Slovenija

Imenovanih 12 novih veleposlanikov

Ljubljana, 13. 02. 2009 14.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Vlada naj bi imenovala 12 veleposlanikov, med njimi tudi na Dunaju, kamor si je želel Dimitrij Rupel. Vsi novi veleposlaniki so poklicni diplomati.

Kot piše časnik Delo, je vlada v četrtek imenovala 12 novih veleposlanikov, s čimer se očitno bliža konec zapletu, ki se je zaradi spora med nekdanjo vlado in predsednikom države Danilom Türkom začel pred skoraj enim letom. Nekaj mesecev prazna veleposlaniška mesta naj bi po neuradnih podatkih zasedli poklicni diplomati.

Slovenske zastave
Slovenske zastave FOTO: POP TV

Vsi izmed imenovanih veleposlanikov naj bi tudi izpolnjevali zakonsko določbo, da mora veleposlanik najmanj sedem let pred odhodom v tujino službovati na ministrstvu za zunanje zadeve.

V Berlin naj bi tako po končanih postopkih odšel nekdanji politični direktor na zunanjem ministrstvu in pisec znamenite depeše o pogovorih s predstavniki ameriškega State Departmenta Mitja Drobnič. Veleposlaniško mesto v Varšavi naj bi zasedel Marjan Šetinc, v Washingtonu Roman Kirn, v Bernu Bojan Grobovšek, v Bratislavi Stanislav Vidovič, v Dublinu Jasna Geršak, v Budimpešti Darja Bavdaž Kuret, v Moskvi Ada Slivnik, v Pekingu Marija Adanja, v New Delhiju Janez Premože, na Dunaju pa Aleksander Geržina. V Sarajevo, od koder se je morala po prometni nesreči vrniti veleposlanica Nataša Vodušek, odhaja Andrej Grasselli.

Vlada bo sedaj predlog poslala odboru DZ za zunanjo politiko (OZP), ki ga vodi Ivo Vajgl. Temu sledi predstavitev vseh kandidatov pred člani OZP, ki bodo na koncu ocenili, ali kandidati ustrezajo zahtevam veleposlaniške službe. Njihovo mnenje sicer ni zavezujoče. Na koncu predlog podpiše še predsednik države, ki lahko kandidate potrdi ali zavrne.

Praviloma se zunanji minister in predsednik države uskladita o primernosti imen še pred imenovanjem veleposlaniških kandidatov in tokrat se je to očitno tudi zgodilo. Večjih zapletov ob imenovanju 12 veleposlanikov tako ni pričakovati.

Javnosti sicer imena novih veleposlanikov običajno niso znana, dokler kandidati ne dobijo soglasja države gostiteljice, kar naj bi se zgodilo po tem, ko so postopki doma končani. Postopke imenovanja veleposlanikov in pogoje za prevzem te funkcije bo sicer po novem uredil zakon o zunanjih zadevah, ki naj bi bil sprejet do konca leta.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User415899
15. 02. 2009 12.28
To je zapravljanje denarja v Evropi skupni deželi brez mej in carin ko je do Dunaja par minut... Pahor postavlja veleposlanike gre za Kurbišča, plačilo Lojalnosti za laži pred volitvami ter delitev plena med Hijenami. Mojca
Tonček Balonček
13. 02. 2009 18.30
To je kriminal, zakaj ne imenukjejo nobenega od zaslužnih, ta sansjki kader prejšnje garniture, ki nas je edini sposoben izveči iz te krize, sedi doma in vleče funkcionarska nadomestila, naša družba jih pa krvavo potrebuje! Kje je tu pamet, brez Vizjaka, Kukovičeve, Drobniča in drugih cvetov tega naroda se ne bomo iz te krize nikoli izkopali!
User434908
13. 02. 2009 15.31
pa še neki tist k je v vladi najbol glasn je premal dobu primer:cvikl
User434908
13. 02. 2009 15.22
jojojojojoj na živce mi gre to da za vse stvari k so se že zgodile v tej državi noben za nč ne odgovarja,denar se krade na polno-pohlepneži preklet 150 ljudi kroji usodo ostalim 2.000.000-sramota sej itak mi slovenci smo pa tih noben ne upa na ulce.za take ministre in te debile k hočjo bit veleposlaniki k majo že tok pooblastil bi mogl zakon sprejet korupcija v vladi dosmrtna ječa tko k na kitajskem sej a je problem skoperat zakon sej jih koperate od nemceu skoz debili eni.
User402141
13. 02. 2009 15.15
če hočemo šparati,moramo Ruplove poslati tja kjer je WC papir najcenejši...