Slovenija

'Idealov ni. Nismo pa sprejeli nobenega ukrepa, ki bi tej državi škodil'

Ljubljana, 10. 01. 2019 22.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 16 min
Avtor
24UR ZVEČER / N.Š.
Komentarji
699

Premier Marjan Šarec je v pogovoru z Urošem Slakom razkril, kaj nas čaka v času njegove vlade, katerih projektov se bo vlada letos prioritetno lotila. Odgovarjal pa je tudi na vprašanja, povezana z razmerami v koprskem zaporu in obnovo bežigrajskega stadiona.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Premier Šarec o aktualnih zadevah
    21:35
    Iz 24UR ZVEČER: Premier Šarec o aktualnih zadevah
  • Iz 24UR ZVEČER: Po čem naj bi si zapomnili mandar Šarčeve vlade?
    06:12
    Iz 24UR ZVEČER: Po čem naj bi si zapomnili mandar Šarčeve vlade?

Gospod Šarec, ste danes na seji vlade govorili z ministrico Andrejo Katič o tem, kaj boste storili z direktorjem zapora v Kopru, glede na to, da javnost osuplo spremlja vse te podrobnosti glede njegovega neukrepanja – od tega, da je dal odstraniti mrežo z oken zapora, zaradi česar sta zapornika lahko pobegnila, do tega, da ni upošteval opozoril ...  Ga boste zamenjali?

Najprej pričakujem poročilo ministrice o tem, kaj se je dogajalo, če navedbe, ki smo jih brali, držijo. Ker so resnično zaskrbljujoče. Širša slovenska javnost, ki ima zdravo pamet, kakršno premorem tudi še sam, se sprašuje – ali je zapor še zapor ali je zapor hotel. Če so te navedbe točne, bo zagotovo treba ukrepati. Tukaj je na ministrstvu za pravosodje, da sprejme potrebne ukrepe. Ampak, kot sem dejal, ministrica mi bo tako podala poročilo o tem, kaj se je v resnici dogajalo – ne morem namreč reagirati zgolj na časopisne članke. Če pa je bil ta zapor res tako "luknjast" in so te navedbe točne, se bomo pa morali tudi vprašati, če v Sloveniji vendarle nismo šli iz ene skrajnosti v drugo.

Marjan Šarec

Saj to me zanima. Mi smo družba, ki gre iz ene skrajnosti v drugo. Najprej zaporniki niso imeli nobenih pravic, zdaj pa mora pod gospodom Valentinčičem paznik potrkati, da lahko odpre celico.

Kot sem rekel, ne vem, če vse te navedbe držijo, to bomo še preverili, ampak če držijo, se bomo morali v Sloveniji na splošno vprašati o človekovih pravicah. Katere pravice ščitimo? In ali se bomo v Sloveniji začeli ukvarjati s človekovimi pravicami žrtev, ne samo tistih, ki so storilci kakšnih dejanj. Vsak pobeg iz zapora je potencialna nevarnost za okolico, za prebivalstvo in ob vsakem pobegu se je treba resno vprašati, ali so bili izvedeni vsi ukrepi. Če niso bili, mora za to seveda tudi kdo odgovarjati.

Druga tema, ki je v zadnjem času aktualna, skozi enajst let, kolikor se vleče, pa kaže na zbirokratiziranost države in dvojni odnos države do domačih in tujih investitorjev. Obnova Plečnikovega stadiona. Pa me zanima  ali vi podpirate ta projekt? Gospod Pečečnik namreč pravi – vlada se mora samo odločiti, ali bo Plečnikov stadion breme davkoplačevalcev ali bo prinašal denar v državno blagajno.

Ni vprašanje, kaj jaz podpiram in česa ne. Vprašanje je, zakaj postopek traja toliko let. To je prvo vprašanje. Drugo vprašanje je pa samo to – ali ustreza vsem zahtevam ali ne ustreza. Mi ne moremo gledati nikoli, kako se nekdo piše v tej državi. Tudi ko sem bil na občini, nisem nikoli gledal po priimkih. Če je projekt ustrezen, potem morajo službe odločiti, da je ustrezen in dati neko odločbo, če projekt ni ustrezen, morajo dati nasprotno odločbo. Vsekakor pa morajo odločiti. Enajst let je zagotovo predolga doba.

Pečečnik je zdaj vložil zahtevo za integralno gradbeno dovoljenje, Goodyear, tuja družba, ki je vložila isto prošnjo, je odgovor prejela v štirih mesecih. To je seveda pozitivno, ampak, ali bo šlo tako hitro tudi v Pečečnikovem primeru? Imajo državni organi navodila, naj odločajo enako hitro tako za domače kot tuje podjetnike?

Saj državni organi morajo tako odločati. Jaz si ne predstavljam, da bi bil tujec priviligiran napram domačemu investitorju. Je pa res, da ta dva projekta nista čisto primerljiva. V enem primeru gre za  industrijsko proizvodnjo, v drugem za stanovanjski, nakupovalni, športni park. Gre za dva različna projekta. Ampak – da bi državni organi bolj gledali na tuje investitorje, jih bolj slavili, zanje hitreje delali – to se ne sme dogajati.

Ampak v preteklosti se je. To dokazuje tudi primer Magne ...

Tega ne vem. Ampak glejte, vsak postopek mora biti odločen ob pravem času, v pravem roku. Gospod Pečečnik se je zdaj poslužil nove zakonodaje, kjer ni več posebej presoje vplivov na okolje in izdaje gradbenega dovoljenja, rok je bistveno krajši, in to nakazuje, da se utegne nekaj premakniti.

Skozi leta smo dobili občutek, da državni uradniki tudi državljane, ko pridemo na primer prosit za gradbeno dovoljenje, za neko spremembo in tako naprej, obravnavajo, kot da imamo nekaj za bregom, nas pošiljajo od okenca do okenca. Boste poskušali spremeniti miselnost teh uradnikov, da bodo pomagali – rekli glejte, to še potrebujete za gradbeno dovoljenje, potem bomo hitro odločili oziroma povedali, tukaj gradbenega dovoljenja ne bo?

To se bo moralo spremeniti. V Sloveniji je splošno znano, da velja pri ljudeh tako imenovan sistem zvez in poznanstev. Bom povedal kar svoj primer. Včasih se zgodi, da kdo iz družine kaj naroči zame. In potem slišijo – zakaj pa niste povedali, čigavi ste, če bi pa to vedeli ... Tega ne sme biti. Vse je treba obravnavati enako, sicer kot družba ne bomo uspešni.

Gospod Šarec, vlada je dvignila plače šolnikov, se pravi, da bodo profesorji dobili višje plače. Ampak, kaj nam to pomaga, če njihovi "izdelki", če se tako izrazim, bežijo v tujino, ker so tam plače manj obremenjene. Se pravi – vlagamo v profesorja, ki izobrazi našega inženirja, potem pa gre ta v tujino, kjer je njegova plača nižje obdavčena. Smo res tako bogati, da si to lahko privoščimo?

Določen del izobraženih bo vedno šel v tujino, se tudi izobraževat, izpopolnjevat. To niti ni tako problematično. Problematično je, ker se ti ljudje potem ne vrnejo.

7.000 jih je šlo samo leta 2017.

Da, velika številka. Mi bomo ukrepali v to smer, da bomo razbremenili delo, kar je minister že napovedal. Podrobnosti še ne morem razkriti, bo pa minister – mislim da v roku meseca dni – že imel pripravljen nabor ukrepov, kako razbremeniti delo, kako doseči recimo tudi razbremenitev trinajste plače in tako naprej. To so vsi neki ukrepi, ki smo jih zagovarjali v kampanji.

Finančni minister Bretoncelj je za našo televizijo dejal, da razmišlja, da bi zvišal plače najnižjemu razredu in tudi srednjemu razredu. To so delavci in seveda tudi inženirji, katerih plače so obdavčene z dohodnino 34 oziroma 39 odstotkov. Gre razmišljanje v to smer?

Minister bo pripravil celovit nabor ukrepov, ko bodo ti ukrepi na mizi, bodo seveda šli tudi v javno razpravo, Želimo si tudi sodelovanja z gospodarstvom. In upamo, da bo drugače kot doslej, ko pri enem ukrepu skočijo v zrak eni, pri drugem pa drugi. Želimo, da bi skupaj prišli do nabora ukrepov, s katerimi bi dosegli to, kar si želimo, se pravi uravnoteženje med obremenitvijo dela in pa davkom na kapital.

Povejte mi, ta davek na kapital. Ali to pomeni, da boste zvišali davek na dobiček, ki zdaj znaša 19 odstotkov? Imate že izračune, za koliko ga nameravate zvišati?

Ne, izračunov še ni. Sicer pa je tako, da davek načeloma je 19 odstotkov, ampak po vseh olajšavah, ki so zaradi vlaganj v razvoj in drugih zadev, dejansko tega davka nihče ne plača v takšni meri. In zato je tudi v koalicijskem sporazumu napisano, da naj vsak plača vsaj pet odstotkov tega davka, takšna je praksa tudi v Evropi, tudi študija OECD je to pokazala. Vsekakor – ko bodo vsi ti ukrepi na mizi, takrat se bomo lahko bolj detajlno pogovarjali.

Omenili ste koalicijsko pogodbo. Tam piše, da se bodo osebni prihodki iz kapitala šteli v osnovo za dohodnino. Kapitalski dobiček je tudi denar, ki ga dobimo od prodaje stanovanja, hiše ... In če se to šteje v dohodnino, bodo ljudje lahko tudi ob 50 odstotkov tistega, kar so recimo podedovali, nato pa prodali. Boste to sprejeli?

To še ni nič določeno, ker, kot sem rekel, ukrepi še niso na mizi, minister jih pripravlja, in ko bodo ti ukrepi na mizi, takrat bomo lahko detajlno govorili o vsem tem.

Ampak, gospod Šarec, tu gre za vprašanje, kakšno družbo hočemo. Se bo potem sploh še izplačalo delati? Delaš, kupiš stanovanje, ga prodaš, ker hočeš večjega, država ti bo pa vzela 30, 50 odstotkov?

Ne, takih ukrepov, ki bi ljudi odvračali od misli, da se delo izplača, zagotovo ne bomo sprejemali. To že lahko rečem, ker če bomo sprejemali takšne ukrepe, potem nismo naredili ničesar.

Ko je konjuktura, se da marsikaj. V pripravi imate rebalans proračuna za prihodnje leto. Z dvigom plač v javnem sektorju bo šlo iz proračuna dodatnih 320 milijonov evrov, vladni fiskalni svet pa je ob tem opozoril vlado, da so odhodki, ki jih predvidevate, previsoki za 270 milijonov evrov. Ste resno vzeli to opozorilo?

Tukaj prihaja do netočnosti. Namreč, ta denar bi se sprostil v vsakem primeru, ker bi se s 1. 1. 2019 v vsakem primeru sprostila napredovanja, varčevalni ukrepi v javnem sektorju, tako da ta denar je bil že prej predviden in to ni posledica teh pogajanj. Posledica teh pogajanj je samo to, da je zdaj ta znesek, ki smo ga izpogajali, fiksen. Če tega ne bi izpogajali, bi imeli enak znesek, poleg tega pa bi imeli še stavke, in na koncu bi bil znesek še bistveno višji. Tukaj prihaja do določenih nejasnosti. Ni zaradi izpogajanega s sindikati fiskalni svet opozoril, da smo čez, saj bi ta denar v vsakem primeru morali dati, ker je bil že v zakonodaji avtomatsko predviden, in če ne bi s pogajanji zadev določili, kot smo jih zdaj, bi imeli veliko, veliko težav.

Vsi se še spomnimo časov, ko je prišla recesija, zdaj imamo konjukturo, država z davki letno pobere 800 milijonov evrov več, ker gospodarstvo dobro dela. Se boste izognili napakam prejšnjih vlad? Se boste v prihodnjih proračunih izognili skušnjavam, da odhodkov, ker prihodki trenutno so, ne boste toliko povečali, da bo treba v primeru zaustavitve rasti ali krize spet zategovati pas v javnem sektorju in še kje drugje?

