Ob obisku ameriškega zunanjega ministra Mika Pompea v Sloveniji so se oglasili tudi v podjetju Huawei Technologies. "Prepričani smo, da podpis skupne izjave z ZDA ne bo pripomogel k varnosti telekomunikacijskih omrežij ali izboljšal kibernetsko varnost države v katerem koli pogledu," so zapisali.
Da pa bo podpis izjave "imel močan negativni učinek na nadaljnji tehnološki razvoj države", meni Radoslaw Kedzia, podpredsednik Huawei Technologies za srednjo in vzhodno Evropo ter nordijsko regijo. In še, da bo to "upočasnilo proces uvajanja 5G tehnologije, ki bo za uporabnike tudi dražja”.
"Če pogledamo podobne skupne izjave, ki so jih podpisale druge države, so le te subjektivne, netransparentne in vprašljive," poudarja Kedzia in dodaja, da izjava ne pojasni, zakaj so izpostavljeni zgolj elementi ocenjevanja dobaviteljev, niso pa upoštevani številni varnostni elementi, ki so ključni za zagotavljanje varnosti omrežij 5G. Podpisana izjava po mnenju predstavnika podjetja ne določa niti pregleda stanja kibernetske varnosti dobavitelja kot posebnega ocenjevalnega elementa, niti ne priznava pomena strogih zahtev za varnostno preverjanje, ki jih že podpirajo države članice EU in neodvisne strokovne organizacije, ki izvajajo certificiranje.
“Podpiramo države pri sprejetju skupnega, vseevropskega pristopa, ki temelji na tehnologiji, objektivnemu ocenjevanju, dejstvih, preteklih varnostnih zapisih, standardih in nenehnih tehničnih pregledih, v kolikor velja za vse dobavitelje enako,” dodaja Kedzia.
Ker teh zahtev ni mogoče objektivno izmeriti in oceniti, obstaja veliko tveganje, da bodo uporabljene nepošteno in pristransko. Takšen pristop odraža in spodbuja pristranskost do dobaviteljev opreme 5G iz določenih držav in je v nasprotju z zakonodajo EU in predpisi Svetovne trgovinske organizacije (WTO), so še zapisali v podjetju, kjer pozivajo "k vzpostavitvi višjih standardov kibernetske varnosti, ki so objektivni in nediskriminatorni".
Huawei je sicer že pred časom slovenski vladi ponudil podpis izjave ter zaprosil za srečanja glede vprašanj varnosti in preglednosti omrežij 5G. "Zainteresirani smo za srečanje s slovensko vlado in relevantnimi deležniki, saj želimo predstaviti naša stališča, poglede in izkušnje, ki smo jih pridobili kot eden izmed vodilnih svetovnih proizvajalcev na področju 5G tehnologije," še pravi Kedzia.
Levica: Američanom ne gre za varnost, ampak da bi nadzor pridržali zase
"Tako imenovana varnostna vprašanja so krinka za ekonomsko vojno proti Kitajski, s katero poskuša ZDA ohraniti svoj primat v svetu. Kitajska ni več sposobna zgolj kopirati tujih tehnologij, ampak razvija lastno, ki je naprednejša in cenejša, zato za ohranjanje ameriškega monopola ne zadostujeta več patentno pravo in boj proti piratstvu. Zdaj je treba tekmece dobesedno izriniti s trga," pa menijo v stranki Levica.
Dodajajo še, da je "absurdno, da o varnosti interneta odločajo ZDA, ki že nadzorujejo globalna omrežja". Spomnili so na Edwarda Snowdna, ki je že leta 2013 razkril, da ameriški obveščevalci sistematično nadzorujejo internetni in telefonski promet tako v ZDA kot v svetu. "Ameriškemu establišmentu torej nikakor ne gre za to, da bi preprečil zlorabe IK tehnologij in politični nadzor informacijskih tokov, ampak da bi možnost zlorab in nadzorovanja pridržal zase," so prepričani v Levici.
"Slovenski politiki, ki so bili za fototermin z ameriškim ministrom pripravljeni podpisati to licemerno izjavo, so še enkrat pokazali, da jim je popolnoma vseeno za interese lastnih državljanov in da so pripravljeni za članstvo 'v elitnem klubu Nato' žrtvovati ne le svoje dostojanstvo, ampak tudi ugled države," so še ostri v Levici.
V SD zaskrbljeni, kako bo podpis izjave vplival na odnos Slovenije in Kitajske
Stranko SD skrbi današnji podpis izjave o varnosti omrežij 5G, ker da je neusklajen z EU. Milan Brglez kot skrb zbujajočo izpostavlja še možnost, da bi podpis za Slovenijo postal pravno zavezujoč, boji pa se tudi poslabšanja odnosov med Slovenijo in Kitajsko.
"Četudi nas veseli, da je obisk Pompea potrditev prijateljstva med državama, nas sočasno skrbi podpis izjave o varnosti omrežij 5G med Slovenijo in ZDA, ki je neusklajen z državami članicami EU in z Evropsko unijo. In to ob dejstvu, da je zaskrbljenost javnosti v državah članicah EU pokazala veliko potrebo po usklajenem pristopu celotne EU," je v odzivu zapisala SD.
Kot je dodatno menil evropski poslanec iz vrst stranke Milan Brglez, podpis tudi ne sledi interesom Slovenije, ki da bi v mednarodni skupnosti morala imeti vlogo "nepristranskega posrednika", še posebej v času priprave na naše predsedovanje Svetu EU. "Obstaja namreč celo možnost, da bi ta podpis politične izjave postal za Slovenijo, kot enostranski pravni posel, tudi pravno (ne samo politično) zavezujoč," je dodal.
"Prav tako me skrbi, da bi lahko današnji podpis izjave poslabšal odnose med Slovenijo in Kitajsko, česar si gotovo nihče ne želi," je poudaril Brglez.
Dodaja, kako v zadnjih mesecih spremlja po njegovem skrb zbujajoč trend, kako aktualna vlada in tudi zunanje ministrstvo "z veliko lahkotnostjo kršita zaveze, ki smo jih z veliko večino leta 2015 podprli v Državnem zboru".
"Menim, da je čas, da se to preneha in da slovensko zunanjo politiko ponovno utirimo v okviru obstoječe deklaracije o zunanji politiki," je zapisal in dodal, da bi moral tu bolj odgovorno vlogo privzeti tudi odbor DZ za zunanjo politiko.
KOMENTARJI (311)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.