Slovenija

Društvo premoženja ne sme deliti med svoje člane

Ljubljana, 08. 10. 2019 10.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

V Sloveniji je registriranih 272 humanitarnih organizacij, ki svojo dejavnost pretežno opravljajo s prostovoljci. Nadzor nad njihovim finančnim poslovanjem opravljajo pristojni organi društva in računsko sodišče. Denar v humanitarne namene pa lahko zbirajo tudi društva brez statusa, nad njihovim finančnim poslovanjem pa bedi Furs. Zaradi nedavnega okoriščanja s strani društva pa nekateri predlagajo spremembe na omenjenem področju.

Potem ko je društvu Palčica Pomagalčica grozilo plačilo skoraj dvomilijonskega davka, ker nima statusa humanitarnega društva, mu bo, kot vse kaže, na pomoč priskočila organizacija, ki že ima status humanitarne organizacije. Finančna uprava RS (Furs) je namreč društvu Palčica Pomagalčica ponudil rešitev, da se izognejo plačilu davka, in sicer tako, da denar prenakažejo društvu, ki ima status humanitarnega, slednje pa bi potem lahko denar nakazalo Krisu, pri čemer mu ne bi bilo treba plačati davka.

In tu se pojavi vprašanje, kako sploh lahko društvo pridobi status humanitarnega ter kateri način zbiranja denarja za najbolj pomoči potrebne otroke bi bil najboljši?

Pomoč
Pomoč FOTO: Shutterstock

V Sloveniji imamo 272 humanitarnih organizacij

V Sloveniji ima trenutno status humanitarne organizacije 272 društev. 165 je vpisanih v razvid Ministrstva za delo, 107 pa v razvid Ministrstva za zdravje. Za pridobitev statusa humanitarne organizacije lahko sicer zaprosijo le tista društva in organizacije, ki že najmanj eno leto pred vložitvijo vloge opravljajo humanitarno dejavnost na področju socialnega oziroma zdravstvenega varstva, so sporočili z Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) in dodali, "da društvo oziroma organizacija lahko zbira sredstva četudi (še) nima statusa humanitarne organizacije. Nekatere organizacije za pridobitev statusa humanitarne organizacije niti ne zaprosijo".

Morajo pa društva poleg splošnega pogoja (najmanj eno leto opravljanja humanitarne dejavnosti pred vložitvijo vloge) za pridobitev statusa izpolnjevati tudi splošna merila, to so odprtost delovanja, strokovnost, prostovoljnost in neplačljivost.

Sicer pa se postopek pridobitve statusa začne na podlagi vloge društva na pristojno ministrstvo (Ministrstvo za zdravje (MZ) ali MDDSZ). Vlogo nato pregleda sedemčlanska komisija, ki najprej pregleda dokazila o tem, ali je izpolnjen splošni pogoj (najmanj eno leto opravljanja humanitarne dejavnosti pred vložitvijo vloge), in v kolikor je pogoj izpolnjen, poda pristojnemu ministru mnenje o tem, ali so izpolnjena v zakonu določena merila za podelitev statusa humanitarne organizacije. "Po pridobitvi mnenja izda pristojni minister odločbo o podelitvi statusa humanitarne organizacije, organizacija pa se vpiše v razvid humanitarnih organizacij pri pristojnem ministrstvu," so sporočili z ministrstva za delo.

V Sloveniji imamo 272 humanitarnih organizacij.
V Sloveniji imamo 272 humanitarnih organizacij. FOTO: Shutterstock

Merilo prostovoljnosti

In četudi društvo zaposluje osebe, mora še vedno izpolnjevati merilo prostovoljnosti. "To merilo izpolnjuje organizacija, ki svojo dejavnost v celoti ali pretežno opravlja s prostovoljci, ki delo opravljajo po svobodni odločitvi in brez plačila. Za plačilo se ne šteje nadomestilo materialnih stroškov prostovoljcu. Šteje se, da organizacija dejavnost izvaja s prostovoljci, če je večina izvajalcev prostovoljcev," pojasnjujejo na MDDSZ.

Morajo pa biti osebni prejemki v povezavi z delom zaposlenih v humanitarnih organizacijah opredeljeni v temeljnem ali posebnem aktu humanitarne organizacije in ne smejo biti višji, kot je to določeno z zakoni in kolektivno pogodbo za področje zdravstva in socialnega varstva.