Že izvajamo nekaj ukrepov. Eden teh je tudi ta zadnja zadolžitev, ki dejansko ni zadolžitev v takšnem pomenu besede, da smo se mi zadolžili in zdaj bomo ta denar pojedli. Gre za aktivno upravljanje zunanjega dolga, se pravi, s tem denarjem bomo reprogramirali zunanji dolg, ga zmanjšali, in tudi zmanjševanje zunanjega dolga je eden izmed ciljev, ker manj zadolženi, ko bomo ob kakršnem koli pojavu krize, lažje nam bo. In zato delamo na tem. Vidim naslove "vlada se je spet zadolžila". Ampak ljudem je treba pojasniti, da ne gre za zadolžitev za tekočo porabo, ampak za odplačilo starih dolgov. Dejansko smo precej uspešni pri zmanjševanju dolga. In če bo ta gospodarska rast še nekaj časa kolikor toliko ugodna, bomo kar precej zmanjšali zunanji dolg, in to je zelo pomembno. Pomembno je tudi, da podjetja niso zadolžena. Verjamem pa, da bodo ob prihodu novega ohlajanja tudi banke ravnale drugače, kot so ravnale. Se pravi, ne bomo se smeli spet zapreti v svojo lupino in se iti neko varčevanje, da bo vse zastalo, ampak bodo tudi banke in ostali morali biti aktivni pri tem, da bodo investicije tekle.

Gospod Šarec priljubljenost vlade pa tudi vaše stranke je v zadnjem času narasla. Ali to pripisujete temu, da ste omogočili ta dvig plač v javnem sektorju, do katerega, pravite, bi tako ali tako prišlo, ali temu, da ste v primeru Bandelli odločno udarili po mizi in povedali, kaj si mislite  da takšen minister ne more biti minister v vaši vladi? Ker ljudje so v prejšnjem mandatu pri predsedniku vlade pogrešali prav to odločnost?

No, tega, zakaj je tak odstotek, ne vem, ker v glave ljudi ne vidim, zakaj tako glasujejo. Bi pa povedal čisto iskreno in enostavno, da začeli smo z 18-odstotno podporo, pričakovanja so bila nizka. Seveda, ljudje so dolgo tudi o meni poslušali marsikaj – da ne znam, da ne vem ... In zdaj so videli, da poskušam čisto normalno funkcionirati in da v določenih primerih to tudi uspeva. Mislim, da vidijo, da vlada normalno deluje. Je pa s to podporo tako, da pričakujem, da bo tudi padla, da se bo zgodilo marsikaj. In tako kot nisem prej delal drame iz nepodpore, je tudi zdaj ne bom iz podpore. Veste, danes je, jutri je ni.

Ste v primeru Bandelli tako odločno udarili po mizi tudi zato, ker globoko v sebi veste, da si ne Alenka Bratušek, ne Miro Cerar, ne Karl Erjavec ne morejo privoščiti predčasnih volitev, ker bi to pod vprašaj postavilo njihovo politično preživetje oziroma najverjetneje ne bi prišli več v parlament?

Takrat o tem seveda nisem razmišljal.

Razmišljate zdaj? Je to tisto, kar vam daje moč, da naredite kakšno reformo? Recimo zdravstveno? Da si vaši koalicijski kolegi ne morejo privoščiti, da bi zrušili to vlado? Boste to unovčili v svojo korist?

Jaz se ne zanašam na to, da si nihče ne more privoščiti, da bi zrušil vlado. Veste, vlada lahko pade kadar koli. So bile bistveno bolj stabilne vlade, pa so padle. Tako da se ne moremo zanašati na to. Kadar koli se lahko kdo spomni, da mu je v interesu, da vlada pade. In če začne na tem delati, lahko vlada hitro gre.

Ampak volivci običajno ne nagradijo strank, ki povzročijo padec vlade.

Tako kot ima nekdo hudega psa, pa pravi, saj še nikomur ni nič naredil. Ampak enkrat bo nekdo tisti prvi, ki ga bo ta pes ugriznil. Jaz skušam delati, vlada skuša delati, vsak dan po najboljših močeh. Da bi se pa zanašal na to, da nihče ne more zrušiti te vlade ... daleč od tega.

V kakšnih odnosih ste z ministrico Bratuškovo? Zdaj se zatika pri novi želji Magne, da bi ji država financirala gradnjo železniške povezave do industrijskega območja lakirnice, čeprav se je Magna zavezala, da bo to plačala sama, tudi infrastrukturna ministrica pravi, naj Magna plača sama, Zdravko Počivalšek pa naj bi bil naklonjen temu, da plača država.

V podobronosti tega problema niti ne poznam, ker nisem bil zraven, ko so podpisovali pogodbo, če pa mene osebno vprašate, pa se zavzemam za to, da investitorji naredijo čim več sami. Če država nekomu gradi nek tir, ni vedno najboljše.

Če rečemo, da recimo vi držite v šahu koalicijske partnerje, ali vas v šahu drži Levica, da sledite njenim pobudam, da odstopate od svojega političnega programa ... Ker v določenih primerih potrebujete njihove glasove.

Če govorim za stranko LMŠ, mi nismo ne vem kako odstopili od svojega programa, tudi ne bi rekel, da jaz držim v šahu koga, ne da kdo drži mene ali nas. To je pač politika. Odločili smo se, da bomo sodelovali skupaj, da bomo skupaj sprejemali neke odločitve, nekatere smo že, nekatere še bomo.

Ampak včasih se zdi, da ste talci Levice, ki vas podpira projektno.

Če bi imeli Novo Slovenijo, bi imeli pa drugačne probleme. Saj je vedno tako. Tako kot kupiš avto. Vsak ima kakšno napako in ni idealov. Za zdaj pa nismo sprejeli nobenega ukrepa, ki bi tej državi škodil.

Glejte, na začetku, ko se je sestavljalo koalicijsko pogodbo, je vsaj eden od pomembnih protagonistov Levice pozval k nacionalizaciji uspešnih podjetij. Pa me zanima vaše osebno mnenje. Se zavzemate za nacionalizacijo?

Dajte no! To je bolj nepremišljena misel. Kdo pa bo še danes, v letu 2018, razen Venezuele, ki vemo, kje je končala, nacionaliziral? To je bila pač ena izjava, ki jo je izrekel poslanec – pač tako – nepremišljeno. Ne gre za to, da bi kdor koli o tem razmišljal, saj imamo sami izkušnje iz povojnega časa s kolektivizacijo, nacionalizacijo, pa ne vem s čim vse še, in to nikomur niti na misel ne pride.

Uroš Slak in Marjan Šarec

Boste na sestanek povabili enega najvplivnejših Slovencev na svetu, predsednika UEFE Aleksandra Čeferina, ki je dejal, da bi rad pomagal Sloveniji? Pravi, da ga ugledneži, podjetniki sprašujejo, kam vlagati v Sloveniji.

Če želi, če ima kakšne predloge, se lahko mirno najavi in pride.

Povabilo z vaše strani pa ne pride v poštev? Gre za stvar prestiža?

Ne, ne gre za nobeno stvar prestiža, k meni je vabljen vsak, ki lahko tej državi pomaga.

Tudi Janez Janša? Ste se z njim kaj pogovarjali, potem ko ste oblikovali koalicijo?

Z Janezom Janšo sva se nekajkrat srečala v parlamentu. Imava popolnoma korektne odnose, nekoliko slabše imam z njegovo stranko. Ampak sem se odločil, da bom ravnal tako – tudi če oni mene s kamnom, bom vrnil s kruhom. Prva stvar je ustavna obtožba, ki nas čaka. Na te očitke bom odgovoril korektno. Drugače pa Janeza Janšo sprejemam tako kot vse druge slovenske politike, popolnoma običajno.

Kako pa sprejemate nekdanjega predsednika države Milana Kučana?

Kot nekdanjega predsednika republike. On je bil prvi predsednik republike, obakrat je bil izvoljen v prvem krogu, prvič s 65 odstotki, drugič s 55 odstotki, za njim še nihče tega ni dosegel, tako da mu kot prvemu predsedniku republike to lahko priznamo. V vse ostalo se pa ne spuščam.

V govoru, ki ste ga imeli, ste dejali, da ste hodili v cerkev, ko to še ni bilo oportuno, in da spoštujete tudi partizanski boj. Kako se želite pozicionirati? Tako, da pokrijete vso to sredino, vso to širino, ali to govorite, ker imate dovolj izključevanja, ki smo ga gledali zadnjih 20 let?

Ne gre za vprašanje, kam se bom sam pozicioniral. Gre za to, da tako mislim. Zakaj bi se narodnoosvobodilni boj in obiskovanje cerkve izključevala? Večina partizanov je bila vernih. Imamo veliko tovrstnih primerov tudi v naši družini. Tisti, ki so takrat šli v partizane, so šli resnično z dobrim namenom. Kaj so pa potem funkcionarji počeli, je pa druga zgodba. Ampak zaradi tega ne moremo reči, da je bil narodnoosvobodilni boj nekaj slabega.

Nagovorili ste pripadnike slovenske obveščevalne službe. Varnost je pomembna dobrina v tem času. Za to službo velja, da je prestreljena z delitvami na to, koga je pripeljal Janša, koga kdo drug ... Ste jim povedali, naj končno nehajo razmišljati o tem, kdo je za koga in delajo v korist države, državljanov?

Očitno ste bili tam skriti, da ste me slišali! Povedal sem točno te stvari. Da mene ne zanima, koga je kdo pripeljal, mene ne zanima, katera opcija je kdo. Kdor je v Sovi ali katerem koli drugem organu, mora služiti domovini, republiki Sloveniji, in to je njegova prvotna naloga. Tudi mi smo člani različnih strank, ampak naša naloga je služiti domovini.

Mislite, da so vas razumeli?

Verjamem, da so me razumeli. Verjamem, da so resno vzeli svoje delo, verjamem tudi, da je novi direktor uspel vzpostaviti takšna razmerja znotraj Sove, da so bili sindikati pripravljeni prekiniti stavko. Tako da obveščevalno-varnostna agencija dela.

Za konec. Prebral sem, da je vaša družina razklana, odkar ste na novi funkciji, da vas mlajša hčerka podpira, starejša pa ni ravno najbolj navdušena, tudi žena ne. Kako tukaj iščete ravnotežje?

Seveda me podpirajo na polno, če ne tudi ne bi prišel, kamor sem prišel. Je pa res, da je to zelo obremenjujoče. Če si član družine, kjer je nek funkcionar, si vedno tarča, pa vedno nekdo nekaj povezuje zraven, pa vedno kdo hoče kaj urejati ... Pa ženi rečejo: "Reci možu, naj naredi to in to." Skratka, to so precej obremenjujoče zadeve. In če človek ni nagnjen k razkazovanju, tudi niso ravno najbolj prijetne. Ampak razumejo, da to tako pač je.

Po čem si želite, da bi si državljani najbolj zapomnili vaš mandat?

Želim, da bi uspeli narediti nekaj dobrega za Slovenijo, da bi sprejeli takšne ukrepe, ki bodo Slovenijo tudi peljali naprej do razvoja, predvsem pa, da bi si zapomnili ta mandat po tem, da se nismo delili, da se sodelavci v službi niso kregali zaradi politike, ampak da smo naredili nekaj skupaj.  

