In kakšna bo? Videti je, da bodo ljubitelji pravih zim končno prišli na svoj račun. Obetamo si lahko več snega in tudi nižje temperature kot lani. "Torej moje mnenje je, da nas letos čaka nekoliko drugačna zima kot lani. Zaradi zelo visoke snežne pokritosti nad Skandinavijo in Sibirijo zna biti to zimo Sibirski anticiklon nekoliko močnejši in bodo zato pogostejši prodori iz vzhodne, severovzhodne smeri. Sončna aktivnost je tudi zelo nizka, kar načeloma pomeni, da obstaja nekoliko večja možnost za hladnejšo zimo. Pričakuje se zelo šibka la nina in to je še ena pozitivna stvar za letošnjo zimo, seveda za tiste, ki imajo radi mrzlo, sneženo zimo. Edina ovira to zimo je še vedno zahodno usmerjen, torej pozitiven QBO (Quasi-Biennial-Oscillation)," je zapisal avtor analize Kristijan Cizerl, ki dodaja, da je zato zelo težko napovedati, kaj nas čaka. QBO, je pojasnil, je tako imenovana oscilacija ekvatorialnih zonalnih vetrov, katerih moč lahko spremeni potek posamezne zime.

Torej – kakšna bo zima?
"Letošnja zima bo po vsej verjetnosti nekoliko hladnejša kot lanska, tudi snežnih padavin bo več," na podlagi analize vremenskih dejavnikov ugotavlja avtor. Večji del decembra bo vreme stabilno z občasnimi vdori hladnega zraka iznad Atlantika v Sredozemlje, ki pa, kot kaže trenutno, še ne bodo tisti pravi zimski vdori hladnega zraka. Večinoma bo šlo za poslabšanja vremena z dežjem na zahodu, je pojasnil.
Večje spremembe pričakuje šele proti koncu prve polovice zime ali v začetku druge. "Torej pričakujem večjo možnost za boljšo, hladnejšo, bolj sneženo zimo v drugi polovici zime. Takrat se bo polarna fronta premaknila nekoliko bolj južno nad nižje geografske širine. Seveda pa so tudi v prvi polovici zime možni kakšni zimski vdori hladnega zraka, ampak le-ti bodo redkejši," je zapisal.
A vedeti je treba, da vse karte še zdaleč niso na mizi, pestrega meteorološkega dogajanja namreč ne moremo napovedati v celoti in za toliko časa naprej. Zato gre zgolj za predvidevanja in šele ob koncu zime bo jasno, ali so se uresničila ali ne, je poudaril Cizerl. Vreme je namreč nepredvidljivo in zanesljive napovedi so lahko le kratkoročne.
Kaj pa pravi Accuweather?
Svoje napovedi za prihajajočo zimo je že pred časom objavil tudi spletni portal Accuweather, ki pestrejše dogajanje prav tako pričakuje v drugi polovici zime. Slovenija je na stičišču različnih vplivov, ki lahko oblikujejo dogajanje pri nas.
Tako za vzhodno Evropo napovedujejo mirno in blago zimo, eno ali dve izrazito hladni obdobji pričakujejo v drugi polovici prihajajočega letnega časa, niso pa napisali, kako daleč naj bi polarni zrak segel. Za Balkanski polotok pričakujejo bolj suho vreme od običajnega in tudi temperature naj bi bile višje. Območje Alp naj bi v začetku zime prejelo manj snega kot običajno, a naj bi se ljubiteljem smučanja zima oddolžila v drugi polovici, kar naj bi podaljšalo sezono zimskih športov. Za srednjo Evropo, kamor uvrščajo območje od Francije preko Belgije in Nizozemske do Nemčije, pa napovedujejo temperaturno milo, sicer pa precej divjo zimo s številnimi neurji, ki bi – predvsem zaradi vetra – lahko povzročila tudi precejšnjo škodo.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.