagirati". Da se študenti vsaj nekoliko privadijo na vznemirjujoče okolje, jim Toplak med vadbo predvaja glasno in nadležno glasbo.

V novi vlogi mu ni bilo težko, saj je bil inštruktor športa že prej, nekoliko bolj pa mora biti pozoren na to, da se študenti priučijo tudi pravilne obrambe, saj se športu v Policiji pridružijo pravilniki in zakonodaja. "Športno nas te stvari ne zanimajo," je še na hitro dodal. V prvem letniku se  pri predmetu učijo predvsem osnov borilnih veščin, pomembna je tudi tehnika padanj, večina je namreč začetnikov. V drugem letniku se osredotočajo na povezavo borilnih veščin in zakonske podlage.

Po številu policistov Slovenija rahlo nad povprečjem EU

Zadnji podatki Policije kažejo, da je bilo konec junija lani v Sloveniji 7306 policistov oziroma približno 35 policistov na 10.000 prebivalcev, kar je nekoliko nad triletnim povprečjem EU. Države članice unije so imele med letoma 2018 in 2021 na 10.000 prebivalcev povprečno 33,5 policista (288,42 prebivalca na enega policista). V povprečju EU je bila ena od štirih zaposlenih ženska, pri nas pa ženske policistke predstavljajo slabo petino vseh policistov. 

Policija je v prvi polovici leta 2022 obravnavala 23.395 kaznivih dejanj, od tega pa zaključila 56,2 odstotka primerov, kar je največji delež v zadnjih desetih letih. Preiskanost je bila boljša le v letu 2021, navajajo v polletnem poročilu. Podatkov za celotno leto 2022 še ni. 

Kriminalistov je še manj, na 10.000 prebivalcev jih je v Sloveniji 4,71. Kot so dejali na akademiji v Tacnu, se kriminaliste vedno potrebuje. Enote so preobremenjene predvsem, kadar preiskujejo večje primere. Mitja Breznik iz Sektorja kriminalistične policije je dejal, da jih v njihovih vrstah zanimajo predvsem policisti z nekaj predznanja in izkušnjami. Te lahko pridobijo ob delu ali pa med študijem. 

Med izobraževanjem namreč kandidati dobijo tudi pogodbo o zaposlitvi za določen čas, ki se ob koncu izobraževanja podaljša v pogodbo za zaposlitev za nedoločen čas, če seveda želijo. Tako se lahko zaposlijo tudi v Sektorju kriminalistične policije, kjer na različnih oddelkih znanje nadgrajujejo na specifičnih izobraževanjih, od mladoletniške do računalniške kriminalitete. Zato v kriminalistični enoti potrebujejo tudi različne profile študentov: od družboslovcev, tehnikov, inženirjev do naravoslovcev. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ArkaMast
18. 02. 2023 13.24
-2
Lep poklic. Nameriš in ustreliš.
javnipilot
18. 02. 2023 13.09
+2
kdor išče red, urejenost,organiziranst ... se lahko obrne preden je napisal prošnjo... 90% je improvizacije zaradi pomanjkanja opreme ali pokvarjene, dotrajane opreme. dogaja se da zmanjka zvez, svetilk, druge opreme... dogaja se to leto, dve, pa se nič ne spremeni, v zadnjem času se sprejemajo v policijo bivše policiste z zdravstvenimi težavami (od diabetikov vseh tipov, delno gibljivih, z razbito psiho, ni da ni), ki v policiji niso bili 15, 20 let, pa so zračunali, da jim je sedaj boljže pridet nazaj, od takšnih ki so bili na mamilih ... res poden podna, potem pa se svaljkajo po postajah in dobesedno igrajo številke. veliko jih je prišlo v času Aleša Hojsa, skupno vsem je, da imajo zaledje v Generalni policijski upravi oz. vodstvu policije, po večini so njihovi sorodniki.
xoxotox6
18. 02. 2023 13.06
-4
kaj jim pomaga akademija,ko za vsako stvar kar je več od ustavljanja z radarčkom pozivajo za pomoč občanom????? slo rabi samo urad za pozivanje vse ostale informacije miličniki dbijo po kumrovški metodi pri šanku od šankarskih družabnikov.
OvcjiPastir
18. 02. 2023 13.01
-3
Tako ja mladina, kar učite se kako človeku vzeti življenje. Kot da ne obstajajo koristnejše dejavnosti.
ata_jez
18. 02. 2023 11.58
+7
Vsi si želijo biti specialci, a so na koncu zgolj posebneži. :-)
Stauffenberg
18. 02. 2023 11.09
+4
Biriči, pokazali v času C19, ko so maltretirali ljudi po prestolnici, koliko % možganov uporabljajo. Vsa čast posameznikom, ki niso sodelovali v zločinu. Da ne bom krivičen, enako med dohtarji, učitelji....
FaTa Albanka
18. 02. 2023 10.54
+8
Kake pubertnike se lahk naserjejo da se jim pridruzijo , ko jim bo pa mozag po 25 letu zalaufal pa bodo hitro menjal poklic.
Bananistanec
18. 02. 2023 10.51
+10
Poklici prihodnosti : socialni problem, kolesar, kulturnik ...mogoče plesalec
Trilem
18. 02. 2023 11.31
-2
Ali pa mogoče svečka, ki utaplja solze v alkoholu že skoraj 1 leto od volitev.
graf
18. 02. 2023 10.38
-2
katero "motečo in nadležno" glasbo pa poslušajo med vajo ? Imajo v mislih AC/DC ali Rolling stonse ? 😄
Kalyko
18. 02. 2023 10.45
+3
Verjetno Žagarco, Verbotnovo in podobne. 🤣
Andree
18. 02. 2023 10.28
+4
Dobiti delovno mesto v SKP brez vez ah ja
brabusednet
18. 02. 2023 10.14
+11
Sposobne kriminaliste imamo,ki 25 let niso sposobni raziskat umora v Tekačevem.Balkanski bojevniki so jo odnesli brez večjih prask.Državo so pa stali več 100 tisoč evrov.
graf
18. 02. 2023 10.45
+18
raziskava zločina samega in podana obtožnica je šele prvi korak do obsodbe, potem pa (žal) nastopi neučinkovitost našega krivosodja ki ni sposobno izpeljat postopka do končne obsodbe ! Vedno prej ali "zmanjka" dokazov , ali kot v večini primerih zaradi "super hitrosti" našega sodstva zastara vse skup ! Tako da morate vedet da ko Policija preda postopek na sodišče se njena pristojnost tam konča ...