Nadzor organizacij in izguba statusa

Nadzor nad zakonitostjo, namembnostjo in učinkovitostjo porabe javnih sredstev v društvih, ki imajo pridobljen status humanitarne organizacije, opravljajo njeni pristojni organi in Računsko sodišče Republike Slovenije. Nadzor nad porabo dodeljenih sredstev, izvajanjem socialnih programov in naložb opravljajo poleg pristojnih organov humanitarne organizacije tudi financerji, ki so namensko dodelili sredstva humanitarni organizaciji. Ministrstvo pa izvaja le nadzor nad izvajanjem socialnih programov in porabo sredstev, ki jih je organizaciji dodelilo na podlagi javnih razpisov, pojasnjujejo na MDDSZ.

Če organizacija izgubi status humanitarne organizacije – na primer če to sama predlaga oziroma če ne izpolnjuje več meril in pogojev za pridobitev statusa – ali če kljub opozorilu ne izpolni obveznosti iz pošiljanja poročil in sporočanja sprememb ali se ugotovi nenamenska poraba dodeljenih javnih sredstev, potem se neporabljena javna sredstva, ki jih je organizacija pridobila na podlagi tega statusa, v ustreznih deležih prenesejo na financerje, ki so jih organizaciji dodelili. "V primeru prenehanja se po poravnavi vseh obveznosti njeno premoženje prenese na drugo nevladno organizacijo ali nepridobitno pravno osebo javnega prava, ki ima enak ali podoben namen," še pravijo na MDDSZ.

Društvo premoženja ne sme deliti med svoje člane.
Društvo premoženja ne sme deliti med svoje člane. FOTO: Shutterstock

Sredstva lahko zbirajo tudi društva brez statusa

Sredstva pa lahko zbirajo tudi druge nepridobitne pravne osebe, ki nimajo statusa humanitarne organizacije, menijo na notranjem ministrstvu. To pomeni, da lahko tudi na primer društvo, ki bi želelo zbirati prostovoljne prispevke na primer od vrat do vrat, zaprosi pristojno upravno enoto za izdajo dovoljenja. V vlogi mora navesti namen zbiranja in priložiti dokazilo, da je namen delovanja društva humanitaren in splošno koristen in da bo zbrane prispevke dejansko lahko uporabilo za humanitaren ali splošno koristen namen, ki ima določenega v svojih pravilih (npr. društvo za pomoč živali, ki ima v temeljem aktu opredeljeno, da skrbi za zapuščene živali, zaprosi za dovoljenje za zbiranje prispevkov od vrat do vrat za pomoč zapuščenim živalim).

Seveda mora biti društvo registrirano, z registracijo pa postane pravna oseba zasebnega prava, in mora pri svojem delovanju (tudi glede vodenja transakcijskih računov in zaposlovanja) upoštevati pravni red RS oziroma vse predpise, ki urejajo določeno področje. 

Društvo premoženja ne sme deliti med svoje člane

V primeru, da denar za bolnega otroka zbira društvo, ta pa pred ali med zdravljenjem umre, zbrana sredstva načeloma ostanejo društvu, meni pravnik. Sredstva so bila namreč nakazana na račun društva, čeprav z določenim namenom – pomoč otroku. Tako omenjeni denar preide v dobro društva in teh sredstev načeloma društvo ni dolžno vračati. Bi pa omenjena sredstva morala biti uporabljena skladno z namenom, torej v humanitarne namene, pojasnjuje. Če bi sredstva društvo uporabilo v nasprotju z namenom, s katerim so bila zbrana, pa pravnik meni, da bi to lahko bilo problematično.

Društvo svojega premoženja, ki ga med drugim sestavljajo denarna in druga sredstva, ki jih društvo pridobi s članarino, darili in volili, prispevki donatorjev, iz javnih sredstev, z opravljanjem dejavnosti društva in z drugih virov, ne sme deliti svojim članom. Vsaka delitev premoženja društva med njegove člane je nična, pojasnjujejo na notranjem ministrstvu. Društvo mora podatke o svojem finančnem in materialnem poslovanju zagotavljati na način in v obliki, ki ju določi s temeljnim ali posebnim aktom, ki mora biti v skladu z računovodskim standardom za društva, za poslovno leto, ki je enako koledarskemu letu, pa mora izdelati letno poročilo, ki vsebuje bilanco stanja in izkaz poslovnega izida s pojasnili k izkazom ter poročilo o poslovanju društva. Prav tako morajo poslovne knjige in letno poročilo omogočati ocenjevanje, ali so bili presežki prihodkov nad odhodki porabljeni za opravljanje nepridobitne dejavnosti, določene v temeljem aktu.

Kot pojasnjujejo na notranjem ministrstvu, je za nadzor nad zagotavljanjem podatkov o finančnem in materialnem poslovanju ter vodenjem poslovnih knjig in sestavo letnega poročila pristojen Finančni urad Republike Slovenije, za ugotavljanje prekrškov, ki jih društvo stori po drugih prepisih, pa so pristojni organi, ki jih določa posamezni predpis.

