Se je tudi vam zgodilo, da ste zaprli svoje podjetje in od davčne uprave (Durs) prejeli potrdilo, da imate poravnane obveznosti, nato pa ste čez nekaj mesecev prejeli opomin pred začetkom davčne izvršbe, in sicer z naslova že zaprtega podjetja? Kako je takšen zaplet sploh mogoč? Ali ni postopek takšen, da lahko podjetnik svoje podjetje zapre šele takrat, ko od Dursa pridobi potrdilo, da je vse svoje obveznosti poravnal in da ne dolguje niti centa? Ker se je s podobnimi vprašanji ukvarjal že marsikateri naš bralec, smo za pojasnila prosili Durs.
Na kaj morate biti pozorni, ko prenehate opravljati dejavnost?
Na Dursu so nam na zgoraj zapisana vprašanja odgovorili, da zaprtje podjetja (izbris iz poslovnega registra in prenehanje opravljanja dejavnosti) ni neposredno povezano s tem, ali ima zavezanec na dan zaprtja poravnane dolgove ali ne. Če bi bilo tako, ne bi izbrisali nobenega podjetnika, ki gre na primer v stečaj. "Drži pa, da se iz davčnega registra dokončno ne izbriše že prenehanega podjetnika, dokler ima neporavnane dolgove," so sporočili z Dursa.
Možno je torej, da od Dursa prejmete potrdilo, da so vaše obveznosti poravnane, a to potrdilo bo veljalo le do vključno tistega datuma, ko je bilo izdano. "Zato lahko pride do situacije, da zavezanec prejme potrdilo o poravnanih obveznostih, saj še ni oddal vseh obračunov, ki se oddajajo za nazaj," nam je razložila Tjaša Naraločnik z Dursa. Pri tem je navedla nekaj primerov, kako se lahko znajdemo v tovrstni situaciji.
Zavezanec je potrdilo pridobil na dan, ko dejansko ni imel že zapadlih neplačanih obveznosti. Poglejmo primer: potrdilo je na primer izdano letošnjega 13. marca, do 15. marca pa je bilo treba obračunati in plačati prispevke za socialno varnost za mesec februar. Če ti niso bili plačani 13. marca, ni bilo težav in si je zavezanec z lahkoto pridobil potrdilo o poravnanih obveznostih, a le do 13. marca. Torej na dan 13. marca ni imel neporavnanih obveznosti. Jih pa bo imel 16. marca, če 15. marca ne bo poravnal svojih obveznosti. Sistem bo dolg zaznal in sledijo ukrepi.
Poglejmo si še eno možno situacijo: sklepajmo, da je imel zavezanec na dan prenehanja opravljanja dejavnosti poravnane obveznosti. A pozabil je na naslednji korak – v 30 oziroma 60 dneh od prenehanja delovanja (rok je odvisen od vrste statusne spremembe oziroma prenehanja) mora oddati tudi davčni obračun za zadnje obračunsko obdobje poslovanja in v njem izračunati davek. Na podlagi tega izračuna nato nastane obveznost, ki jo je treba poravnati, čeprav je zavezanec že prenehal poslovati.
Možno je tudi, da je imel zavezanec takrat, ko je prejel potrdilo o plačanih davkih in prispevkih, dolg, manjši od 10 evrov. Zakonodaja namreč določa, da se dolga, ki je nižji od 10 evrov, ne izterjuje, prav tako se davčnim zavezancem izda potrdilo o plačanih davkih in prispevkih, če znesek obveznosti na dan zapadlosti ne presega 10 evrov. Zavedati se namreč morate, da se vsak dan zamude pri plačilu obveznosti kopičijo tudi zamudne obresti. Tudi če s plačilom obveznosti zamujate le kakšen dan, se bodo zamudne obresti beležile na vaši knjigovodski kartici. Glavnico boste sicer plačali, a dolg bo obstajal na omenjeni kartici. "Zneski so vsakokratno res lahko nizki, čez čas pa seveda narastejo. Ko presežejo 10 evrov, jih mora davčna uprava v skladu z zakonodajo seveda izterjati," je poudarila naša sogovornica.
Naraločnikova nam je postregla s še enim primerom, ko nastane obveznost po prenehanju delovanja podjetja in jo je treba nujno poravnati: ne smete pozabiti na obračun DDV, ki ga je treba oddati do konca meseca, ki sledi obračunskemu obdobju. Sicer pa je razložila, da je podobnih situacij in primerov, ko moramo po prenehanju poravnati svoje obveznosti, še nekaj.
Potrdilo že dobite, a s tem nadaljnje obveznosti ne prenehajo
Je pa naša sogovornica še enkrat poudarila, da Durs potrdilo o poravnanih obveznostih načeloma izdaja na določen dan, pri tem pa upošteva plačila in predložene izvršilne naslove, po katerih je obveznost že dospela do dne, ko zavezanec zahteva potrdilo. Durs v času izdaje potrdila torej ne more z gotovostjo vedeti, ali bo po tem datumu prišlo do spremembe na strani zavezančevih obveznosti.
Zavezanec torej mora razumeti, da s pridobljenim potrdilom na Dursu zgodba najverjetneje še ni zaključena. Poskrbeti mora za vse svoje obveznosti, tudi po pridobitvi tega potrdila.
Koliko let ste lahko tarča davčne uprave?
In koliko let po zaprtju podjetja lahko še pričakujete, da Durs potrka na vaša vrata in terja dolg? "Zakonodaja določa, da pravica do izterjave davka zastara v petih letih od dneva, ko bi ga bilo treba plačati. V primeru naknadno ugotovljene obveznosti v davčnem nadzoru teče relativni rok zastaranja pravice do izterjave davka od dneva izvršljivosti odmerne odločbe. Tek zastaranja pravice do izterjave davka pretrga vsako uradno dejanje davčnega organa z namenom davčne izvršbe in o katerem je bil dolžnik obveščen. Ne glede na določbe o zastaranju pravice do odmere in izterjave davčna obveznost preneha, ko poteče deset let od dneva, ko je prvič začela teči. Pri tem obstaja izjema: in sicer davčna obveznost, razen zamudnih obresti, ne preneha, če je davčni dolg zavarovan s hipoteko in če je pred potekom zastaranja pravice do izterjave vložen predlog za izvršbo na nepremičnino," nam je še razložila Naraločnikova.
KOMENTARJI (133)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.