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (699)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Simoni?
12. 01. 2019 19.20
-6
Vabljeni na pohod v Dražgoše! Štartamo iz Železnikov ob 00:00.... Pohitite da ne zamudite!
Malinha
12. 01. 2019 19.23
+7
Do 00.00h je še vedno čas, da mi odgovoriš na vprašanje: da ali ne?
Malinha
12. 01. 2019 19.24
+6
In, hvala za vabilo, v Dražgoše ali pač kamorkoli, bom šel takrat, ko se mi bo to zljubilo.
srebrnibreg
12. 01. 2019 19.42
+8
Kar pojdi si pogled kaj so tvoji idoli skupaj z Dolfijvimi storili nič krivim. Pa taki heroji kateri golorokega in nedolžnega pokončajo s puško v roki.
srebrnibreg
12. 01. 2019 18.57
+6
Svečkarja pa še vedno nočne more lovije, ker njegovi idoli skupaj z našimi izdajalci niso mogli pokoriti našo domovino in naš narod.
prašek
12. 01. 2019 19.02
+5
Ja, nemški turisti ob pomoči hrabrih domačih izdajalcev niso mogli premagati partizanov, so pa premagali neoborožene domačine !!!
prašek
12. 01. 2019 19.03
+5
In potem se nekateri sprašujejo, zakaj je prišlo do pogroma proti hrabrim branilcem domov leta 45 !
srebrnibreg
12. 01. 2019 19.07
+6
Klasika. Svečkar nas hoče prepričati, da so Dolfiji bili domačini pri nas in partizani tujci. Pač farška zgodovina.
Malinha
12. 01. 2019 19.17
+7
'Nočne more' je dobra prispodoba. S. Žižek bi rekel: jutrišnji dan, prihodnost nam je odprta, lahko se odločamo kaj bomo naredili, kako bomo to naredili, odprtih nam je več možnosti delovanja in izbire na raznih področjih, medtem, ko je preteklost takšna kot je, vsekakor ne moremo skočiti nazaj v preteklost in jo spremeniti. Dejansko je pa popolnoma obratno: za prihodnost nam ne more nihče dejansko jamčiti, garantirati kaj in kako bo, medtem, ko je preteklost odprta, da jo interpretiramo na neskončno načinov. Pri svečkarju gre za 'nočno moro' kako jo (raz)interpretirati ponovno in ponovno po njegovem scenariju. Dejansko gre tu za dve stvari: 1.) preteklo obdobje, ki ga želi preinterpretirati se je že davno razpršilo, razvodenelo in tudi pre-preinterpretiralo b.) sama interpretacija, ki jo uporablja svečkar, je skozi svoje konceptualno polje zastarela, se razblinila, izničila: pojmi "ideologije", skozi katero želi interpretirati niso več današnji. Čas, iz katerega torej svečkar piše, je pretekli; ne, da ga ni več, temveč je, kakor bi rekel Hamlet: "out of joint", vzet iz tečajev.
piljan
12. 01. 2019 19.30
+7
Saj naš Kranjčan ni ravno slab fant,samo nora tv ga je ugrabila,potem pa hudo ožalostila,ker ne more več komentirati.
Malinha
12. 01. 2019 19.33
+6
piljan; za popotnico so mu dali toliko literature (kakor jo lima spodaj), da je že čisto obseden. Največji hec je pa to, ker misli, da bo to klobasanje vsekakor nekdo bral.
piljan
12. 01. 2019 19.34
+7
srebrnibreg
12. 01. 2019 18.53
+6
Admin zakaj dovolite lepljenje romanov iz drugih svečkarskih portalov na ta portal?
Simoni?
12. 01. 2019 18.49
-8
Ko so med drugo svetovno vojno Slovenijo razkosali okupatorji, so Nemci zasedli Štajersko in Gorenjsko in tako je pod nemško oblast prišla tudi vas Dražgoše. Ta leži pod strmim robom Jelovice, za katerim se dviga Kotlič (1410 m), ki se sedaj imenuje Partizanski vrh. Gozd se razteza skoraj do vasi, ki je široko razpotegnjena. Zahodni del vasi se imenuje Pri cerkvi. Ta se s seniki in kozolci podaljšuje daleč pod Dražgoško goro. Vzhodni del vasi je Na pečeh, naprej od njega pa stoji še osameli zaselek Jelenšče. Z Jelenšč vodi pot čez Jamnik v Kropo in v Savsko dolino. Nad zaselkom štrli iz pobočja Jelovice skalnat pomol Jelenca, danes imenovana Bičkova skala. Čez strm rob vodijo poti na Jelovico, kjer je najbližja Mošenjska planina. Proti jugu poti vodijo v dolino Češnjice. Ob vznožju pod Dražgošami je vas Rudno, ob izhodu v Selško dolino pa Češnjica, do koder je iz Dražgoš pet kilometrov. Pred vojno je bilo v Dražgošah 81 hiš in 444 prebivalcev, po štetju leta 1948 pa je bilo tu samo še 209 ljudi. Dražgošani so bili kmetje, gozdni delavci, oglarji in vozniki (furmani). Zaradi pridnosti vaščanov in njihove miroljubnosti je v vasi vladalo blagostanje. Vas je imela župnijo, cerkev, ki je stala na nadmorski višini 853 m, šolo, prosvetni in sokolski dom, več društev, igralski oder, gasilce, električno napeljavo iz vasi Rudno ... Znamenitost Dražgoš je bila baročna cerkev iz 17. stoletja, ki je imela štiri pozlačene oltarje iz leta 1658. Prihod partizanov V letih 1936–1938 je v dražgoški šoli poučeval učitelj Bertot. Izobraževal se je v Sovjetski zvezi in bil član komunistične partije. Pridobival je ljudi za komunistične ideje in ustanavljal komunistične kominterne. V Dražgošah je učitelj Bertot naletel na ugodna tla, saj se je manjša skupina prebivalcev (približno pet ljudi) nad njegovimi komunističnimi idejami zelo navduševala. Do vojne je bilo to delovanje prikrito. Tudi Bertot sam ni zbujal nobene pozornosti. Med vojno pa se je to pokazalo tako, da so ljudje iz ustanovljene komunistične kominterne povabili partizane prezimit v Dražgoše. Cankarjev bataljon je prišel v Dražgoše v noči s 30. na 31. 12. 1941. Prišli so iz Poljanske doline čez Pozirno, Sv. Mohor (Zabrekve) in Kališe. Vas je imela zelo dobro lego za umik na Jelovico, če bi Nemci morda napadli. Snega je bilo zelo veliko, vsaj meter in pol, vendar so imeli vozniki lesa dobro utrjene poti z Jelovice. Vas je bila razpotegnjena, vendar so bile hiše na kupu, tako da so imeli partizani hrane in prenočišč dovolj. Za takratni čas so bile Dražgoše bogata vas. Vse to potrjuje dejstvo, da je bila vas načrtno izbrana. Med partizani se je govorilo: »Take farške vasi pa res ni škoda.« Cankarjev bataljon je bil ustanovljen 5. avgusta 1941 sredi Jelovice na Vodiški planini. Vodil ga je Stane Žagar, član CK KPS in Glavnega poveljstva slovenskih partizanskih čet. Poveljnik je postal kapetan Jože Gregorčič – Gorenjc, španski borec. Politkomisar je bil Ivan Bertoncelj – Johan. Operativna častnika sta bila Franc Primožič – Marko in Miha Švigelj, oba oficirja bivše jugoslovanske vojske. Bataljonski zdravnik je bil najprej dr. Jože Gabrovšek, po njegovem odhodu pa medicinec Janez Konšek s Trojan. Cankarjev bataljon je najprej štel 120 ljudi. Imeli so 40 pušk, eno strojnico, nekaj samokresov in bajonetov. Razporejeni so bili v dve četi: Jeseniško-Cankarjevo in Jelovško. Cankarjev bataljon se je v naslednjem mesecu zmanjšal za tretjino zaradi nekaterih bojev in nemškega preganjanja. V drugi polovici oktobra pa sta se četi spet združili. Partizani so se namestili na Sv. Mohorju z nadmorsko višino 948 m. Cankarjev bataljon je svoje lokacije menjal pogosto, na Sv. Mohorju pa so ostali do 9. decembra 1941. V novembru je prišlo tudi do sprememb v vodstvu Cankarjevega bataljona. Komandant je postal Stane Žagar, namestnik Jože Gregorčič in politkomisar Lojze Ke
srebrnibreg
12. 01. 2019 18.53
+11
Simoni?
12. 01. 2019 19.03
-7
Komandant je postal Stane Žagar, namestnik Jože Gregorčič in politkomisar Lojze Kebe – Štefan. Gregorčič je bil hkrati še vedno komandant, njegov politkomisar pa Ivan Bertoncelj – Johan. Do januarja 1942 je Cankarjev bataljon štel 200 borcev. 80 mož je bilo iz Poljanske doline, kjer so jih partizani mobilizirali in jim zagotavljali, da bo konec vojne čez 14 dni ... Boj se začenja Cankarjev bataljon je prišel v Dražgoše v dveh skupinah. Glavni štab so imeli na domačiji Pr‘ birt Na pečeh. Partizani so bivali po hišah, v hlevih in sokolskem domu. Na novo leto zvečer je bil prvi miting (1. 1. 1942), drugi miting pa so organizirali 6. januarja 1942 v sokolskem domu. Glavni govornik na drugem mitingu je bil Stane Žagar, ki je govoril, da so v Dražgoški republiki tako rekoč svobodni, da so dobro oboroženi in da bodo branili Dražgošane pred Nemci. Govoril je tudi o komunizmu in o tem, da bo po uvedbi nove družbene ureditve vse boljše. Večina ljudi je dvomila v to, kljub temu pa so nekateri nasedli njegovim besedam. Ljudi je bilo predvsem zelo strah in so se bali prihodnjih dni. Že prvi dan bojev, v petek 9. 1. 1942, je moj oče prosil partizane, naj odidejo iz vasi, ker so Nemci premočni, da bi jih partizani lahko premagali. »Pojdite iz vasi! Jaz vem, kaj je vojska in vojna, ker sem bil v prvi svetovni vojni. Nemci tega ne bodo dopustili. Ljudje bomo nesrečni, vas pa bodo premagali ali pa se boste morali umakniti. Pripravljeni smo vam voziti hrano na Jelovico, samo pojdite iz vasi!« jih je rotil oče. Na Jelovici je bilo namreč takrat veliko planinskih in gozdarskih koč. Vendar so bili partizani odločeni, da se bodo uprli in da bodo ljudi branili pred Nemci, če bi ti napadli. Tudi Stane Žagar in Jože Gregorčič sta bila enakih misli, češ, uprli se bomo, pa bo, kar bo. Možje, ki so bili za to, da bi se umaknili in so vodstvo tudi prosili, da to storijo, so morali odstopiti. Tudi komandir čete, tovariš Pečnik, je menil, da se je treba umakniti iz vasi. Zato so ga kmalu odstranili iz svojih vrst ... Ko so borci videli, kaj se dogaja, jih je vsaj 120 pobegnilo že prvi dan bojev. Partizani tudi orožja niso imeli veliko. Slišal sem, kako so se v petek zvečer (9. 1.) pri nas doma partizani pogovarjali o tem, da ima nekdo samo še pet metkov, drugi le tri, borec z jugoslovansko zbrojevko pa je dejal, da ima samo dva šaržerja. Nazadnje so se partizani in domačini nekako dogovorili, da bodo Dražgošani »dogodek« oziroma prebivanje partizanov v vasi prijavili županu Francetu Benediku. Izbrali so tri može. Nazadnje je to dolžnost opravil samo Pintar, ki je živel v vzhodnem delu vasi Na pečeh. Župan mu je rekel, da bo to olajševalna okoliščina in da so ljudje svojo dolžnost izpolnili. Vendar ljudje temu niso verjeli. Franceta Benedika, po domače Mlinarja, so za župana postavili Nemci. Še istega leta (1942) so ga partizani ubili kot izdajalca, prav tako so pobili tudi njegovo družino. Dražgošani vedo povedati, da se je Franc Benedik kot župan zavzemal za ljudi in se boril za pravico, kolikor se je v tistem času lahko. Nemci so v petek, 9. januarja 1942, ob 8. uri zjutraj najprej začeli prodirati v Dražgoše z zahodne strani, vendar so se kasneje obrnili nazaj proti Rudnu. To so potrdili gozdni delavci (furmani) iz vasi, ki so v petek zjutraj delali na Jelovici v Češnc, tj. kraj na stičišču Rudna in Dražgoš. Tam so Nemci te delavce zjutraj zajeli. Ko se je začelo mračiti, so fantom na sani (»posmojke«) naložili municijo in se začeli pomikati proti vasi. Mlade fante domačine so Nemci postavili v prvo vrsto za ščit. Partizani, Jaka Brnard in njegov vod, so se »srečali« z Nemci in ujetniki na kraju, imenovanem Kras, ki je od vasi Pri cerkvi oddaljen približno 500 metrov. Tu so imeli partizani zasedo. Jaka Brnard ni mogel streljati, ker mu je zamrznil mitraljez. Drugi njegovi soborci, ki so bili skriti za kozolci, pa so na Nemce začeli streljati
