
Indija je z enodnevno zamudo, ki je posledica neviht, uspešno izstrelila raketo dolgega dosega agni V, ki lahko nosi tudi jedrsko konico. Raketo so izstrelili z Wheellerjevih otokov ob vzhodni obali Indije, po 20 minutah pa je zadela cilj nekje blizu Indonezije v Indijskem oceanu. Obrambni analitik Rahul Bedi je prepričan, da bo raketa, ki naj bi bila operativna do leta 2015, nosi pa lahko do 1,5 tone težko jedrsko konico, okrepila indijsko jedrsko moč.
"To je bila popolna izstrelitev. Vsi parametri so bili izpolnjeni in raketa je zadela tarčo," je povedal vodja testne izstrelitve. Znanstvenikom pa je za uspešen poskus čestital tudi premier Manmohan Singh. "Današnja izstrelitev predstavlja še en mejnik v našem prizadevanju za varnost in pripravljenost ter pri raziskovanju mej znanosti," je dejal.
Doseg rakete presega 5000 kilometrov in lahko zadane cilje na Kitajskem. Visoka je 17,5 metra, napolnjena je s trdim gorivom, ob izstrelitvi pa tehta 50 ton. Izdelava ene take rakete, ki spada med najbolj sofisticirana orožja, stane več kot 366 milijonov evrov.
Le ZDA, Velika Britanija, Francija, Rusija in Kitajska imajo rakete s takšnim dosegom. Po nekaterih predvidevanjih, naj bi imel takšne rakete tudi Izrael, a uradne potrditve tega ni.
Ali Indija z raketo grozi Kitajski?
Indija sicer trdi, da je njen jedrski program namenjen le odvračanju. V okviru tega programa naj bi v kratkem končala izgradnjo jedrske podmornice, s katero bi lahko še povečala doseg za protinapad, če bo napadena.
Leta 1962 je Indija izgubila kratkotrajno vojno s Kitajsko na himalajski meji. Od takrat se je trudila izboljšati svoje obrambne sposobnosti, v zadnjih letih pa se je vlada večkrat razburila zaradi vse večje kitajske vojaške prisotnosti ob meji med državama.
Kitajska je izstrelitev rakete sprejela z nezadovoljstvom. "Zahod se je odločil, da bo spregledal Indijo, navkljub pogodbam o jedrskem in raketnem nadzoru. Indija ne bi smela precenjevati svoje vojaške moči," je zapisal kitajski časopis, ki je v lasti kitajske komunistične partije. Indija sicer ni podpisnica dogovora o neširjenju jedrskega orožja. Včeraj so v Natu sporočili, da Indije ne vidijo kot grožnje.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.