Slovenija

Incident pred Jorasovo hišo

Portorož/Sečovlje/Pulj, 18. 08. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Skupina hrvaških državljanov je s pročelja hiše piranskega občinskega svetnika Joška Jorasa, ki živi na levem bregu Dragonje, snela slovensko in evropsko zastavo.

"Na hišo so obesili hrvaško zastavo, meni in moji družini pa grozili s smrtjo, saj je eden od nasilnežev imel pri sebi pištolo," je po telefonu sporočil Joras, ki je poskušal zaščito poiskati na slovenskem notranjem in zunanjem ministrstvu, kjer pa ni našel nikogar od odgovornih. Kot je še povedal Joras, naj bi šlo za skupino deset do petnajst Hrvatov iz Bujištine, večinoma ribičev.

"Odgovorne politike Republike Slovenije pozivam, da opravijo svojo dolžnost in zaščitijo svoje državljane. Čeprav je minister Rupel izjavil, da ga na osebno telefonsko številko lahko pokličem kadarkoli, ga danes nisem mogel priklicati," je vidno pretresen za 24 ur povedal Joras.

Hrvaška policija bo proti Jorasu vložila prijavo, o ustreznosti prijave priti Hrvatom, ki so vdrli na dvorišče njegove hiše, pa še razmišljajo

Po poročanju našega koprskega dopisnika so ob incidentu posredovali hrvaški policisti, ki medijem niso pustili na kraj dogodka. Medtem ko so hrvaški policisti popisovali nasilneže, so ti peli hrvaške domoljubne pesmi.

Joras je z incidentom seznanil tudi slovenske obmejne policiste na mejni kontrolni točki, ki pa so dogajanje le opazovali in se niso odločili posredovati. O dogajanju je bil obveščen tudi operativno komunikacijski center v Kopru, kjer pa zaenkrat še zbirajo podatke.

Slovensko veleposlaništvo v Zagrebu je od hrvaške strani že zahtevalo pojasnila in poročilo v zvezi z dogodkom. MZZ obenem pričakuje tudi poročilo s strani slovenske policije, ki ga še ni dobilo.

Hrvaška policija bo proti Jorasu vložila prijavo

Kot je za 24 ur pojasnil tiskovni predstavnik hrvaškega ministrstva za notranje zadeve Nino Jaklin, po hrvaški zakonodaji na ozemlju republike Hrvaške ni dovoljeno izobešati zastav tujih držav brez posebnega dovoljenja. Zato so proti Jorasu sprožili kazenski postopek. Jaklin je še poudaril, da je hrvaška policija takoj po prijavi prišla na kraj dogodka in vzpostavila red in mir, Jorasovih trditev, da so hrvaški državljani vdrli na njegovo posestvo in mu grozili tudi z orožjem, pa ni želel komentirati.

Snemanje zastave na Jorasovi hiši na levem bregu Dragonje
Snemanje zastave na Jorasovi hiši na levem bregu Dragonje FOTO: POP TV

Z istrske policijske uprave pa so sporočili, da bo policija proti Jorasu vložila tudi prijavo zaradi današnjega kršenja javnega reda in miru. Kot je v pogovoru z novinarji še pojasnila tiskovna predstavnica istrske policijske uprave Štefanija Prosenjak-Žumbar, za zdaj še ugotavljajo, ali obstaja tudi osnova za morebitno prijavo zaradi prekrška proti Damirju Beraču (32), Siniši Crnogorcu (25), Edinu Demarku (24), Goranu Markoviču (24) in Viliju Medici (31) iz Umaga, ki so z Jorasove hiše sneli slovensko in unijo zastavo. Joras je odstranjeni zastavi nato znova razobesil ob glasni spremljavi slovenske himne in glasbe.

Joško Joras je znan po tem, da zavrača hrvaško suverenost in ozemeljsko celovitost v zaselku Mlini, enem od treh spornih istrskih zaselkov ob slovensko-hrvaški meji, in trdi, da živi na območju, ki je še vedno pod pristojnostjo in jurisdikcijo Republike Slovenije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta