Kot so pojasnili na spletni strani Občine Idrija, so od 1. julija stopile v veljavo nove, višje cene storitev javnega podjetja Komunala Idrija na področju gospodarskih javnih služb. Sklep je z večino glasov sprejel idrijski občinski svet: "Čeprav se vodstvo občine zaveda, da povišanje cen na tem področju ni ravno ukrep, ki bi ga uporabniki sprejeli z odobravanjem, pa je v okoliščinah, v katerih se je znašlo podjetje Komunala Idrija, žal, tako rekoč neizogiben."
Izkazalo se je namreč, da je Komunala Idrija v resnih težavah, zato je Inštitut za javno finančno pravo opravil pregled poslovanja, ki je potekal po pravilih notranje revizije. Kot se je izkazalo, je, pojasnjujejo na občini, finančno poslovanje Komunale Idrija zelo slabo, saj ima družba najnižjo bonitetno oceno od možnih: "Poslovanje podjetja je bilo negativno že zadnjih pet let, kritično pa od leta 2017. Dolgoročne obveznosti družbe v zadnjih petih letih so se znižale, kratkoročne obveznosti pa povišale z 984.000 evrov na 2.287.000 evrov, pri čemer je obseg kratkoročnih terjatev ostal praktično nespremenjen. Poslovanje družbe v letu 2018 je zaznamovala izguba, ki je bila ustvarjena tako na javni kot tudi na tržni dejavnosti."
Breme bodo nosili občani
Na vprašanje, zakaj bodo kljub temu, da gre tudi za posledice slabega vodenja družbe, izgubo komunale zdaj morali pokrivati občani, župan Občine Idrija Tomaž Vencelj odgovarja: "Občina je kot soustanoviteljica javnega podjetja po zakonu dolžna pokriti izgubo v poslovanju na področju gospodarskih javnih služb, kar pa lahko stori na dva načina, in sicer s proračunskimi sredstvi primerne porabe ali preko položnic uporabnikom storitev. Ker občina vsa sredstva primerne porabe usmerja v področja, kot so šolstvo, zdravstvo, sociala in druga, katerih financiranje je po državni zakonodaji dolžna zagotavljati, je preostala le druga rešitev."

Na naše vprašanje, kako na občini odgovarjajo na pritožbe nezadovoljnih občanov, ki bodo zdaj morali nositi finančno breme, je župan Vencelj odgovoril: "S povišanjem cen storitev obveznih javnih gospodarskih služb varstva okolja (vodooskrba, odvajanja in čiščenje odpadnih vod, ravnanje s komunalnimi odpadki) se pokriva samo izguba, nastala iz izvajanja omenjenih javnih gospodarskih služb. Nastala izguba je v največji meri posledica napačnega planiranja količin in posledično prihodkov na področju obveznih GJS. Cene, ki so veljale v letih 2017 in 2018, niso pokrivale niti lastnih stroškov dejavnosti, kar je rezultiralo v izgubi podjetja na področju izvajanja obveznih GJS." Kot poudarja Vencelj: "Povišanje cen predstavlja manjše zlo za občane kot stečaj javnega podjetja ter s tem okrnjeno izvajanje obveznih javnih gospodarskih služb varstva okolja in posledično novo iskanje izvajalcev teh storitev."
Komunala Idrija od leta 2017 ni imela nadzornega sveta
Kako bo za posledice slabih poslovnih rezultatov odgovarjala Komunala Idrija, oziroma kdo bo nosil odgovornost, je župan občine Tomaž Vencelj pojasnil: "Komunala Idrija d.o.o. je javno podjetje v lasti Občine Idrija in Občine Cerkno. Družba vse od preoblikovanja v javno podjetje leta 2014 ni imela v odloku o ustanovitvi med organi navedenega nadzornega sveta, kar je v veliki meri pripomoglo k nezadostnemu nadzoru nad poslovanjem podjetja s strani lastnikov. Ukrepe glede optimizacije poslovanja bo vodstvo Komunale skupaj z na novo konstituiranim nadzornim svetom pripravilo v prihodnjih tednih. Pri tem bo upoštevalo tudi podana priporočila iz opravljenega pregleda poslovanja JP Komunala Idrija d.o.o. v letu 2018 in prvih štirih mesecih v letu 2019. Glede na dejstvo, da mandat direktorju podjetja poteče 31. 12. 2019, bo nadzorni svet v prihodnjih tednih objavil razpis za imenovanje novega direktorja podjetja. Do imenovanja le-tega bo glavni ukrep omejitev pristojnosti direktorja in neprestani nadzor nad poslovanjem s strani nadzornega sveta."
Kot dodaja, sta za nastalo situacijo, poleg slabih poslovnih odločitev in napačnega planiranja poslovanja s strani trenutnega vodstva podjetja, soodgovorni tudi občini ustanoviteljici, ki nista izvajali zadostnega nadzora poslovanja podjetja.
Na Komunali Idrija pa zatrjujejo, da se je s prvim julijem 2019 poslovanje Komunale Idrija na področju vodooskrbe, odvajanja in čiščenja odpadnih vod ter zbiranja komunalnih odpadkov stabiliziralo: "Glede na trende povišanja cen komunalnih storitev na državni ravni v podjetju Komunala Idrija pričakujemo, da se bomo s cenami naših storitev na področju VOODKA v primerjavi z drugimi slovenskimi občinami do konca leta 2019 uvrstili pod povprečje, na dolgi rok pa tovrstnih nihanj v cenah ne pričakujemo več."
Na komunali dodajajo še, da je Občina Idrija v letu 2018 pri Komunali Idrija naročila za 150.000 evrov manj naročil kot leto poprej, zaradi poplačila izrednih stroškov zimske službe, za katere je porabila večino teh sredstev: "Na drugi strani smo bili o krčenju sredstev obveščeni v septembru 2018 in tako velikega izpada prihodkov nismo mogli nadomestiti. V letu 2019 naročila potekajo normalno in posledično se ne kažejo bistvena tveganja za poslabšanja poslovanja. V stalnem prizadevanju, da bi bilo naše delovanje kar najbolj transparentno, odprtih rok sprejemamo tudi uvedbo nadzornega sveta, ki bo imel vse pristojnosti za presojanje dela uprave komunale in sprejemanje primernih odločitev."

