Bojan Ivanc pravi, da bodo dvig cen vrst energentov ublažili sprejeti fiskalni ukrepi, vseeno pa ne bodo popolnoma preprečili prelivanja višjih tržnih veleprodajnih cen električne energije in zemeljskega plina v končne cene za potrošnike.
Največjo grožnjo inflaciji predstavljajo plačni pritiski. Ivanc sicer pravi, da "še niso izraziti in so omejeni tudi zaradi svoje dohodninske reforme, izplačila rednih dodatkov za opravljene nadure in izplačila izrednih nagrad za dobro poslovanje v letu 2021". V sektorjih, kot sta denimo gradbeništvo in gostinstvo, kjer kadra najbolj primanjkuje, se plače povečujejo nekoliko hitreje. Na drugi strani pa sicer podjetja, posebej tista, ki se ukvarjajo z dejavnostmi, ki so odvisne od izvoznega povpraševanja, odvračajo neznanke o prihodnjem poslovanju.
"Na gibanje plač bo v naslednjih dveh letih v največji meri vplivala dinamika plač v javnem sektorju, pa tudi uskladitev minimalne plače v letu 2023. Na ravni kolektivnih pogodb bo splošna uskladitev plač v letu 2023 verjetno večja kot letos," je zapisal.
Zasebni sektor v analitiki Gospodarske zbornice Slovenije pričakuje okoli pet- do šestodstotno rast bruto plač v letošnjem letu in okoli šest- do sedemodstotno v letu 2023. "Če bi prišlo do šoka pri zunanjem povpraševanju in vpliva na rast brezposelnosti, bi bil verjeten dvig prihodnje leto nižji za dve do tri odstotne točke," je še dodal.
Statistični urad je v petek objavil, da so se cene življenjskih potrebščin v Sloveniji julija na letni ravni v povprečju zvišale za 11 odstotkov, na mesečni ravni pa za odstotek. Gre za najvišjo stopnjo inflacije v posameznem mesecu. Nazadnje smo tak odstotek inflacije zabeležili avgusta 1995, ki je prav tako znašala 11 odstotkov, medtem ko je julija 1995 dosegla 11,7 odstotka. Največ, 2,1 odstotne točke, so k letni inflaciji prispevale podražitve naftnih derivatov. 2 odstotni točki so prispevale višje cene hrane, električna energija se je podražila za 30,4 odstotka in posledično letni indeks zvišala za 1,1 odstotne točke. K povišanju inflacije je pripomoglo tudi tekoče vzdrževanje stanovanj, saj so se stroški podražili za 12 odstotkov in tako inflacijo dvignili za 0,9 odstotne točke. 0,7 odstotne točke vpliva na inflacijo so imele še podražitve avtomobilov, gostinske storitve po 0,5 ter izdelki in storitve za rekreacijo in kulturo. Po 0,4 odstotne točke so prispevale višje cene zemeljskega in mestnega plina, trdih goriv ter toplotne energije.
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.