Pri poginjenem žerjavu, pobranem na Cerkniškem jezeru, so danes potrdili patogeno aviarno influenco podtipa H5N1.
O primerih HPAI pri prostoživečih pticah in perutnini poročajo iz večine držav EU, bolezen je prisotna tudi v sosednjih državah. Včeraj je izbruh prijavila Hrvaška, in sicer pri puranih v Brodsko-posavski županiji, so sporočili iz UVHRVVR.
Ker se bolezen lahko prenaša tudi preko kontaminirane obutve in preko živali, ki pridejo v stik s poginjenimi pticami ali njihovimi izločki, UVHVVR prosi sprehajalce, da se izogibajo vodnim površinam, na katerih se nahajajo vodne ptice in jih ne krmijo. V primeru, da opazijo poginjene vodne ptice, pa se jih naj ne dotikajo, pokličejo naj številko 112.
Ob enem UVHVVR tudi opozarja rejce perutnine, da dosledno izvajajo biovarnostne ukrepe za preprečevanje vnosa bolezni v reje.
V Sloveniji je bila visoko patogena aviarna influenca podtipa H5N1 v letu 2023 potrjena pri naslednjih vrstah: labod grbec (latinsko Cygnus olor), črni labod (latinsko Cygnus atratus), velika uharica (latinsko Bubo bubo), siva čaplja (latinsko Ardea cinerea), kanja (latinsko Buteo buteo), kokoš (latinsko Gallus gallus), domači vrabec (latinsko Passer domesticus), rečni galeb (latinsko Chroicocephalus ridibundus), navadna čigra (latinsko Sterna hirundo), bela štorklja (latinsko Ciconia ciconia) in žerjav (latinsko Grus grus).
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.