Vodja Mednarodnega denarnega sklada (IMF) za Slovenijo Darja Zakarova meni, da bi morala Slovenija še razširiti seznam državnih podjetij, ki bodo prodana. V IMF privatizacijo pozdravljajo, saj menijo, da bi se tako povečala učinkovitost.
Hkrati pojasnjuje, da je treba pred prodajo podjetja na to pripraviti in nato poiskati nove kvalificirane lastnike, kar terja svoj čas. V podjetjih, ki bodo ostala v državni lasti, pa bi morali po njenem mnenju izboljšati poslovno okolje in s tem privabiti tuje neposredne investicije.
Uprave in nadzorni sveti v državnih podjetjih morajo biti neodvisni, strokovni in usposobljeni in imeti distanco med vlado in podjetji. Opozorila je tudi na prepleteno financiranje, ki ga po njenih besedah ne bi smelo biti. "V Sloveniji je ključna še ena stvar - zelo prepletena lastniška struktura. Imate banko v državni lasti, ki ima v lasti trgovsko verigo. To je lahko tudi banka, ki posoja denar trgovski verigi," je pojasnila in dodala, da mora biti nadzor nad tem zelo strog.
V zadnjem poročilu je IMF bistveno izboljšal obete za Slovenijo. Prvi razlog je sanacija bančnega sistema, kar je vplivalo pozitivno tudi na razpoloženje potrošnikov in trgov, to pa pozitivno prispeva k rasti. Drugi razlog so najnovejši podatki, ki kažejo, da je bila gospodarska aktivnost lani vendarle boljša, kot so to kazale same ocene. Tretji razlog pa je povečana pričakovana rast v območju evra, od tega pa naj bi imela zaradi povezanosti z Nemčijo tudi koristi.
Sicer mora Slovenija po besedah Zakarove ohraniti reformni zagon, saj v nasprotnem primeru okrevanje po gospodarski krizi ne bo vzdržno. Pomembno je, da se reforme začne udejanjati. Ključne so tri stvari: čiščenje bank, prestrukturiranje gospodarstva in nadaljevanje javnofinančne konsolidacije.
Pohvalila je začetek sanacije bank, pri tem pa je opozorila, da je delež slabih posojil še vedno visok, še posebej v državnih bankah. Pravi, da bi morali na slabo banko prenesti še več sredstev. "Ko se bodo slaba posojila izločila iz bančnih bilanc, bo to ustvarilo možnost za novo kreditiranje, kar je po našem mnenju zelo pomembno," je prepričana. Po mnenju IMF mora Slovenija nujno prestrukturirati tudi gospodarstvo.
Nepremičninski davek bi morali ohraniti
Dotaknila se je tudi nepremičninskega davka, ki ga po njenem mnenju Slovenija potrebuje, saj prinaša obsežne prihodke v državni proračun. Vlada si mora sicer vzeti čas in ob davku popraviti ter zadostiti pripombam ustavnega sodišča. To je ukrep s široko davčno osnovo, je strukturni ukrep, ki bo za stalno povečal prihodke in bo vašo ureditev približal mednarodnim standardom, pojasnjuje Zakarova.
Strukturne reforme so po njenih besedah potrebne na področjih, ki predstavljajo največje izdatke v javnih financah. To pa so plače javnega sektorja in socialni transferji.
Na dohodkovni strani pa menijo, da bi bilo mogoče še povečali izplen od davka na dohodek podjetij in dohodnine. Morda bi lahko razmislili tudi o razširitvi davčne osnove, tako da bi pogledali nekatere neobičajne izjeme. Na nekaterih področjih so npr. nekatere skupine opravičene plačila davka, pa to ne bi bilo potrebno.
Sicer pa je Slovenija v primerjavi z drugimi državami pri porabi sredstev v zdravstvu in šolstvu manj učinkovita. Druge države namreč porabijo manj ali enako denarja, a beležijo boljše rezultate. V IMF menijo, da je mogoče zmanjšati porabo in ne pri tem ogrozili kakovost storitev.
Zakarova tudi pravi, da mora Slovenija zreti v prihodnost in se spopasti z visoko brezposelnostjo med mladimi. "Tveganje, ki se zdaj pojavlja, je, da bi zaspali. To je treba preprečiti," je zaključila.
KOMENTARJI (222)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.