'Uporabniki so prejemali višji standard storitev, kot so ga dejansko plačevali'
Na Komunali Idrija pojasnjujejo, da gre razloge za 11- do 17-odstotno povišanje cen (odvisno od tipa gospodinjstva) komunalnih storitev pripisati predvsem potrebi po pokrivanju dejansko nastalih stroškov na dejavnosti oskrbe s pitno vodo, odvajanja in čiščenja odpadnih voda ter zbiranja odpadkov. Delno se bo z novimi cenami v letu 2019 in 2020 pokrilo še razliko plačila storitve za nazaj, saj je Komunala Idrija uporabnikom v letih 2017 in 2018 zaračunavala prenizko ceno storitev glede na dejansko nastale stroške: "Občani občine Idrija ne bodo pokrivali izgube Komunale Idrija na tržnih dejavnostih, bodo pa od 1. julija 2019 pokrivali dejansko nastale stroške na dejavnosti vodooskrbe, odvajanja in čiščenja odpadnih voda ter zbiranja odpadkov ter delno tudi razliko plačila storitve za nazaj, kar so v preteklosti plačevali premalo. Če poenostavimo: kar smo občanom v letih 2017 in 2018 obračunali premalo, se bo v storitvah poračunalo v letih 2019 in 2020, kot predvideva metodologija za izračun cen. Kot dodajajo, je za svoje storitve Komunala Idrija v preteklosti postavila prenizko ceno predvsem zaradi upada količin prodane pitne vode ter posledično odvedene in očiščene vode, po drugi strani pa so se bistveno povečale količine zbranih komunalnih odpadkov. Razlog za neustrezno kalkulacijo je še v prenizko ocenjenih stroških na posameznih dejavnostih Komunale. Novi elaborati so bili pregledani z izrednim pregledom poslovanja podjetja in ugotovljeno je, da so napovedani stroški ter količine ustrezne, nove cene pa primerne za sprejem. Torej ne gre za oškodovanje občanov, ampak le za sprejem cen, ki pokrivajo dejansko nastale stroške dejavnosti. Glede na zahtevno infrastrukturo, ki jo upravljamo, v podjetju Komunala Idrija ocenjujemo, da so nove sprejete cene v slovenskem povprečju. Verjamemo tudi in prizadevamo si, da vse aktivnosti izvajamo gospodarno in strokovno."

Na Komunali so na nedavni seji občinskega sveta tako zatrdili, da uporabniki doslej krize podjetja niso občutili in da so prejemali višji standard storitev, kot so ga dejansko plačevali. Kot pojasnjujejo, navedena trditev pomeni, "da smo kljub temu, da so bile cene naših storitev v preteklosti prenizke, vlagali vsa razpoložljiva sredstva in napore v zagotavljanje kakovostne oskrbe s pitno vodo, odvoza odpadkov in ustrezno čiščenje vse nastale odpadne vode. Prizadevali smo si za visok nivo opravljenih storitev tudi na drugih gospodarskih javnih službah podjetja, kot so vzdrževanje cest, zimska služba ter urejanje zelenih in javnih površin. Prav tako smo od leta 2016 upravljavec športnih in kulturnih objektov v Občini Idrija, kjer cena storitve ne pokriva vseh stroškov. Ne glede na to so vsi objekti delovali nemoteno s predpisanimi standardi ogrevanja ipd. Zavedamo se svoje odgovornosti do občanov in tako tudi ravnamo. Z novo občinsko upravo v Idriji pričakujemo, da bomo rešili tudi vsa tista odprta vprašanja, ki jih v preteklosti žal nismo mogli. Ocenjujemo, da je nerazčiščenih zadev med občino in Komunalo Idrija še za dobrih 300.000 evrov. Ko bomo uskladili vse odprte zadeve – kar bo predvidoma najkasneje v letu 2020, se bo boniteta Komunale po naših pričakovanjih dvignila nazaj na raven leta 2016."
Zaradi uveljavitve Zakona o minimalni plači tveganje za dodaten devetodstoten dvig cen
Na vprašanje, ali si lahko v prihodnosti občani obetajo dodatno povišanje cen, župan pravi, da ''dodatno povišanje cen v prihodnjih letih ni predvideno, razen v primeru drastičnega povišanja stroškov dela, nastalih na podlagi novele Zakona o minimalni plači, ki lahko stopi v veljavo z letom 2020.''
Podobno pojasnjujejo tudi na Komunali Idrija, kjer prav tako opozarjajo, da tveganje za spremembo cen pomeni uveljavitev novele Zakona o minimalni plači, kjer se bodo cene storitev dvignile na vseh nivojih. Za komunalo Idrija to po njihovih besedah po prvi oceni pomeni dvig za skoraj devet odstotkov.
KOMENTARJI (137)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.