Kot še dodajajo, ustanovitev društva zgolj z namenom zbiranja in razdeljevanja sredstev pomoči potrebnim ni v skladu z Zakonom o društvih, saj je društvo članska organizacija, v katero se včlanjujejo osebe, ki imajo skupen namen oziroma interes, ki je nepridobiten in praviloma trajen in ki ga dosegajo z opravljanjem nalog, s katerimi dosežejo namen (na primer ukvarjanje s športom, kulturno udejstvovanje, igranje šaha, pomoč osebam ipd.) in katere neposredno upravljajo člani društva. "Zato osnovni namen društva ne more biti zgolj zbiranje denarja za dobrodelne namene, primernejša oblika za zbiranje sredstev za dobrodelne namene bi lahko bila ustanova, ki ni članska organizacija in katere namen mora biti že na podlagi Zakona o ustanovah splošno koristen ali dobrodelen," so dodali.

Dobrodelnost
Dobrodelnost FOTO: Shutterstock

Nezaupanje v društva zaradi okoriščanja

Konec septembra je medije preplavila zgodba o dečku Krisu, ki v roku štirih mesecev potrebuje izredno drago zdravilo, ki mu lahko reši življenje. V ta namen je Slovenija stopila skupaj in v slabem tednu zbrala več kot tri milijone evrov. In če smo takrat ljudje spet začeli verjeti v dobroto in solidarnost, je v začetku oktobra kot strela z jasnega udarila novica, da si je predsednica društva Maus, ki je zbiralo denar za dečka Gala, 'izposodila' denar društva in dečka oškodovala za okoli 30.000 evrov. Številni dobrotniki so prizadeti, ogorčeni in jezni rekli, da sistemu zbiranja denarja prek različnih društev ne zaupajo več. 

Predsednica društva Vesele nogice Spomenka Valušnik je tudi v luči omenjenih dogodkov predlagala, da bi Furs moral aktivneje sodelovati s humanitarnimi društvi. Kot predlaga, bi morali naredili poseben zakon ali člen v zakonu, kjer bi se družine, ki bi se znašle v takih situacijah, lahko same obrnile na Furs, ki bi jim odprl poseben račun, kjer bi zbirali denar, nad tem pa bi bedel Furs.

