Posojila naj bi - kot je razkril tednik Mag - Sreču Kirnu, nekdaj enemu glavnih funkcionarjev Rdečega križa nakazale skoraj vse humanitarne organizacije pri nas. Generalni sekretar Rdečega križa Mirko Jelenič, ki je hkrati tudi direktor podjetja Slork, preko katerega je Rdeči križ denar posodil, naj bi Kirnovemu podjetju IRT odobril kar 100 milijonov posojila, deset mu je posodil Sklad za gradnjo pediatrične klinike, tri milijonsko posojilo mu je odobril Unicef.
Razen Unicefovega posojila Kirn - njegov mobilni telefon zvoni v prazno - denarja ni vračal. Zaradi dolga so ga že razrešili iz upravnega odbora Sklada za gradnjo pediatrične klinike, danes pa je njegov odstop z vseh funkcij sprejel tudi glavni odbor Rdečega križa. Kot je povedal Vladimir Topler, predsednik glavnega odbora Rdečega križa, je Kirn del posojila vrnil, del pa skušajo izterjati s pomočjo nekega ljubljanskega podjetja.
Mirko Jelenič - čeravno je generalni sekretar in direktor podjetja Slork, ki je posodila sporni denar - ostaja na obeh položajih, tudi on pa ni bil dosegljiv za morebitne izjave. Generalno državno tožilko Zdenko Cerar je k sklicu sestanka s pristojnimi ministrstvi vzpodbudilo anonimno pismo, pa tudi pisanje nekaterih slovenskih časnikov.
"Ministrstvo za obrambo, ministrstvo za zdravje, ter ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, ki nimajo revizorske službe, specializirane za tovrstne situacije, so Računskemu sodišču poverili nalogo, da namesto njih izvedejo popolno revizijo poslovanje Rdečega križa," je povedala Cerarjeva
Sprožila je tudi policijsko preiskavo, a je ugibati, ali je šlo za nezakonite posle, še prezgodaj: "Istočasno potekajo aktivnosti policije, ki jih usmerja ljubljanski okrožni tožilec, da bi se ugotovilo ali so pri poslovanju podane nepravilnosti, ki imajo značaj kaznivih dejanj." Predvsem zato, pravi Cerarjeva, da se upraviči zaupanje državljanov, ki denar organizacijam nakazujejo, vsaj tako so mislili, v humanitarne namene.