Simoni?
12. 01. 2019 19.06
-7
Ujeti fantje, med katerimi je bil tudi moj brat Janez, so se v zmedi pognali po strmini, ki se je odpirala pod cesto, in se tako rešili. Konje so Nemci zasegli in se umaknili nazaj. Prvi dan so Nemci začeli streljati s topovi z Rudna. Ljudje so bili ta dan še v hišah. Ena hiša (po domače Žerevnikova) Na pečeh je prvi dan že pogorela. Drugi dan, v soboto, 10. januarja 1942, se je obstreljevanje stopnjevalo. Pogorelo je več hiš v vasi Na pečeh, ki so bile v dosegu topov, postavljenih na Rudnu pri Novakovi žagi. V soboto so se ljudje umaknili v kleti. V nedeljo, 11. januarja 1942, ko se je začelo daniti, so Nemci spet napadli s topovi z Rudna. Ljudje so bili večinoma v kleteh, nekateri pa so se že umaknili na Jelovico, ker so slutili, da se bo zgodilo nekaj hudega. Bil je zelo hladen dan, minus 15 stopinj Celzija in meter in pol snega. Istega dne so Nemci napadli tudi z vzhoda – na Jelenščah. Veliko ljudi se je pred granatami umaknilo prav tja, ker je ta zaselek bolj v zavetju in nekakšen »mrtvi kot«, kamor ni priletelo toliko izstrelkov kot v druge dele vasi. In prav tu so Nemci zajeli veliko ljudi in ob 11. uri dopoldne pričeli z morijo. Ljudje so stali v vrsti in nemški vojak je postavil roko na določeno višino. Kdor je bil višji od njegove roke, so ga postavili v vrsto za streljanje, kdor je bil manjši od te višine, so ga izpustili. Tako je bilo ustreljenih 21 mož: najstarejši je imel 73 let, najmlajša fanta pa sta bila stara samo 12 let. Tam je bilo tudi veliko žensk in majhnih otrok, ki so morali gledati morijo in nato iti mimo postreljenih trupel. Na tem mestu bi rad še enkrat opozoril na to, da Dražgošan Ludvik Jelenc še vedno trdi, da je pobegnil Nemcem iz vrste za streljanje na Jelenščah. Vendar to ni res. Resnica je, da je bil Ludvik Jelenc takrat še otrok in manjši od višine, ki jo je z roko določil nemški vojak, torej ni bil v vrsti za streljanje. Tisti, ki je skočil iz vrste, je bil Evgen Luznar iz Dražgoš. Nemci so za njim streljali, vendar jim je pobegnil. Žal je že pokojni, da bi lahko o tem spregovoril ... V nedeljo zvečer, 11. januarja, je prišel stric Peter, očetov brat, z Jelovice, kjer je delal v gozdu, do nas in prosil mojega očeta Janeza, da bi šla skupaj pogledat, kaj je z njegovo družino, ki je živela Na pečeh. Moj brat, tudi Janez, je šel s stricem namesto očeta. Ko sta prišla do stričevega doma, je stric našel le gorečo hišo, njegove družine pa ni bilo nikjer. Iz gorečega hleva sta poskušala rešiti kravo, v tistem hipu pa je strica Petra oplazil rafal (Nemci so bili oddaljeni le še 50 m od stričeve hiše), moj brat pa se je uspel rešiti tako, da je skočil v bližnji svinjak. Stric se je uspel rešiti in je nato ves obupan pritekel nazaj v vas Pri cerkvi in povedal, da njegove družine ni nikjer in da so verjetno ubili tudi mojega brata Janeza. Moj oče in mama ter stric so bili obupani in niso več razmišljali, da bi se umaknili zvečer na Jelovico. Tako so naslednji dan, v ponedeljek zjutraj, Nemci zajeli mojega očeta in strica doma in ju ubili ... Mojega brata Janeza pa je v svinjaku našel avstrijski vojak, ki je govoril slovensko. Usmilil se ga je in ga odpeljal do Gričarjeve hiše, kjer so Nemci zbirali ljudi za selitev (v Šentvid v Škofove zavode, kot se je izkazalo pozneje), in mu podaril verižico s križcem z besedami, naj se ga spominja ... Bičkov vod in štab, ki sta bila v nedeljo, 11. januarja, v vzhodnem delu Dražgoš, sta bila od 200 do 300 m oddaljena od kraja na Jelenščah, kjer so Nemci streljali domačine. Vsi partizani, kolikor jih je še ostalo, so se poskrili v Grogcovih gosto zasajenih smrekicah in samo opazovali ... Videli so, kaj se dogaja, vendar niso ničesar ukrenili. Nihče od partizanov tudi ni prišel sporočit ljudem Na pečeh in Pri cerkvi, kaj se dogaja v Jelenščah, ali jih opozorit, naj zbežijo oziroma se vsaj poskušajo rešiti. Torej so se možje, ki so se prej bahali, da bodo
Simoni?
12. 01. 2019 19.06
-8
V nedeljo zvečer v vasi ni bilo nobenega partizana več in so prepustili Dražgošane na milost in nemilost Nemcem. Vsi so se umaknili na planino Kališnik (kraj, ki že spada pod Jelovico), od koder so iz bajte pregnali Dražgošane iz vasi Na pečeh, ki so se še uspeli umakniti pred morijo. Pred morijo se je na Jelovico umaknil tudi Matičev stari ata, star 85 let. Pot do Kališnika je bila za starega človeka zelo naporna, zato je moral večkrat počivati. Nekako na sredi poti med Dražgošami in Kališnikom, kraj se imenuje Počivalo, je oče moral spet počivati. V tem času ga je dohitel štab Cankarjevega bataljona. Ko je soborec Staneta Žagarja videl, da je oče skoraj omagal, je prosil druge, da bi pomagali staremu človeku, da nekako pride do Kališnika. Vodstvo pa gaje zavrnilo, da se zdaj nima časa ukvarjati s temi ljudmi ... Za borci pa je mimo Matičevega starega ata prišla Brinovcova mama, ki je bila noseča, z leto in pol starim otrokom v košu. Pomagala je Maticovemu očetu, da so skupaj nekako prišli do bajte na Kališniku. Ob 11. uri zvečer pa se je 31 domačinov, ki so se zatekli v to bajto in med katerimi je bila tudi 10-letna deklica, ki je sedaj moja žena, moralo spet umakniti štabu Cankarjevega bataljona (približno 15 partizanov) in si poiskati novo zatočišče v drugi eno uro oddaljeni bajti na Pstinah. V ponedeljek zjutraj, 12. januarja ob 8. uri so Nemci vdrli v vas Pri cerkvi. Vse hiše v vasi so obkolili in vse moške, ki so jih dobili po hišah, nagnali v Pikcovo hišo, med njimi tudi mojega očeta in strica, in jih nato odgnali v župnišče in prosvetni dom ter jih žive zažgali. Vseh žrtev je bilo 18. Takrat sem svojega očeta zadnjič videl. »Slavna bitka« v Dražgošah je tako zahtevala 41 žrtev med domačini: 39 moških in 2 ženski (punčko, staro tri leta, je zadela granata, Kolendrova mama pa je bila ranjena na Jelovici, ko so bežali, in je potem umrla). Tu moram opozoriti še na napako Ivana Jana, ki je pisal o dražgoški bitki. Ta je v svoji zadnji knjigi zapisal, da je bila ranjena Koritnikova mama, vendar to ni res. Koritnikovi mami je umrl otrok, ki je bil obstreljen in je pozneje umrl, ranjena pa je bila Kolendrova mama, ki je kasneje umrla. V Dražgošah je padlo sedem partizanov in 27 Nemcev. Trditev, da je padlo sto ali več Nemcev, nikakor ne drži. Vseh ranjenih Nemcev pa je bilo 14. O njihovem številu sem stoodstotno prepričan, ker sem moral v zaporu v Šentvidu skupaj z Birtovim Matijem ribati sobo, v kateri so ležali Nemci, ranjeni v Dražgošah. Med njimi je bil tudi vojak iz avstrijske Koroške, ki je potrdil, da je bil ranjen prav v Dražgošah ... Izseljevanje Otroke in ženske iz vasi Pri cerkvi so Nemci v ponedeljek, 12. januarja, okoli 12. ure zaprli v Jorcovo hišo v dnevno sobo (približno 40 ljudi), da nas bodo skupaj s hišo zažgali. Otroke in ženske iz vasi Na pečeh pa so strpali v t. i. ta malo Matičevo bajto (približno 20 ljudi), okrog katere so že položili drva, da jo bodo zažgali, in v klet Gričarjeve hiše (tudi približno 20 ljudi). Ko je župan Mlinar izvedel, kaj nameravajo Nemci storiti s preostalimi domačini, je posredoval pri Nemcih in jih prosil, naj vsaj njim prizanesejo ... Nemci so se zaradi posredovanja župana odločili, da domačine preselijo. S selitvijo so začeli v ponedeljek popoldne Na pečeh, v torek dopoldne pa v vasi Pri cerkvi. Najprej so nas peš odgnali na Rudno, približno tri kilometre, tam pa so nas strpali v vojaški tovornjak ... Ko sem se po poti do Rudna ozrl proti domači vasi (po približno 500 metrih), sem videl, da je bila vas vsa v plamenih ... Star sem bil deset let, ostal sem brez očeta in brez doma ... Jokal sem in nemški vojak mi je zagrozil s pištolo. Drug vojak mu je preprečil, da me ni ustrelil. Odpeljali so nas v neznano... Pripeljali so nas v Šentvid v Škofove zavode. Vseh skupaj iz obeh delov vasi nas je bilo 81.
Simoni?
12. 01. 2019 19.06
-8