Kaj menijo o predlagani ideji, smo vprašali na Ministrstvo za finance (MF). Kot so sporočili, je temeljna naloga Fursa pobiranje obveznih dajatev, kar vključuje obračunavanje, odmero, plačevanje, vračilo, nadzor in izvršbo. "Glede na navedeno Furs ni organ, ki bi lahko izvajal naloge, ki so v svojstvu humanitarnih organizacij. Furs tudi ni organ, ki bi opravljal naloge registrskih organov, ki ugotavljajo, ali so izpolnjeni pogoji za ustanovitev in delovanje humanitarnega društva. Furs lahko opravlja samo naloge v zvezi z opravljanjem nadzora nad izvajanjem oziroma upoštevanjem zakonov o obdavčenju ter drugih nalog v zvezi s pobiranjem davka," so sporočili.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (106)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Rookoko
09. 10. 2019 12.37
+1
Društvo premoženja ne sme deliti med svoje člane. Obstaja 100 načinov, kako priti do denarja iz društva.
mikson1402
09. 10. 2019 15.28
res je...zato me ne pritegne nobena akcija več...ni zaupanja..
VirusX
09. 10. 2019 08.25
+8
Kako FURS opravlja nadzor če je izginilo iz računa 30.000,00 Eurov za hišo, ugotovila je pa mama od otroka za katerega se je zbiralo.
anonymous82
09. 10. 2019 08.20
+4
Zalostno ja da mormo mafijo zalagat z denarjem.
hotchilipoper
09. 10. 2019 07.57
+7
Za jankoviće ste tudi zbrali 29 milijonov
anonymous82
09. 10. 2019 07.13
+4
Jankovici pa vse delijo
Bullschevik
08. 10. 2019 21.31
-1
Ne bojte se revščine , za vse bo poskrbljeno.
Periot222
08. 10. 2019 21.07
+12
Zgleda da je to zelo donosen posel da jih je 272 to je kot da bi bili veliki kot Kitajska!
hotchilipoper
08. 10. 2019 18.31
+17
Saj društvo ne deli,ampak si sami jemljejo
Brabus
08. 10. 2019 17.42
+9
Sam ne darujem več od afere Jelinič.
flojdi
08. 10. 2019 17.27
+4
.. oh , ko eni ne bi smeli nakradenega deliti med neke čl ane … / mal Sanjam , pa to
flojdi
08. 10. 2019 17.35
+2
.kar pa se tiče zbiranja za Krisa… in vse … A BI .. se BOLJ povezal.. in BOLJE uredil... al se enim ( tam nekje zgoraj ) ( plačanim celo , da Delajo za ljudi ; in v imenu jih ) enostavno ne da . ( groza me je pomislit , da nimajo cajta ...
MAJOH
08. 10. 2019 17.14
+11
Kliniko v ZDA naj pozovejo, da izda predračun za operacijo. Vsota, ki bo na predračunu, naj se nakaže direktno izvajalcu, preostanek zbranega denarja pa naj se uporabi za druge bolne otroke, katerih starši ne morejo pokriti stroškov zdravljenja iz svojega žepa. Upam tudi, da si bodo starši otroka, ki bo šel na operacijo v ZDA, pot tja le lahko sami plačali.
SabinaZ
09. 10. 2019 08.14
+1
Saj to je bilo itak že na začetku povedano da denar se bo direkt v kliniko nakazal ne pa staršem.
RamzesII
08. 10. 2019 16.11
+5
Darovana sredstva kot premoženje društva, organizacije, malo čudno zveni, ali je mišljeno katero drugo premoženje, ki ga društvo, organizacija uporablja za svoje delo.
RamzesII
08. 10. 2019 16.08
+3
Ne sme deliti, čigavo pa je potem to, tudi recimo takrat ko društvi preneha delovati. Vse roma kam? Ker očitno nič ni njihovo, njihova last.
mikson1402
09. 10. 2019 15.33
resslovenka
08. 10. 2019 15.10
+15
Ma dajte, nehajte. Sedaj bodo glavni problem davki? 😳 Nakazat tisti denar na kliniko v ZDA, kjer se bo mali zdravil, it tega primarnega društva, potem pa ugotavljajte. Če se kje kaj komplicira in zakomplicira se to pri nas. Dajte nehat, že enkrat. Kolk davka je v luft, pol pa poslušamo gospo iz davčne uprave, za kaj je ta uprava pristojna in za kaj ni. Pri velikih dolžniških se ve. Logika da te kap. 🙄
dolgcajt2018
08. 10. 2019 14.55
+13
Velika vecina teh DRUSTEV je-so moj žepek!
laycan
08. 10. 2019 14.43
+25
Prvič in zadnjič sem doniral, prek nekega društva. Hvala za nateg.
mikson1402
09. 10. 2019 15.33
brezveze13
08. 10. 2019 14.37
+29
vsa ta društva so sama sebi namen, na koncu pod pretvezo stroškov poslovanja filajo svoje žepe a pravijo da so prostovoljci ( ti bi delali zastonj) ukinit in kaznovat vsa ta društva tudi rdeči križ in karitas samo fehtajo na koncu kupujejo otoke v jadranu in se gredo bančništvo posojilo denarja ne dam niti centa kot ga tudi ne dobim brez dela
volos
08. 10. 2019 14.04
+39
Velika sramota za Slovenijo da pobira denar od revežev , saj tisti ki imajo nekaj pod palcem tega ne vidijo . Plačujemo davke ,zavarovanja ,dodatna zavarovanja ne vem kaj še vse nazadnje moramo pa z zamaški in sms pobirati denar .SRAMOTA
volos
08. 10. 2019 14.07
+17
Prispeval bi še pa samo temu ki res rabi denar na ROKO
Periot222
08. 10. 2019 14.04
+13
rob3rt
08. 10. 2019 17.08
+1
zaenkrat še, čeprav je prvotni naslov bolj napeljeval k 116
Transformerji
08. 10. 2019 14.03
+30
UNICEF JE VEDNO DELIL PREMOŽENJE MED SVOJE ČLANE! Po temu se je hote zgledovati tudi RK - saj menda niste pozabili obtožb?????
nilly
08. 10. 2019 15.41
-8
Brez konkretne navedbe je zgolj klevetanje. Dokler so bili še društvo Unicef, sem bila nekaj časa članica, pa ni bilo nič od tega, kar navajate.
nilly
08. 10. 2019 16.52
+0
In mimogrede: že dolgo niso društvo in kot mi je znano, nimajo članstva .....
awontuwej
08. 10. 2019 18.22
+15
Unicef, Rdeči križ in podobne "dobrodelne" organizacije porabijo večino denarja za svoje delovanje oz. za pokrivanje stroškov zaposlenih (plače, dnevnice, potovanja...). Posebna zgodba so razni "ambasadorji", ki so običajno medijsko znane osebnosti ter delajo reklamo za ta društva. Tudi oni seveda potujejo v Afriko in drugam, kjer se malo slikajo z otroci ipd. Seveda grejo tudi te zadeve na stroške teh društev oz. organizacij.