Policijski sindikat Slovenije in Sindikat policistov Slovenije sta napovedala nadaljevanje stavke zaposlenih v policiji. Kot so pojasnili v sporočilu za javnost, bodo stavkovne aktivnosti prilagajali glede na potek pogajanj, trenutno pa se zmanjšujejo le stavkovne aktivnosti na mejnih prehodih.
"Stavka ni usmerjena proti državljanom, ampak proti vladi, ki trenutno očitno ocenjuje, da nas ne potrebuje," sta zapisala sindikata.
Po njihovem mnenju med potekom stavke ni bilo nobenih aktivnosti vlade, ki bi napovedala pripravljenost resno prisluhniti socialnemu dialogu. Ob tem izpostavljajo tudi torkovo sprejetje novele intervencijskega zakona, ki zamika izplačilo regresa za en mesec. Kot pravijo, se je vlada "za ta korak odločila brez uskladitve s sindikati, pod pretvezo, da zagotovi čas za pogajanje s sindikati".
Zaradi tega so zaposleni v policiji in na ministrstvu za notranje zadeve danes zbrali 2500 podpisov, ki so potrebni za začetek postopka zbiranja podpisov za odločitev o zakonodajnem referendumu. Vlogo za začetek postopka pa bodo vložili v naslednjih dneh, so še zapisali.
S tem ko sta sindikata v roku sedmih dni od sprejetja zakona zbrala 2500 podpisov, da vložita pobudo za zbiranje 40.000 podpisov, kolikor jih je potrebnih za razpis referenduma, sta dosegla zaustavitev uveljavitve zakona. Tudi sprejeti zakon se v tem primeru ne bi mogel objaviti v uradnem listu in se uveljaviti, ampak se najprej razpiše rok za zbiranje podpisov.
K referendumu pozval tudi Štrukelj
Na shodu v okviru današnje stavke javnega sektorja je vodja koordinacije stavkovnih odborov Branimir Štrukelj dejal, da se bodo prihodnjič po njegovih besedah zbrali v še večjem številu, če vlada ne bo ohranila socialne države in javnih storitev. "Če ne bodo slišali in sprejeli naših predlogov, gremo na referendum!"
Z zbiranjem podpisov je konec marca zagrozil že predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič. Takrat je dejal, da bo v primeru, če bosta vlada in parlament sprejela več kot 800 milijonov evrov težek predlog varčevalnih ukrepov, zveza organizirala referendum.
Vlada je 12. aprila potrdila predlog zakona za uravnoteženje javnih financ in ga po nujnem postopku poslala v obravnavo v DZ. Zakon za uravnoteženje javnih financ vsebuje nabor ukrepov na področju javnih financ, s katerim naj bi porabo znižali za več kot milijardo evrov in tako za letos omogočili znižanje proračunskega primanjkljaja na tri odstotke BDP, prihodnje leto pa bi se primanjkljaj spustil pod to mejo.
Minister Vizjak je po včerajšnjih neuspešnih pogajanjih s sindikati dejal, da bo vlada kljub nasprotovanju sindikatov nadaljevala z zakonodajo za uravnoteženje javnih financ in o rebalansu proračuna, če pa bi sindikati uresničili grožnjo in to zakonodajo zrušili na referendumu, potem pa "bo verjetno morala katera koli druga vlada poiskati boljše rešitve, verjetno bodo te ostrejše in izgubljali bomo nepotreben čas in denar, zato mislim, da kdor koli pride v tem planu B na vrsto, bo imel le večje težave in ne manjše," je odgovoril minister.
Preberite še:
Pozitivna Slovenija obstruirala sejo. NSi: 'To je anarhistično dejanje'
KOMENTARJI (114)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.