Pred vrati zapora v Šentvidu sem zagledal svojega brata Janeza, za katerega smo vsi mislili, da je mrtev. Skupaj z drugimi vaščani iz vasi Na pečeh so ga namreč preselili že v ponedeljek popoldne. V tem času, ko smo bili v zaporu, je nemška minerska enota zminirala vse hiše v Dražgošah, razen cerkve. Vsi preseljeni Dražgošani smo bili zaprti v enem samem prostoru. V Šentvidu smo ostali šest tednov. Hrane je bilo zelo malo. Vsaka družina je dobila eno skodelico (približno liter in pol) in to hrano si je morala razdeliti med družinske člane. Zadnjih trinajst dni so v zaporu v kuhinji delala tri dekleta iz Dražgoš (Birtova Tončka in Albinca in Megušarjeva Micika) in tako smo po dolgem času lahko spet poskusili gorenjske koruzne žgance. Po šestih tednih, na pustni torek ob sedmih zjutraj, je prišel ukaz, da moramo biti ob devetih pripravljeni za odhod. Prepričani smo bili, da nas pošiljajo naprej v nemška taborišča. Naložili so nas v dva vojaška kamiona in začeli smo se voziti proti Jeprci in nato zavili proti Škofji Loki. Slišal sem, da so se starejši pogovarjali, da se peljemo proti Selški dolini. Pripeljali so nas do vasi Češnjica. Tam so nas razložili in nas pustili sredi ceste. Premišljevali smo, kako naprej ... Dobri ljudje in nekateri sorodniki so izvedeli, da so pripeljali Dražgošane iz zapora in so nam prišli pomagat. Našo družino je vzel pod streho daljni sorodnik Erzarjev Franc iz Podlonka, ki je živel v Otokih, to je naselje nekako med Češnjico in Železniki. Nikoli ne bom pozabil, kako nam je Francetova sestra postregla s pustnimi dobrotami (bil je ravno pustni torek). Počutil sem se, kot da sem na kraljevski gostiji. V tej hiši smo ostali do sredine leta 1945. Vsi izseljeni Dražgošani so dobili dom pri dobrih ljudeh. Tudi tisti Dražgošani, ki niso bili zaprti v Šentvidu, torej tisti, ki so se uspeli še pravočasno umakniti na Jelovico, so kasneje dobili zavetje pri dobrih ljudeh, in to kljub temu, da je bilo vsem, ki bodo vzeli pod streho Dražgošane, zagroženo s smrtno kaznijo. Spominjam se, kako sva 25. marca 1942 z mamo odšla k Markcovim na Rudno po hrano in prav na ta dan sem videl z Rudna (od Novakove žage), da so Nemci zminirali tudi cerkev, ki je še edina stala v Dražgošah ... To je bil dejanski konec vasi in od nje ni ostalo ničesar več. Do 25. aprila 1942 je bilo območje Dražgoš razglašeno za zaprto vojaško območje in vsakomur, ki bi se zadrževal na njem, je bila zagrožena smrtna kazen. Po 25. aprilu 1942 smo začeli občasno hoditi v Dražgoše obdelovat zemljo, da smo se lahko preživljali med vojno. Iz Češnjice smo hodili peš ali s konjem. Sredi leta 1944 so bili Nemci pregnani iz Železnikov in partizani so mobilizirali več fantov (jaz sem imel takrat trinajst let) za prevoz hrane in materiala za oskrbo partizanov do Novakov in Cerknega, na t. i. Področje. Zelo dobro se spominjam, kako sem pozimi 1944 ponoči moral odpeljati tovor s konjem na Področje. Nekdo od prevoznikov je peljal sol. Pri nas doma je bilo zelo malo hrane, o soli pa smo lahko le sanjali ... Ko sem videl toliko soli na kupu, sem si zaželel, da bi jo lahko vsaj malo prinesel domov. Slekel sem suknjič in nekaj soli stresel v rokav in pustil suknjič pri drevesu. Ko sem se vračal s Področja, sem sol spotoma pobral.
Simoni?
12. 01. 2019 19.09
-6
Spominjam se tudi, kako so partizani približno teden dni pred božičem 1944 mobilzirali šest fantov (med njimi tudi mene), da smo šli vozit les z Blegoša na žago v Novake pri Cerknem. Stanovali smo v vasi Robidnica nad Poljansko dolino. Les je bil namenjen za graditev bolnice Franje. Eden od fantov, Boškov Jur iz Češnjice, je rekel, da za božič še nikoli ni delalo in tudi letos ne bo. Stražar pa mu je odvrnil, da bo letos pač drugače. Naslednje jutro stražarja ni bilo nikjer, zato smo se vsi fantje hitro odpravili proti domu. Zdelo se nam je čudno, kam so vsi izginili. Tišina se je zdela kot zatišje pred viharjem ... In naslednji dan, na božič, se je ravno na tem območju začela hajka. Nemci so požgali vas Robidnica in vse moške postrelili. Če ne bi pravočasno odšli, bi bili tudi mi med mrtvimi ... Stražar pa nam prejšnji dan niti z besedo ni omenil, da Nemci pripravljajo hajko, ali nas opozoril, da bi se tudi mi lahko umaknili na varno, kot so se partizani. Vrnitev domov in obnova vasi Do konca vojne je naša družina ostala v Železnikih, junija 1945 pa smo se vrnili v Dražgoše. Nastanili smo se v sušilnici za sadje, ki smo jo obnovili. Velika je bila približno devet kvadratnih metrov. Začeli smo graditi malo leseno barako, da smo se do zime 1945 lahko vanjo preselili. V tem času je država zgradila šest zasilnih barak za Dražgošane, in sicer tri v vasi Pri cerkvi in tri v vasi Na pečeh, in dva skupna hleva za živino. Les za barake so z Rudna nosili nemški ujetniki, ker cesta še ni bila zgrajena. In to je bilo tudi vse, kar je država prispevala za obnovo Dražgoš! 15. avgusta 1945 je Dražgoše obiskal minister za gradbeništvo, tov. Kambič. Postavili smo mu oder na razvalinah Urbanove hiše, od koder nam je razlagal, kako bo tekla obnova Dražgoš. Na sestanek je prišlo pet moških, ki so se uspeli rešiti, in petnajst vdov. Slišali smo veliko lepih besed, natančno pa nam minister ni razložil, kako bo obnova potekala. Vdove so po sestanku odšle, z moškimi pa se je želel tov. Kambič še posebej pogovoriti, češ da noče vznemirjati vdov. Andrej Marenk (Pikcov oče), Franc Lotrič (Markonov oče), Franc Luznar (Gobovcov oče), Tomaž Jelenc (Jorcov oče) in jaz (Franc Kavčič) smo po pogovoru s tov. Kambičem izvedeli, kako si država pravzapav predstavlja obnovo. Tovariš Kambič je rekel, da država načrtuje v Dražgošah zgraditi dva velika stanovanjska bloka (v vsaki vasi po eden) in dva skupna hleva za živino (v vsaki vasi po enega), ostalo zemljo pa bi spremenili v pašnike. Ko je Pikcov oče to slišal, se je tako razburil, da je v jezi pljunil ministru Kambiču v obraz. In tako se je končala pomoč države pri obnovi Dražgoš. Država je obljubljala tudi izgradnjo ceste do Dražgoš ... Nemški ujetniki so jo zgradili do zadnje hiše na Rudnem, nato pa je bilo delo prekinjeno. Leta 1947 je bila v Dražgošah ustanovljena obnovitvena zadruga. Vodil jo je Janez Berce, lesni trgovec iz prejšnje Jugoslavije. Sam sem bil v odboru obnovitvene zadruge od 16. leta do vojaščine leta 1951 ter od leta 1953 dalje do ukinitve zadruge leta 1960. Naša glavna skrb je bila, kako obnoviti Dražgoše brez pomoči države. Na srečo se je v Sevnici na Dolenjskem »našel« gater (polnojarmenik), ki so ga Nemci po odhodu iz države odvrgli, in tako smo začeli z razrezom lesa. Prodajali smo deske in denar od lesa se je najprej porabil za dokončanje ceste, nato pa za obnovo vasi. Vdove in manj premožni prebivalci Dražgoš so tako dobili nepovratna sredstva za obnovo hiš, kar so zaman pričakovali od ministra Kambiča. Prvi hlev je bil zgrajen leta 1949, to je bila Beštrova štala. Celotna obnova je trajala približno pet let. Med zadnjimi je bila zgrajena Megušarjeva hiša. Med tem časom je bilo zgrajenih 52 hiš in približno 30 gospodarskih poslopij. Jeseni 1949 smo tudi pri nas začeli obnavljati gospodarsko poslopje. Ko poslopje še ni bilo dograjeno do prve pl
Simoni?
12. 01. 2019 19.09
-7
Leta 1951 smo imeli v Dražgošah prvo birmo po vojni. Cerkev je bila zasilno urejena v izpraznjeni baraki. Birmovalec je bil škof Vovk, ki so mu stregli po življenju, zato ga je bilo potrebno stražiti. »Stražarji« smo se menjavali na vsaki dve uri. Janko Pintar in jaz sva na 30 metrov visoko smreko obesila slovensko zastavo, ki jo je sešila moja mama. Ko sva se spuščala po smreki navzdol, sva sproti sekala veje in lupila lubje ... Ko sva bila na tleh, sva lahko občudovala 30 m visok mlaj. Janko Pintar je za to sedel v zaporu tri dni, mene pa so zaradi mladoletnosti izpustili po enem dnevu. Tudi pritrkovanje je bilo pri birmi strogo prepovedano. Jernej Lotrič pa je poudaril, da se je za birmo vedno pritrkovalo in tako mora tudi ostati. Po birmi je bil za to tri dni v zaporu. Obnovitvena zadruga je uspešno delovala do leta 1960, nato so jo nasilno ukinili in priključili Kmetijski zadrugi Češnjica, pozneje pa Kmetijski zadrugi Škofja Loka. Žal ni ostalo nobenih dokumentov o obnovitveni zadrugi, ker sta voznik, Nace Frelih iz Sorice, in knjigovodkinja Nežka Kavčič imela nesrečo in sta z avtom na poti od Rudna do Češnjice zgrmela v potok. Potnika sta se srečno rešila, ves arhiv in dokumente o obnovitveni zadrugi pa je žal odnesla voda. Zadnje leto je imela obnovitvena zadruga v Dražgošah 16 milijonov dinarjev čistega dobička. Od teh smo 5 milijonov uspeli »rešiti« za izgradnjo pokopališča v Dražgošah, ostalih 11 milijonov pa je »izginilo« v Kmetijski zadrugi Češnjica. Vsa leta po vojni in po obnovi vasi je tlela želja domačinov, da bi zgradili novo cerkev, ker je bila stara med vojno popolnoma porušena. Prvi sestanek za načrtovanje njene izgradnje je bil jeseni leta 1963. Udeležil se ga je tudi župan tovariš Osojnik iz Škofje Loke, ki je skupaj s svojimi somišljeniki z vsemi silami nasprotoval izgradnji cerkve. Dal nam je na izbiro: ali izgradnja cerkve ali cesta Dražgoše–Jamnik. Na sestanku je bila sprejeta odločitev o gradnji cerkve. Nato smo začeli zbirati dovoljenja za gradnjo. Po takratnem zakonu je bilo treba imeti zagotovljena sredstva na računu na banki in za dodelitev gradbenega dovoljenja je bilo potrebno zbrati 11 milijonov dinarjev. Z veliko truda in dobre volje smo ta denar zbrali in ga položili na račun v banko. Na podarjeni denar (donacije domačinov in dobrih ljudi) pa bi bilo treba takrat plačati 72 % davka, kar je pomenilo, da s preostankom denarja gradnje cerkve ne bi mogli niti začeti. Ker smo spoznali, da nam gradnja na ta način ne bo uspela, sem se posvetoval z odvetnico Ljubo Pretner, kaj je mogoče storiti v tem primeru. Svetovala nam je, da lahko navedemo, da so nam denar za gradnjo cerkve ljudje le posodili. Tako smo ljudem izstavili račune za posojeni denar in se izognili plačilu prometnega davka. S temi računi pa smo si nakopali 14-dnevno zasliševanje (zaslišali so vse, ki so imeli račune o posojilu denarja). Ker zasliševanjem ni bilo konca, se je delegacija 12 ljudi (s tremi »fički«) odpravila najprej do škofa Pogačnika, ki pa ni imel poguma, da bi skupaj z nami odšlel na seketariat za verske zadeve. Tako smo tja odšli sami in prišli le do vratarja. Ta nas je odpravil z besedami, češ da ni nikogar od ljudi, ki jih iščemo, trenutno v uradu. Zato sva skupaj z Andrejem Marenkom odšla do odvetnice Ljube Pretner in se z njo takoj odpeljala na občino Škofja Loka, kjer je ona po pravni poti uredila, da je bil naslednji dan denar na banki sproščen. Odvetnica Pretnerjeva je tudi poskrbela, da se je s tem dnem končalo zasliševanje Dražgošanov in da se je z zbranim denarjem lahko začela gradnja cerkve. Cerkev je bila zgrajena leta 1966, cesta Dražgoše–Jamnik pa leto pozneje ... Sam sem bil od vsega začetka v odboru za gradnjo cerkve, zato lahko jamčim, da so vsi navedeni podatki resnični.
