Slovenija

'Slovenija s tem sporazumom ne more izgubiti'

Ljubljana, 13. 05. 2010 16.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
N.S./B.G./STA
Komentarji
306

Ker arbitražni sporazum "ni otrok tega trenutka, ampak zelo dolgega procesa", ga tudi ne gre vezati na "politične osebnosti sedanjega trenutka", je dejal predsednik Türk in s tem odgovoril na vprašanje, ali bo referendum pomenil odločanje o podpori vladi.

Zadnje dni je veliko slišati na račun arbitražnega sporazuma s Hrvaško. Eni ga zagovarjajo, drugi obsojajo. Danes je svoja stališča glede sporazuma pojasnil tudi predsednik Danilo Türk. Po njegovih besedah, ''imamo možnost, da se sporazum uredi v skladu s temeljno ustavno listino iz leta 1991''. Določba v ustavni listini je namreč v skladu z mednarodnim pravom in ni neskladij. Po njegovem je zato arbitražni sporazum dober pravni dokument. Kot je še povedal Türk, imamo dobre argumente in močne živce in zato lahko ta mejni spor dobro rešimo.

Danilo Türk
Danilo Türk FOTO: Blaž Garbajs

Ker je sporazum že ratificiran v dveh parlamentih, bi po njegovem to morala biti tudi zadnja beseda. ''Tako se dogaja v tujini in tudi pri nas bi moralo biti tako.'' Predsednik namreč upa, da bo referendum potrdil sporazum in pokazal, da so ljudje modrejši od politikov. Želi si namreč, da bi bil referendum dostojanstven in da provociranje ne bi bilo združljivo z dostojanstvom našega naroda.

Predsednik se je dotaknil tudi besed, ki so jih pred dnevi izrekli Bučar, Hribar in Pahor in jih označil za čustvene in pretirane. Po njegovem te besede ne pomagajo, zato ''se moramo vrniti k realnosti''. Potem, ko je filozof Tine Hribar sporazum primerjal s švicarskim sirom, ki je poln lukenj, pa Türk poudarja, da tam, kjer ''smo mi zainteresirani, ni lukenj. Tam je kvalitetna vsebina. Tu imamo sir, ki je dober.'' Kvalitetna vsebina je namreč 5. člen, ki pravi, da noben enostranski dokaz ali izjava po 25. juniju nima vloge in je brez veljave.

V skladu z Dunajsko konvencijo o pravu mednarodnih pogodb je treba sporazum razlagati celovito in ne po delih, je poudaril. To pomeni, da s 3. in 4. členom sporazuma arbitrom nalagajo "določitev meje kot celote" in ne najprej meje na morju in kopnem ter šele nato stik z mednarodnimi vodami, kot trdi opozicija. Ne dvomi pa, da bodo arbitri to, kar jim nalaga sporazum, tudi izpolnili, torej določili tudi tak stik, saj je to "njihov mandat".

Zdaj je vse na državljanih, meni Türk, ki morajo razumeti, da gre za sklepno fazo tega pogajanja. Zdaj je po njegovem čas za realnost, ko si lahko in moramo končno priznati, da se je iz ''vseh izkušenj skristalizirala rešitev, ki je pred nami''.

Türk tudi meni, da pomeni sporazum "razumno tveganje". "Neupravičeno tveganje" pa bi bilo, če bi vprašanje meje predali haaškemu Meddržavnemu sodišču, ki v statutu opredeljuje, da sodniki sami odločijo, ali bodo razsojali po načelu zunanje pravičnosti, če jih za to zaprosita državi. K temu pa niso zavezani, je pojasnil.

Türk o arbitraži
Türk o arbitraži FOTO: Blaž Garbajs

Ponovil je, da hrvaška enostranska izjava nima nobene teže in da je "brez veljave in brez učinka za arbitražno sodišče", saj ga zavezuje le tisto, o čemer sta se državi uskladili.

Posledice zavrnitve sporazuma na referendumu bi lahko bile po njegovi oceni za Slovenijo "neprijetne", lahko bi bila v neugodnem položaju. Gre namreč za sporazum, ki je bil ratificiran v parlamentih obeh držav, kar je v mednarodni praksi praviloma zadnje dejanje, je pojasnil.

Glede trditve premiera Boruta Pahorja, da bo v tem primeru trpel njen mednarodni ugled in da jih grozi izolacija, pa meni, da "ni prav ustvarjati hipotetičnih odgovorov" ter izrazil nasprotovanje "sejanju strahu v katerokoli smeri".

