Zdi se, da ima Janez Janša pred seboj najboljšo priložnost v zadnjih letih, da sestavi vlado. Toda 46 glasov za izvolitev še nima v žepu. Potencialna nova desnosredinska koalicija bi imela po idealnem scenariju v državnem zboru 48 glasov, plus dva glasova manjšinskih poslancev in pridemo do udobne večine 50 glasov. A v praksi ne bo tako enostavno.
Ključe ima v rokah Počivalškova SMC, kjer tako za Janšo kot mandatarja kot njegovo vladno ekipo zagotovo ne bo glasoval Jani Möderndorfer. K temu pa bi poslanec, ki preiskuje domnevno sporno predvolilno financiranje SDS, nagovoril še kakšnega kolega. In ne pozabimo, SMC se ob pogovorih z Janšo hkrati dogovarja tudi s Šarčevo LMŠ o skupnem nastopu na predčasnih volitvah.
Naprej, DeSUS. Čeprav se nova predsednica Pivčeva zaveda ideoloških razlik, bi tam po neuradnih informacijah vsaj štirje poslanci – ki na koncu tudi odločajo – brez težav sodelovali z Janšo. Zelo težko bi se sodelovanju v desni vladi odrekli v Toninovi Novi Sloveniji, kjer pa so pred jutrišnjimi prvimi pogajanji predlagali povezavo samooklicanega sredinskega trojčka – nasproti SDS – pri čemer je to lahko ali vstopna ali tudi obrambna taktika.
Janši v korist pa je lahko tudi tajno mandatarsko glasovanje, kjer bi lahko dobil še kak dodaten glas katerega od poslancev, ki si preprosto ne želi skrajšati mandata.
KOMENTARJI (402)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.