Simoni?
12. 01. 2019 19.09
-6
Do kdaj še proslavljanje dražgoške tragedije? Po več kot 60 letih se še vedno slavi zmaga partizanov in njihove obrambe Dražgoš in ljudi pred Nemci. Žalostno je, da tudi nekateri ljudje, katerih dedje in očetje so umrli v Dražgošah, to podpirajo. Celo Dražgošani so glede tega razdeljeni v dva tabora. Žalostno je, da ne moremo reči bobu bob, da še danes ne moremo priznati, da je bila dražgoška bitka le boj za oblast za vsako ceno. Žalostno je, da so postavili tako veličasten spomenik partizanom, padlim v Dražgošah, posmrtne ostanke ubitih domačinov pa iz svete zemlje prenesli v neposvečeno grobnico pod spomenikom, in to brez vsakršnih imen, čeprav je večina domačinov prekopu nasprotovala. Mit o pogumnih partizanih, ki so branili Dražgoše in ljudi, je izmišljen in neresničen. Resnica je, da je bila vas Dražgoše izbrana načrtno, da so partizani s tem izzivali Nemce. Ko pa so Nemci zasedli vas, so partizani »stisnili rep med noge« in pobegnili na Jelovico, ljudi pa prepustili na milost in nemilost Nemcem. Če tisto zimo 1941/1942 ne bi bilo meter in pol snega, bi se ta neslavna bitka končala v pol ure ali največ v eni uri. Sprašujem se, kdaj se bo končalo to »slavje« v Dražgošah? Kdaj se bo darovala maša za ubite domačine in padle partizane? Ne obsojam mladih partizanov, ki so morali izpolnjevati ukaze in za to plačati z življenjem. Koliko nedolžne krvi je bilo prelite v tej neslavni bitki samo zaradi hlepenja predstavnikov partije po oblasti?! FRANC KAVČIČ P. S. Avtor članka potrjujem, da so vsi opisani dogodki in podatki resnični.
piljan
12. 01. 2019 19.31
+8
Simoni?
12. 01. 2019 18.19
-10
Če se nihče ni potrudil za obeležitev obletnice Dražgoške bitke (09.01 - 11.01. 1942) se bom pa jaz. Mit o pogumnih partizanih, ki so branili Dražgoše in ljudi, je izmišljen in neresničen. Resnica je, da je bila vas Dražgoše izbrana načrtno, da so partizani s tem izzivali Nemce. Ko pa so Nemci zasedli vas, so partizani »stisnili rep med noge« in pobegnili na Jelovico, ljudi pa prepustili na milost in nemilost Nemcem. Če tisto zimo 1941/1942 ne bi bilo meter in pol snega, bi se ta neslavna bitka končala v pol ure ali največ v eni uri. Sprašujem se, kdaj se bo končalo to »slavje« v Dražgošah? Kdaj se bo darovala maša za ubite domačine in padle partizane? Ne obsojam mladih partizanov, ki so morali izpolnjevati ukaze in za to plačati z življenjem. Koliko nedolžne krvi je bilo prelite v tej neslavni bitki samo zaradi hlepenja predstavnikov partije po oblasti?! FRANC KAVČIČ P. S. Avtor članka potrjujem, da so vsi opisani dogodki in podatki resnični.
srebrnibreg
12. 01. 2019 18.47
+8
Čakaj malo. Kdo pa je pobil nedolžne ljudi in ZAKAJ jih je moral pobiti, če niso bili nič krivi?
Malinha
12. 01. 2019 17.13
+7
Imam vprašanje za preiskovalnega sodnika, ki je ob enem zelo pomembno za mandat g. Šarca. Da bo g. Šarec pač vedel kakšne državljane ima. Če mi bo lepo odgovoril, mu bom zelo hvaležen. Vprašanje: ali si ti kot tak "na vseh bojnih poljih" in sferah proti komunizmu in ali vse kar počneš imaš za popolnoma nekomunistično (v smislu, da se komunizma, po domače, "otepaš kot hudiča")?
Simoni?
12. 01. 2019 17.50
-6
Kot prvo hvala ker si me povišal(a) v preiskovalnega sodnika. Kot drugo, če rečeš da razumeš kaj si napisal(a) v zadnjem stavku, res vsa čast!
Malinha
12. 01. 2019 18.04
+3
Vsekakor sam razumem kaj sem napisal v zadnjem stavku, nisi mi pa jasno odgovoril na vprašanje. Da ali ne?
Simoni?
12. 01. 2019 18.26
-4
Si res literarni(a) teoretik in filozof(inja), ali si se le vsekal(a) z mokrim štumfom po glavi? Že prej sem ti odgovoril da nisem najbolje razumel kaj me hočeš vprašati in če ti razumeš, kaj si vprašal(a), potem vsa čast. Kaj če bi vprašanje poskusi(a) formulirati malce drugače?
Malinha
12. 01. 2019 18.39
+7
Kar delaš v življenju, je to komunistično, ali se izogibaš, da bi karkoli delal v smernicah komunizma? Enostavneje: a.) v življenju počnem komunistične reči b.) v življenju ne počnem čisto nič, kar bi bilo komunističnega ( kar bi pomenilo, po domače, da se komunizma "otepaš kot hudiča") Torej: a ali b ?
Simoni?
12. 01. 2019 19.17
-3
Odgovorim jutri, ko se vrnem iz pohoda v Dražgoše....Lahko se pridružiš in dobiš vse odgovore ob hoji.... Štartamo ob 00:00 iz Železnikov.
srebrnibreg
12. 01. 2019 16.55
+6
Baje se Šarec ne upa spati, ker ga je strah ustavne obtožnice s strani svečkarije.
prašek
12. 01. 2019 16.50
+5
Zdaj pa počasi proti najlepšemu mestu, domov !!!!
Simoni?
12. 01. 2019 16.46
-4
Nekdo me je napadel da se obnašam zelo nekulturno do zelo kulturne Svetlane Makarovič, ki potegne iz proračuna skoraj 2.000 evrov na mesec in njenih 38 mačk in mačkov. No, evo. Opravičujem se mačji populaciji.....
prašek
12. 01. 2019 16.48
+6
Imaš pa SDS-ovsko kulturen način monologa !!!!!!
srebrnibreg
12. 01. 2019 16.50
+3
Mali popravek. Ne obnašaš se nekulturno ampak ti je to prirojena napaka kot vsakem svečkarju, ker drugače ne more biti svečkar.
prašek
12. 01. 2019 16.37
+3
Spoštovani tovariši in tovarišice , želim vam nadvse dober preostanek dneva !!!
prašek
12. 01. 2019 16.38
+4
Preskakovalec se je pa danes zelo angažiral, bo dobil povišico ! Jovan je baje že navdušen !!!
prašek
12. 01. 2019 16.45
+4
In tebe posledice Ramba bajoneta med zobmi ☺☺☺
Simoni?
12. 01. 2019 14.54
-7
Poka mast! Še obenih novic iz Dražgoš!!! Kot bi bila Selška dolina na Luni!
Malinha
12. 01. 2019 15.15
+3
"Vem za vsaj 50 mladih, nepokvarjenih in neobremenjenih pravnikov". Preiskovalni sodnik (pač, sodnik, kot pravnik) samooklicano kategorizira sebe ne samo za veleumnega poznavalca prava (ne samo od rimskih časov, ampak tudi preko Hegla); iz kategorične zagate prava že apriorno garantira kdo je nepokvarjen in neobremenjen. Strokovnjak za pokvarjenost - nepokvarjenost, obremenjenost - neobremenjenost bo rešil zgodovino pred vsemi, razen pred sabo.
piljan
12. 01. 2019 15.19
+4
Saj bo,potrpi malo,sam pazi,da se ne osramotiš preveč,ker bo potem še mene sram.
Simoni?
12. 01. 2019 15.21
-2
Pomiri se, atijeva princeska. Te je tako zelo zmotilo dejstvo da si med tistih 300.000 slovenskih žensk, ki bodo ostale brez izbranega ginekologa? Kot vidim si danes trdno odločen(a) da boš pisal(a) kot mussa....in lepo pustil(a) ino pri miru....
Malinha
12. 01. 2019 15.34
+2
Moram reč, da se kot literarni teoretik in filozof težko prebijam skozi tvoje dramaturško in poetično metaforične tekste. Besede, ki jih pišeš imajo zelo globok ontološki status. Recimo: analna odprtina, šalabajzerji, fsrala, zanikrni, nizkorasli, gobčni, še največjo prispodobnost, vredno Verlaina, pa nosi beseda "držati za prašnike".
Simoni?
12. 01. 2019 15.45
-4
No, mussa.... Če praviš da si filozof, sem prišparal zate eno od gospoda Hegla. Tako pravi: "Ponoči so vse krave črne, razen vas - blondink!" btw. Te še stiska kiklica?
Malinha
12. 01. 2019 15.49
+2
Poznaš tisto: Maruša Tekavčič je bolna močno, so dnevi in ure ji šteti?
Malinha
12. 01. 2019 15.50
+2
Contra btw.: v prvi vrstici se naslavljaš name kot na moški spol, v drugi kot na ženski. Daj se odloči.
Simoni?
12. 01. 2019 16.00
-4
mussa.... Kako se naj odločim. Včeraj si napisala, danes si pa mapisal....Kako naj se odločim če se še sama ne moreš? Iz tvojih komentarjev ni nič kaj dosti razvidno ali si: dedec, baba, dvospolnik, partner 1, partner. Po vseh teh eksperimentih na FDV bodo najbrž uzakonili še zakonski akt po katerem bo Marjan - gospa Šarec in Andreja - gospod Katić. Zate pa, kot vse kaže je tako kot sem že prej napisal: si atijeva princeska.....
Simoni?
12. 01. 2019 16.37
-5
missasolemnis 12.01.2019, 14:49:00 Poznaš tisto: Maruša Tekavčič je bolna močno, so dnevi in ure ji šteti? no, v tem primeru nisem mislil nič slabega, ko gre za to našo, po mojem mnenju zelo dobro pravnico. Enkrat samkrat sem jo imel možnost poslušati in prepričala me je, da gre za izjemno pošteno in strokovno zelo podkovano mlado osebo. Tega je že ene par let in res nisem spremljal njenega zdravstvenega stanja. Če je tako kot pišeš, potem bom molil zanjo...
srebrnibreg
12. 01. 2019 16.38
+3
missa- kaj se bo odločil, če sam ne ve kakšnega spola je. Enkrat se pod enim nickom ima za moškega v drugem pa že za žensko.
prašek
12. 01. 2019 16.43
+2
Saj vidite, da je preskakovalec čisto zmedenO!!!!!
Simoni?
12. 01. 2019 18.09
-5
Brihtni sine srbskega traktorista iz časov Kninske "vstaje", ki si je nadel nick srebrnibreg spet naklada o većnicknosti. Če si še talo prepričan v svoje trditve napiši oba moja nicja za katera praviš da jih poznaš, ali tako kot vedno: rep med noge pa odsmrdi.....
Simoni?
12. 01. 2019 09.56
-9
Drugače pa, Uroš Slak je še enkrat več pokazal in dokazal, da je kljub veliki izkušenosti navaden šalabajzer. Zakaj ni vprašal Šarca, kaj si misli o "novih" obrazih v vladni garnituri in seveda o tem da je vodja poslanske skupine njegove liste kar Branimir Golubović, as kateremu je LMŠ že deveta politična stranka, tam od Školjča, Bavčarja, Cerarjeve, Golobića, preko Kresalove, Jankovića, Bratuškove in še marsikoga....
piljan
12. 01. 2019 10.21
+5
Dam mi no povej s kom bi moral sestaviti,da bi bili novi obrazi?Sigurno veš,če postavljaš takšna vprašanja.
piljan
12. 01. 2019 10.32
