Kot navaja spletna stran Strewnify, ki spremlja padce meteoritov na površje Zemlje, je bila skupna atmosferska udarna energija enakovredna 340 ton TNT. Meteorji sicer večinoma zgorijo v atmosferi, a nekateri manjši delci eksplozijo preživijo ter se razpršijo na širšem območju. V trenutku vstopa v atmosfero je na višini 9 kilometrov pihal močan severozahodni veter s 45 metri na sekundo. Moč in smer vetra pa igrata pomembno vlogo pri tem, kam bo delce odneslo.
Po izračunih omenjene spletne strani naj bi se to zgodilo na območju med Novim mestom in Mirno Pečjo. Natančneje, kritično območje iskanja se nahaja med kraji Jablan, Prečna in Češča vas. "To je bil velik dogodek, na razpolago je tudi veliko podatkov, zato lahko stavimo, da bodo lovci na meteorite s celega sveta prišli na lov v Slovenijo. Če vas sodelovanje v lovu zanima, se pridružite novoustanovljeni Facebookovi skupini Strewnify Europe," so zapisali na strani.
Novo mesto in okolica bi lahko tako vsaj za nekaj časa postala priljubljena destinacija za navdušence nad meteorji oz. meteoriti.
Geolog Jure Atanackov je povedal, da je bistveno meteorite najti v kratkem času, še preden se začnejo kemične spremembe, saj so izjemnega pomena za raziskave osončja. Sodelovanje so sicer napovedali že slovenski in hrvaški astronomi.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.