Na vprašanje ali bo Slovenija ostala pomorska država, je predsednik odgovoril, da Slovenija to je in bo tudi ostala. Tega statusa ji po njegovem ne more vzeti nihče, saj status ni odvisen od formulacije obmejnega položaja. Türk prav tako nobene nevarnosti ne vidi za Luko Koper. Kot pravi, je to izmišljen argument, nepotreben strah pa kaže na pomanjkanje samozavesti tistih, ki sporazumu nasprotujejo. ''Za rešitev je potrebno nekaj poguma, ki ga je treba sedaj izkazati,'' je še povedal predsednik Türk.

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7

KOMENTARJI (306)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Krokets
16. 05. 2010 20.12
Mene nekaj drugega bolj jezi tukaj in sicer to, kako so lahko na 24ur tok nesposobni, da ne morejo naredit 1x tedensko 1h oddajo s soočenji in naj se dajo vse karte na mizo. Pa se naj pokaže dejansko arbitražni dogovor kako izgleda in naj povedo vsi kako in kaj. Predvsem pa bi morala ta oddaja biti v smislu trenj, kjer se ne bi dopuščalo petelinjenja opozicije in koalicije ter se prepirat in metat krivdo drug na drugega, ker to pri tej temi ni pomembno. Pahorja pa naj se prisili, da se zaveže, da ob arbitraži in potem ko (če) se izgubi naše ozemlje, da prevzame odgovornost in gre pred sodišče. Sam sem mnenja, da je tale arbitražni sporazum en velik *, ker se bodo drugi odločali po uradni pravni plati o ozemlju, ki je VEDNO bilo naše in jih ne bodo zanimala zgodovinska dejstva. Poleg tega pa je POPOLNOMA jasno nekaj drugega in sicer to, da Pahor ve, da nima na naslednjih volitvah niti kanček možnosti za obstanek v koaliciji in je zato pod pritiskom Evropske Zveze snoval najslabši možni scenarij za Slovenijo (s tem je zame nacionalni izdajalec in bi moral tako kot dosti ostalih politikov tudi še iz naše stare republike pred sodišče, ne pa da je največja kazen neizvolitev na naslednjih volitvah (sploh potem če se bog ne daj arbitraža izvede in zgubimo kar je naše)) in to samo zato da zleze Evropski Zvezi v rit in si tako pridobi po izgubljenih volitvah stolček v Evropskem svetu. V sklopu tega, je tudi bilo organizirano srečanje predsednikov bivše juge na Bledu. Upam da je to vsem jasno in da to vsi vidite. Pa lep dan vsem.
sbosbo
14. 05. 2010 16.00
...bajke, pravljice, načela pravičnosti, prazne glave, a ni to vse isto??:) loool...
saintjozef
14. 05. 2010 15.57
SAMO NAČELO PRAVIČNOSTI LAHKO V TEM PRIMERU ZMAGA. ARGUMENTOV IMAMO DOVOLJ. ZA !
Musti
14. 05. 2010 15.44
CtrlDelete:: besede z jezika ukradu :)
mamica55***
14. 05. 2010 14.41
zgleda, da hočejo legalizirat KRAJO SLOVENSKE ZEMLJE IN MORJA ! ! ! PROTI ! ! !
CtrlDelete
14. 05. 2010 14.05
Zgodovinska dejstva glede meje niso predmet arbitraže! Obstaja samo načelo pravičnosti! Če bi se pa upoštevala zgodovinska dejstva bi jih lahko upoštevali tudi Italijani! A ni tako?
CtrlDelete
14. 05. 2010 13.47
V čem je spolh problem g.Janša? A zato ker vam ni uspelo pri meji, bi zdaj radi naredili drugega za krivega! Pa to g.Janša počnete od zapora na Roški naprej! Vedno ste bili na "pravi" strani a vsi ki ne delijo vašega mnenja so komunajzerji, ta rdeči in titoisti ter sovražniki lastnega ljudstva in slovenskega interesa. Bivši sramujoči komunisti so bolj nevarni kot tisti ta pravi! A ste preden ste se poročili vbrizgali ubogi Urški serum resnice, da ste se lahko prepričali če je neoporečna? Pa g.Ruplu povejte, da kameleoni živijo na Madagaskarju ter, da se lahko preseli tja.
srebrnibreg
14. 05. 2010 12.27
Tonček Balonček-Čeprav si dobil minuse, ko si omenjal telefoniranje med JJ in IS imaš zelo prav.