+3
Povabil je vse,razen dohtarja,celo Jelenkota in s tem tudi tebe,pa ti je Jelenko preprečil,da bi bil nov obraz.
Malinha
12. 01. 2019 11.12
+3
Ko nek desni dežurni žandar omalovažuje kulturo in go. Svetlano Makarovič... V prsih ti kamniti zvon mirnega ne zmoti spanja, tuja stiska, tuja rana ne boli.
Simoni?
12. 01. 2019 12.28
-5
Atijeva princeska se je spet fsrala pod moj komentar....Ti dežurni proktolog ni mogel pomagati?
Simoni?
12. 01. 2019 12.41
-9
S kom naj bi Šarec sestavil vlado? Vem za vsaj 50 mladih, nepokvarjenih in neobremenjenih pravnikov ki bi poštimali slovensko pravosodje precej bolje kot Katićeva, Masleša, ali Goran Klemenčič....Vsa ta bratija je kar konkretno kontaminirana. Bog obvaruj Slovenijo!
piljan
12. 01. 2019 13.29
+6
S kom,katerimi mladimi,daj ne izmikaj se,ustreli.
Simoni?
12. 01. 2019 14.02
-17
Ne izmikam se. Za ministrico za pravosodje bi takoj postavil M. Tekavčič...
piljan
12. 01. 2019 14.26
+11
Simoni?
12. 01. 2019 14.43
-4
Kakšna Metka Tekavčič, neki? Ona bi z lahkoto bila pravosodna ministrica v makedonski vladi. Več časa prebije na predavanjih v Skopju, kot v Ljubljani. V mislih sem imel pravnico Marušo Tekavčič... pa sem dobil sedem minusov.... Ta levi, kot vidim ne marate Metke, a se je ne morete losati....
Simoni?
12. 01. 2019 14.48
-5
piljan. Ne mi rečt da ste tako zanikrni, da vam mora moja malenkost iskati ministre? Kaj nam pa pomaga, če se bodo itak debelih 30 let isti šalabajzerji prekladali po ministrskih stolčkih? Nizkorasli Murgeljčan ne mara novih obrazov. Kako si drugače razlagati dejstvev da je slovensko zdravstvo debelih 60 let v rokah Janeza Zemljariča in slovensko ustavno in ostalo pravo debelih 70 let v rokah družin Ribičič in Cerar?
piljan
12. 01. 2019 15.02
+2
A bi bilo težko napisati ime,namesto samo M?Ti pravim,da vsekaj naravnost.Sicer ne vem kam spada,niti ne poznam.Mi pa lahko poveš kako naj jo nastavi,če je ministerstvo od SD in oni odločajo.Če bi šel Jelenko v vlado,bi tudi on odločal kdo bo minister v resorju,ki bi ga dobil,ali pa denimo sploh ne bi šel v vlado,je tako?Lepo je povedal,z NSi bi bile pa drugačne težave ,pa še vedno stari obrazi,da o sekti sploh ne govorim.Tako smo žel volili.Mnoge stranke so ostale zunaj,ki bi bile res novi obrazi.
Simoni?
12. 01. 2019 15.10
-1
Daj ne bodi smešen. Zmago in še trije naši "jezdeci Apokalipse" bi imeli v koaliciji, tako kot tudi v opoziciji, točno toliko vpliva, kot ga ima Jani Mödendorfer na padavine v Centralnoafriški republiki...
Simoni?
12. 01. 2019 15.15
-2
Praviš, kako naj jo nastavi, ker je ministrstvo od SD. Prav v tem je štos. Nimamo stabilne vlade v kateri bi predsednik odločal kdo in kako bo šofiral določeno ministrsvo. Šarca držijo za prašnike vsi, on sam pa ne more nič. To je pač cena tega da so tako na hitro sklamfali vladno koalicijo iz šesti strank. Če bi imeli šest gobčnih svetovalcev iz šestih strank bi se sesuli še precej močnejši svetovni politiki, kot je to pripovedovalec slabih šal na gasilskih veselicah...
piljan
12. 01. 2019 15.15
+0
Tudi Zmagecu in tvojim jezdecem gre bolj za lahek zaslužek,kot kaj drugega in se kar precej boji predčasnih volitev.
piljan
12. 01. 2019 15.27
+2
Če bi zmagec šel v vlado,bi bila že večinska,ampak zanj je lažje cuzati naš denar v opoziciji kot vedno,nobene odgovornosti.V lepem društvu izkoriščevalcev države si,tudi ti,priznal ,ali ne.Aja,pa ti si sitnaril glede starih obrazov,zato sem te samo vprašal za tvoje mnenje ,nisem pa prosil,da jih iščeš.Tukaj je razlika,a ne.
Simoni?
12. 01. 2019 15.28
-1
Ja, Piljan? Komu pa ne gre za lahek zaslužek, pa naj gre za borbo za vstop v slovenski, ali še bolj, v evropski parlament? Si kdaj slišal da je kakšen evroposlanec rekel: "Poslušajte, Franceljnu je pogorela hiša. Tukaj ima 15.000 evrov pomoči. Bom pač ta mesec preživel s petimi jurji!"? Najbrž tega ne boš nikoli slišal.... Slišiš pa: "Kot poslanec se bom boril za blaginjo slovenskega naroda! Vse za Domovino!" Eni res živite v Hollywoodu!
piljan
12. 01. 2019 15.38
+2
Sem kje trdil,da živim v Hollywoodu???Hmm,malo si pa le nevoščljiv celo svojim kolegom,ki dobivajo poslansko plačo.Upam,da te je Jelenko za zasluge,ko se tako boriš da vsaj droptinice v svojem kabinetu,ker takega borca kot si ti,bi bilo škoda spregledati.
Simoni?
12. 01. 2019 16.24
-1
Drobtinice v svojem kabinetu!? Imam solidno službo, ki nima prav nobene povezave z Jelinčičem in njegovim delom. Je kaj nenavadnega če si kot član kakšne stranke nisem uredil kakšno dobro plačano službo v "pozadini". Recimo takšno službo, kot jo imajo nekateri na MJU. Že dve desetletji so na vratih pisarn tablice z njihovimi imeni, ves ta čas prejemajo plačo, v službi pa jih ni videl in jih ne pozna prav nihče.Za slovenske razmere imam več kot solidno plačo pa trinajsto in štirinajsto plačo, dobiček iz poslovanja..... Jelinčič nima prav nobenih zaslug za to. Kot sem že napisal, bojim se vstopiti v politiko, ker zase menim da sem preveč pošten in takšni subjekti v politiki nimamo kaj iskati...V politiki moraš odlično lagati. Tekavčičevi Metki moraš povedati da je lepša od Jenifer Lopez. To pa ne bi šlo. V življenju še nikoli nisem česa obljubil, da obljube pozneje ne bi izpolnil.
piljan
12. 01. 2019 16.42
+1
Saj ne boš verjel,ampak za Metko,kot Maruško sem vprašal google,ker očitno nisem tako obremenjen kot ti.Pošten,hmm,veš kaj,če bi bil ti pošten,kot se imaš, se nebi spuščal na osebne stvari nekoga,kot so njegovi starši,zanikal partizane in boj proti okupatorju in domačimi izdajalci.Ne bi branil domače izdajalce.Pazi,rekel sem partizane,ne komuniste,da ne boš prehitro cvilil.Ja ,ne maram dohtar janoško,pa še marsikoga,nikoli pa ne omenjam njihovih bližnjih.Nikoli,razumeš,tudi tu se vidi poštenost.
piljan
12. 01. 2019 16.47
+0
Glede tvojega strahu pred politiko pa,pojdi vanjo,pa tam pokaži ,kaj znaš,ker nekdo,ki trosi tako nezadovoljstvo,kot ti,mora vsaj poskusiti nekaj spremeniti,ker čečkanje po forumih vse prenese,koristi pa ni.Edino,če ti je to za doživljanje o.........,ker ti drugače ne uspeva več.
Simoni?
12. 01. 2019 17.45
-3
Slow down. Prvo: tisto o starših javne osebe, ki mu je zaupana država Slovenija in seveda tudi usoda dveh milijonov ljudi, je zame še kako pomembno. Nikjer nisem žalil njegovih staršev. Napisal sem le da zame človek, ki se 40 let tudi malo ni potrudil da bi izvedel kdo so bili njegovi starši in kakšna je bila njihova usoda, ne more biti kakšna huda avtoriteta. To dejstvo, bog ve zakaj, zelo globokomiselno povezuješ z mojo poštenostjo. Drugo: Nikoli nisem branil in poveličeval domačih izdajalcev in okupatorjev, pošteno mi pa gre na jetra ko se iz skrivačev tipa Stanovnik, ki se je tri leta skrival po Polhograjskih hribih in se pozneje 70 let drl kot jesihar, kako junaški je bil partizanski boj, naredite heroje vesolja!. Če napišem da so se partizani v Dražgošah lepo nažrli in napili in šli popolnoma po nepotrebnem izzivati Nemce, potem pa zbežati in pustiti nezavarovano vas, na milost in nemilost sovražnika, me takoj označite za ljubitelja tabelih, svečkarja, esesarja in še kaj. To tako enostavno pač ne gre. Kdo pa zanika partizane in njihovo, recimo ji borbo? Pravim da so skriti čakali na prihod Rdeče armade in partizanov iz bratskih republik in šele od aprila 1945 naprej špilali legendarne borce za svobodo. Napisal sem tudi da je nekaj več kot 980 partizanov padlo med "čiščenjem orožja" kar ste vsi po vrsti označili za neresnico. Podatek je dostopen vsem varhivih muzeja za novejšo zgodovino. Mar to niso zgodovinska dejstva? Pa še to, ali bo nekdo šel v politiko, ali se bo zgolj omejil na pisanje po forumih, je osebna zadeva vsakega posameznika. O tem ne morem odločati jaz, ti, ali kdorkoli drug v imenu nekoga tretjega. Časi, ko so komisarji odločali kateri od soborcev bo kam šel, kdo jih moti, ker ni tiho, ali ogroža njihov status partizanskih polbogov in ga je potrebno ustreliti kot reakcijo, so hvala Vsemogočnemu, že zdavnaj mimo.
piljan
12. 01. 2019 18.13
+3
Torej ne upaš,boš pa lajal kot Jelenko,pa saj sem napisal,če te vesli,potem res ne potrebuješ veliko za lastno srečo.Ja,pa ti nakladal kakor hočeš,je dejstvo,da jih priznava cel svet.Dokaz je bila 70.letnica izkrcanja v Normandiji,pa če se ti za rit ugrizneš.Zanimivo,da nikoli,ampak res nikoli pa nisi nič napisal proti domačim izdajalcem,ki precej lajajo,skušajo spremeniti zgodovino,postavljajo spomenike.Očitno so ti všeč.
Simoni?
12. 01. 2019 18.43
-6
Poslušaj piljan. Sem kdaj napisal da ne priznavam partizanov, kot člane protifašistične koalicije!? Napisal sem da še zdaleč niso bili takšni junaki, kot se jih je opisovalo v partizanskih filmih in takšni Ramboti, kot jih je predstavljal v svojih jesiharskih govorih skrivač Stanovnik. Praviš tudi da nikoli nisem napisal nič proti domačim izdajalcem ker je očitno da so mi všeč. Če malce posplošim: tudi proti tvoji mami, očetu, sestri in ženi nikoli nisem napisal nič . To še ne pomeni, da so mi očitno všeč....
piljan
12. 01. 2019 19.01
+4
Hehehe,veš,da junaki niso nikoli junaki,kot se jih opisuje čez leta,celo ti in Jelenko ne.Ja,vedno se da najti izgovor ,saj poznaš,vsak je dober,pa ,če ga pes na repu prinese.Če ti ne bi bili všeč,bi ti vsaj po nesreči kdaj kaj ušlo,pa ti ni.
Simoni?
12. 01. 2019 09.20
-10
Priznam da me že počasi začenjajo srbeti prsti.... Čakam na junaške slavospeve o Dražgoškem "snow cross-u"....
Simoni?
12. 01. 2019 08.47
-7
