Poslanci DZ so s 67 glasovi za in nobenim proti izglasovali, da poslancu SNS Srečku Prijatelju ne priznajo poslanske imunitete. Državni zbor je o tem glasoval na predlog mandatno-volilne komisije. Poslanke in poslanci o predlogu mandatno-volilne komisije niso razpravljali, ampak so zgolj opravili glasovanje.
Z nepodelitvijo imunitete so se strinjale domala vse poslanske skupine. "Bistvo poslanske imunitete vidimo v tem, da ščiti poslance za njihove izrečene javne besede v DZ in s tem ščiti tudi svobodo govora poslancev," pravijo v SLS. Proti podelitvi imunitete so, tako kot vedno, glasovali tudi v poslanski skupini SD.
"Po naši oceni bi bilo treba institut poslanske imunitete na novo opredeliti, saj se v sedaj veljavnem redu imuniteto poslancu lahko prizna za težje kaznivo dejanje, državnozborska praksa pa je pokazala, da se je ne prizna za izrečeno mnenje na poslančevem delovnem mestu – v parlamentu," pravijo v SDS. Podobnega mnenja so v LDS, kjer dodajajo, da bi bilo "uveljavljanje imunitete v tem primeru zloraba inštituta imunitete."
Janša: Časar trdi, da so obtožbe lažne
Na afero Prijatelj pa se je odzval tudi predsednik SDS Janez Janša. Povedal je, da je z Robertom Časarjem govoril o domnevni njegovi vpletenosti v zadevo. Časar mu je dejal, da so obtožbe lažne in da nikoli ni šlo za nakup zemljišč preko nekega posrednika, kjer bi bile izplačane nezakonite provizije, in da bo vse to dokazano v sodnem postopku. Stranka bo počakala, da se ti postopki končajo.
Hkrati pa je opozoril, da bo prišlo do velikega škandala, če se bo izkazalo, da je slovenska policija dejansko registrirala tajnega policijskega sodelavca ali sodelavko za delo v eno od poslanskih skupin opozicije.
Imuniteto podelil 14-krat
Od začetka delovanja je DZ imuniteto poslancem priznal 14-krat. Sicer se je v zgodovini državnega zbora na imuniteto največkrat skliceval prvak in poslanec SNS Zmago Jelinčič. Nanjo se je skliceval petkrat, in sicer ko so ga obtožili nasilništva in poškodovanja tuje stvari. Imuniteto so mu priznali dvakrat na lastno željo, sami pa so mu jo, čeprav se nanjo ni skliceval, podelili enkrat.
Poleg Jelinčiču je DZ imuniteto podelil še poslancem Igorju Bavčarju, Benjaminu Henigmanu, Ivu Hvalici, Jožetu Jagodniku, Igorju Omerzi, Lojzetu Peterletu, Jožetu Protnerju, Jožetu Pučniku, Petru Tancigu, Jakobu Presečniku in Pavlu Ruparju.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.