Komisija za preprečevanje korupcije pod vodstvom Draga Kosa je opozorila, da več državnih organov ne spoštuje določila zakona o preprečevanju korupcije, po katerem bi morali sprejeti t.i. načrt integritete, s katerim bi se zagotovila čim večja etičnost delovanja javnega sektorja. Med organi, ki tega zakonskega določila ne spoštujejo, sta tudi kabinet predsednika vlade in republiška volilna komisija ter 85 slovenskih občin.

Kot pojasnjuje Kos, bi moralo skladno z zakonom načrte integritete v osnovi sprejeti 83 državnih organov, 210 občin, 58 upravnih enot, 77 sodišč in 11 državnih tožilstev, ravno tako pa jih morajo sprejeti tudi regionalne oz. lokalne izpostave vseh naštetih organov. Vendar pa "kljub velikemu pozitivnemu vplivu načrtov integritete na etiko delovanja posameznih organov in kljub večinskemu odzivu na izpolnitev zakonske obveznosti, komisija ugotavlja, da je še vedno nekaj organov, ki se ne odzivajo na jasno zakonsko dolžnost". Pri tem Kos izpostavlja, da je komisija izdala tudi vrsto opozoril in obvestil, nazadnje 15. septembra letos.
Kabinet predsednika vlade pripravlja načrt integritete
Ob opozorilu komisije za preprečevanje korupcije, da več državnih organov, med njimi kabinet predsednika vlade, ne spoštuje določila zakona o preprečevanju korupcije, po katerem bi morali sprejeti t.i. načrt integritete, so iz premierovega kabineta sporočili, da je bil sklep: "sklep o odobritvi projekta izdelave načrta integritete za kabinet predsednika vlade" sprejet 9. oktobra. In ker je bil sklep podpisan pred kratkim, očitno še ni bil vključen v seznam komisije, dodajajo v kabinetu. Kot so še pojasnili v premierovem kabinetu, je bila z omenjenim sklepom imenovana tudi projektna skupina, ki mora najkasneje do 28. februarja 2007 pripraviti program za izdelavo načrta integritete.
Komisija je izrazila zaskrbljenost tudi "nad očitno zavestnim ignoriranjem zakonske obveznosti in nad sprenevedanjem nekaterih organov, ki nočejo pristopiti k izdelavi načrtov integritete". Opozoril je še, da je komisija za preprečevanje korupcije na podlagi zakona o preprečevanju korupcije sprejela tudi smernice za izdelavo načrtov integritete, skladno s katerimi je večina slovenskih državnih organov in organov lokalnih skupnosti pričela z izdelavo načrtov integritete. Kot pomoč pri tem komisija pripravlja tudi brezplačna predavanja in neposredno sodeluje s pripravljavci načrtov integritete, še izpostavlja Kos.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.