Na predvolilnih soočenjih sem imel občutek da je zanič zobozdravnik, edina lastnost ki združuje Cerarja in Šarca, pa sem se kmalu prepričal da temu ni tako. Ob podelitvi mandatarstva sem si rekel, ma ta šaljivec bo iz čiste zajebancije še uvedel kakšne pozitivne spremembe. Ko sem videl listo "novih" ministrov in državnih sekretarjev, pa je bilo vsega konec. Človek ki je na predvolilnih zborovanjih propagiral nove obraze je pobral 90% vladne garniture cagastega Cerarja, ki se je le presedla v druge ministrske stolčke po tisti znani srbski: "Sjaši Kurta, da uzjaše Murta!" V času Cerarja ni bilo nobenega napredka. Cerarjevi možgani so bili priklopljeni na analno odprtino nizkoraslega Murgeljčana toliko, da so iz nje štrleli ven, le Cerarjevi podplati. V Šarčevem primeru se je možganska "veriga" le nadaljevala. Iz Cerarjeve analne odprtine štrlijo le Šarčevi podplati. Šarec je postal le kopija Cerarja in poskrbel da se kontinuiteta matere Partije uspešno nadaljuje. Štrukljevim izobraževalcem jepo le dveh mesecih vladanja dvignil plače za četrtino, dobro je poskrbel za policijo, tistim iz gospodarstva, ki edini polnijo proračun, pa je velikodušno dvignil minimalno plačo za enih 30 evrov. Šrej se je seveda moral znebiti Vraničar Ermanove, ki je edina skrbela za finančno vzdržnost proračunskih porabnikov, da ne rečem, kurjačem davkoplačevalskega denarja. Sirotekom ki garajo za 600 evrov, med tem ko se komunistični oligarhi kar konkretno mastijo, ne pomeni kaj dosti podatek, da smo imeli v zadnjih petih letih kar 5% letno gospodarsko rast. Že debelih 20 let so plače zaposlenim v gospodarstvu na enaki ravni, cene pa so šle v nebesa! Ga ni slovenskega doktorja ekonomije ki bi znal razložiti, kako mladi družini z dvema šoloobveznima otrokoma rata, ob skupnih prejemkih 1.300 evrov plačati 450 evrov za najem garsonjere, še 300 evrov za stroške bivanja, elektriko in še in še. Odgovor je: siva ekonomija. Dvajset tisoč mladih izobraženih kadrov vsako leto zapusti državo, Šarec pa pravi: "Določen del izobraženih bo vedno šel v tujino, se tudi izobraževat, izpopolnjevat. To niti ni tako problematično. Problematično je, ker se ti ljudje potem ne vrnejo."!? In kaj delamo da bi ublažili posledice tega? Inženirjem damo 1.200 evrov plače in jim vsak dan pravimo:"Če ti kaj v tej firmi ni všeč, vrata so tam!" Znamo pa navoziti 30.000, 16 letnih "monterjev centralne kurjave" in "CNC-operaterjev" iz Kosova!? Nekdo bo rekel da lažem. Zgolj na upravni enoti v Kranju rešujejo tam od 90 do 170 vlog za delo in bivanje, odvisno od tega koliko "strokovnjakov pripeljejo tisti dan vozniki Gashi toursa. Ni mi znano da bi več kot 1% vlog bilo zavrnjenih. Dolgo sem mislil da je le Šefic takšna baraba, a tudi tisti, ki ga je nadomestil je vreden svojega denarja. Se bedakom na vladi sanja, kakšna bo etnična slika Slovenije čez 20 let? Sanja že, a ta dejstva jih ne skrbijo preveč. Njihovi otroci in vnuki se itak šolajo le za to da bi delali v slovenski diplomaciji, ali če že ne gre drugače, v slovenski javni upravi. Upokojenci so si še bolj "opomogli". V Sloveniji je manj kot 20% upokojencev, katerih pokojnina zadošča za plačilo stroškov bivanja v domovih za ostarele. Kaj pa drugi? Kako bo sin doplačal manjkajočih 400 evrov za bivanje staršev v domu za ostarele, če ima sam le 670 evrov minimalne plače? O skorumpiranem slovenskem zdravstvu in pravosodju, pa bi lahko razpravljali cel teden in še precej več. Na delu so šalabajzerji, mi pa se še čudimo da nam zaporniki hodijo ven iz arestov, kot bi šlo za nedeljske obiske McDonaldsa in ne za zaprte roparje, posiljevalce in okorele kriminalce.
prašek
12. 01. 2019 08.52
+6
Tudi plemeniti ne bo nikoli vodil vlade !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
piljan
12. 01. 2019 08.55
+6
Kranjčan ti pa tega ne boš prebolel.Me pa zanima za vse tole rešitev ,ki jo imata ti in Jelenko in bi jo izvedla recimo v 100. dneh...no verjetno že prej.
Simoni?
12. 01. 2019 09.14
-5
Vem, piljan. Zavedam se da bi me kot morebitnega politika ki bi poskušal narediti red, pospravili po le enem tednu, če ne že prej. UDBA je tako zelo močna in ni pričakovati da bi se v državi, ki je že par sto let na Balkanu kaj dosti spremenilo. Pri iskanju pošteninh srokovnjakov, ki naj bi izvedli določene radikalne reforme bi imel prav toliko možnosti, kot pri iskanju nekoga iz javne uprave, ki je na pošten način prišel do diplome, magisterija ali doktorata. Mi pa ta portal da možnost da povem kaj o možnostih za spremembe. Torej, kot prvo bi ukinil vse pokojnine za zaslužne junaške posameznike in bi uvedel enotno pokojnino za vse Slovence in Slovenke. Po mojih izračunih naj bi ta znašala enih 900 evrov. Se komu zdi pošteno da nrkdo, ki je 40 let garal v tovarni dobi 500 evrov pokojnine, Svetlana Makarovič pa trikratnik tega zneska? Če lahko zgarana ženica živi in plačuje vse račune z minimalno pokojnino, bi še Svetlanca lahko prišla skozi z jurjem v žepu. Lahko se znebi enih 16. mačkov, pa bo. Tudi Janez Stanovnik bi moral stisniti pas. Človek je že 35 let v pokoju, pa še 40 let prej se kot kardeljeva tajnica ni kaj dosti nagaral....
Simoni?
12. 01. 2019 09.49
-8
Popravljam podatke o višini pokojnine Svetlane Makarovič. Pomotoma sem napisal 1.500 evrov, ta prava vsota je 1.849 evrov. Prizadetim se globoko oproščam.....
Nimasmisla
12. 01. 2019 08.19
+6
in to so novice ali nimate kaj drugega za pisat
Bojan-F
11. 01. 2019 22.47
+6
Kaj je samo moja zanimiva, evidentna in 100% dokazljiva domneva ... (prekarni) guruji komentiranja so zelo aktivni tudi ob clanku, ki ne daje vetra v njihova jadra ...
Bojan-F
11. 01. 2019 22.49
+4
... samo moja domneva ... danes je petek ... na Trstenjakovi je briefing, delijo navodila za naslednji teden in pohvale za prejsnji teden ... in se zadnji poskusajo nadoknaditi zamujeno.
etul
11. 01. 2019 21.36
+1
A ja Mac pa se to ker nisem član ali goreč pristaš nobene stranke imam več svobode pri komentiranju levih in desnih stri, je pa še s tem kar jaz mislim da je prav pa naj pride iz levega ali desnega komentatorskega pola
Malinha
11. 01. 2019 21.51
+6
Moraš pa priznat, da čim zavzameš določeno samosvojo držo, da si večinoma, vsaj pri teh komentarjih, deležen od svečkarjev poetičnega obkladanja. Pri njih namreč bolj opažam alternativno izbiro: obstaja elektrika ali pa svečke.
etul
11. 01. 2019 22.03
+1
Obkladajo me vsi po sistemu če nisi z nami si proti nam a to me ne moti, vem kdo kako misli in določenimi se spoštujemo čeprav imamo različni svetovni nazor.
felix58
11. 01. 2019 21.21
+11
Pa priznajte sektaši, da take lejpe frizure pa vaš furer nima
etul
11. 01. 2019 21.24
+7
😂I ekskluzivno prah obrise dol pa je perajt
Malinha
11. 01. 2019 21.30
+4
A da pa ponoči fuhrer gor uporablja always ultra? No, tega pa nisem vedel.
morituri
11. 01. 2019 21.59
+4
AmerikanischeFreund
11. 01. 2019 20.58
-11
srebrni, čas je za ajatutaja...
srebrnibreg
11. 01. 2019 21.14
+7
Lahko noč. Dudico ne pozabi v ustid, da ti ne zaleti.
srebrnibreg
11. 01. 2019 21.15
+7
Simoni?
11. 01. 2019 20.45
-4
No, pa so novinarji le spregledali Bejžgoše.....
mackintosh
11. 01. 2019 20.51
-2
etul
11. 01. 2019 20.57
-18
Ja letos je bilo prireditelje strah Šarca za govornika povabilt, k bi znal s sabo škofa prpelat.
piljan
11. 01. 2019 21.04
+2
Kranjčan se še spomniš kako sta z Jelenkotom na Brezovici delala zasedo tankom,ki so iz Vrhnike šibali v Ljubljano?Tam so sploščili kar nekaj avtomobilov.Jelenko pa je s svojo četo herojev prigonil na cesto,ko so bili tanki že v LJ in seveda nakladal novinarki kako so se vas ustrašili.To je bil pravi pobeg ,kot jih ti opisuješ in podtikaš drugim.
Simoni?
11. 01. 2019 21.36
-4
O dogodkih ki jih opisuješ in o tem kaj naj bi se dogajalo na Brezovici in seveda o udeležbi gospoda Jelinčiča Plemenitega, ne vem prav veliko. On je bil pripadnik Narodne zaščite. Enota naše TO na tem območju ni imela nobenih možnosti da bi ustavila kolone oklepno motoriziranih enot JLA, zaradi konkretne premoči agresorja , predvsem v tehniki. V tem času sem sam imel popolnoma druge glavobole. Lahko povem le to, da je moja malenkost sodila pod ingerenco 51. območnega štaba TO. Moj šef med osamosvojitveno vojno ni bil Zmago Jelinčič, bil je to žal že pokojni, takrat Gospod z veliko G major TO in veliki domoljub in človek Rihard Urbanc. Moja enota ni bežala pred nikomer in se ni udeleževala novinarskih konferenc, ali Bog ne daj kakšnih photo shootingov. Opravili smo svojo dolžnost, se poslovili od soborcev in naslednji dan šli v službo.
Malinha
11. 01. 2019 21.43
-2
Glavoboli so prisotni še dandanes. Pa ne samo zaradi tega, ker ne veš prav veliko, ampak, ker veš vedno manj... garant za to je Bog ne daj.
Simoni?
11. 01. 2019 21.47
-7
@musa. Pa si se spet nasral pod moj komentar gospodič očkova princesa. Ko pišeš komentarje si sleci kiklico, ki ti tako zelo zamegljuje razum...
piljan
11. 01. 2019 21.51
+5
Ne bom trdil,da si bil tam,ker te ne poznam,je pa dejstvo,da je tvoj zdajšnji šef bil kar velikokrat bejž bataljon in hudičevo dvomim,da o tem malo veš,pa ga kljub temu podpiraš.
Malinha
11. 01. 2019 21.55
+3
Nasral (verjetno si si, kot velik intelektualec prebral Freudove zabeležke "Podganarja"), očkova princeska, kiklica.... Tebe pa Ojdipov kompleks grabi na celi črti.
Simoni?
11. 01. 2019 22.11
-11
@piljan. Priznam da ne razumem poante tvojega pisanja. Sprašuješ me nekako v stilu: "ali bi Matjaž Han tako vneto zagovarjal predsednika stranke, če bi vedel da je ta kot direktor Panvite poslal v obdelavo prašiče, ki so že poginili. Iz vsega tega naj bi ratali visoko kvalitetni halal - izdelki...." Gospod Jelinčič Plemeniti je v Osamosvojitveni vojni odigral svojo vlogo, jaz sem svojo in to je to. Tako kot jaz ima tudi on svoje pluse in svoje minuse. Lepo se usedeva seštejeva le pluse in... treba je iti naprej.
piljan
11. 01. 2019 22.23
+2
No kakor koli,je dejstvo,da podpiraš nekoga,ki hudičevo dobro ve kako bežati,kar očitaš partizanom,čeprav nisi bil takrat niti rojen.