Ta vikend znova premikamo ure. Poslavljamo se od poletnega časa in s premaknitvijo urinih kazalcev nazaj izrekamo dobrodošlico zimskemu času. V noči s sobote na nedeljo moramo ob 3. uri kazalce premakniti na 2. uro in tako se tudi uskladimo s Soncem. Uro bomo zopet premaknili naprej v nedeljo, 27. marca 2016.
Vsakič, ko to naredimo, pa se začnejo debate, ali je to početje smiselno, čeprav ne kaže, da bi navado opustili. No, lani so s tem početjem opravili Rusi, ko so se odločili, da ostanejo na zimskem času.
Kot je znano, so prvi premikanje ure uvedli Nemci med drugo svetovno vojno, saj so želeli varčevati s premogom. V času neverjetne globalne potrošnje je vprašanje, koliko energije se s premikom ure privarčuje, če sploh kaj. S prehodom na zimski čas sicer pridobimo na naravni svetlobi zjutraj.
Še več pa je vprašanj glede zdravja. Tokrat sicer pridobimo eno uro spanca, a tudi to naj bi vplivalo na naš bioritem. Ukrep premikanja ure naj bi bil po mnenju nekaterih za nas stresen. Po mnenju strokovnjakov se človekovo telo kar tri dni navaja na spremembo ure.
V Sloveniji smo poletni čas začeli uporabljati 27. marca leta 1983. Premikanje ure pa nam zdaj nalaga direktiva Evropske unije. Države EU so leta 2007 izdelale poročilo o vplivu določb o poletnem času na delovanje določenih sektorjev. Po preučitvi poročil držav članic je Evropska komisija sprejela zaključek, da je sedanja ureditev poletnega časa še vedno primerna. Nobena članica namreč ni izrazila želje po ukinitvi ali spremembi poletnega časa.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.