vinadap
14. 05. 2010 11.44
juwel - prostor pa predlagam Stožice,hahaha,maš prav.
juwel
14. 05. 2010 11.43
a ja pa še to , vedno karkoli oz. česarkoli bo kaj v vezi z hrvati, bom proti razen, če bomo mi na boljšem ! zato vsem izdajalcem,hlapcem in tujcem v slo sporočam , da bom dal na referendumu ----->> VELIK PROTI ! mi smo tisti ki jim moramo diktirati zadeve in ne oni !
juwel
14. 05. 2010 11.38
...jaz bi uvedel nov zakon da , se v Sloveniji kaznuje vsako osebo , ki se izkaže, da je lagala, kradla in izdajalstvom Slo. naroda z javnim obešanjem ! zdej pa veselo na delo politiki in manegerji !
vinadap
14. 05. 2010 11.25
HC85 - seveda lahko,izhodni datum je 05.10.1954.
Tonček Balonček
14. 05. 2010 11.22
Kdo je lansiral to možnost stika teritorialnega morja z mednarodnim? Če se pač osamosvojih, ne moreš imeti vsega! Če bi npr. Ankaran postal država, še v slovenske teritorjalne vode ne bi imel dostopa in bi se njihovim zahtevam v Ljubljani smejali, kot se v Zagrebu smejejo tem Jelinčičem ter Bučarjem!
mamica55***
14. 05. 2010 11.16
balonček pa ti poklič ! ! !
santamaura
14. 05. 2010 11.15
Predsednik namreč upa, da bo referendum potrdil sporazum in pokazal, da so ljudje modrejši od politikov Zakaj pa potem politiki niso ljudje?
HC85
14. 05. 2010 11.13
Zato možnosti za uresničitev teritorialnega stika Slovenije z odprtim morjem skorajda ni, ker arbitražni sporazum govori le o stiku Slovenije z odprtim morjem, ne pa o ”teritorialnem stiku” oziroma o ”teritorialnem dostopu” Slovenije do odprtega morja, kar bi bilo bistveno bolje. Odprto morje se po mednarodnem pravu začne šele tam, kjer se končajo različni morski pasovi (denimo izključne ekonomske cone, ekološke in ribolovne cone ipd.), kar pomeni, da se v Jadranskem morju ob upoštevanju pravic vseh obalnih držav dejansko nahaja nekje pri Črni gori. Zatorej »stik« lahko pomeni kvečjemu nekakšno prosto plovbo do odprtega morja, ne pa tudi teritorialnega dostopa, razen če bi imeli »čudežno arbitražo«. PROTI!!!!!
Tonček Balonček
14. 05. 2010 11.09
Škoda, da Janša ne more več telefonirati Sanaderju, saj slednji pri tistih ribičih nima nikakršnega vplova! Škoda, na dan referenduma ali v soboto pred njim bi bilo fino, če bi ta dva poštenjaka organizirala kak neljubi dogodek, da bi ljudje dojeli, kako arogantni so tam čez!
Tonček Balonček
14. 05. 2010 10.42
košir, takšna so pač dejstva, lahko si pa misliš svoje! Če se Honk Kong npr. osamosvoji (spišejo 57. številko Nove revije in s erodi kak kitajski Janez Janša, imajo plebiscit itd.!), bodo ostali brez izhoda na odprto morje! Honk Kong je pač posledica britanskega kolonializma, sicer so pa po narodnsoti Kitajci! Saj morda se bo pa Koper tudi osamosvojil! S Honk Kongom je bilo tako, da so ga med prvo opijsko vojno leta 1841 Angleži zasedli, naslednje leto pa na podlagi nankingškim sporazumom formalno izročili Kitajski. Po drugi opijski vojni so deli sosednega polotoka Kowloon s pekinškim sporazumom leta 1860 pripadli Britaniji. Različna sosedna ozemlja, znana kot Nova ozemlja, je potem 1. julija 1898 Britanija najela od Kitajske za 99 let, najemna pogodba pa je potekla 30. junija 1997. Ja, kar komplicirana je zgodovimna, pa anj gre za Honk Kong ali Tržaški zaliv ter Istro, na koncu vedno odločata politika in vojska!
nikajana
14. 05. 2010 10.11
seveda ne moremo kaj izgubit, smo tako že dovolj, dejstvo je, da NE BOMO nič pridobili.........
mamica55***
14. 05. 2010 10.03
@dukasan 9:52 Turk pa Drnovšek največja carja !! ja sta za hrvate ! ! ! PROTI SPORAZUMU ! ! !